Znaleziony w stodole Dodge Charger Daytona trafi pod młotek

Co można znaleźć w stodole w Stanach Zjednoczonych? Choćby legendarnego Dodge'a Chargera Daytona z 1969 roku, który na aukcji może osiągnąć cenę nawet 180 tysięcy dolarów

Klasyczna strona Le Mans

W 1969 roku wyprodukowano dokładnie 503 egzemplarze Dodge'a Chargera Daytona. Wyjątkowy muscle car powstał w celu uzyskania przez Dodge'a wyścigowej homologacji w zawodach NASCAR. Przepisy wymagały stworzenia 500 sztuk drogowej wersji wyścigówki.

Jaka jest historia tego niezwykłego znaleziska? Pierwszy właścicielem był miejski sędzia, który kupił Chargera dla swojej żony. Dodge był czerwony (kolor Charger Red), a tył i charakterystyczne wielkie tylne skrzydło pomalowano na biało. W 1974 roku auto zmieniło właściciela. Kupił je za 1800 dolarów osiemnastolatek, aby pojechać w podróż do Panama City na Florydzie. To właśnie nastolatek odpowiada za namalowanie płomieni i białych motywów na drzwiach. I tu ślad się urywa... Dodge Charger Daytona powraca za sprawą Charlie Lyonsa, właściciela warsztatu specjalizującego się w renowacji starych Chryslerów, który dostał cynk, że w Glenwood w stanie Alabama w pewnej stodole "od wieków" stoi jakiś Dodge. Okazało się, że to legendarny, ściśle limitowany Charger Daytona.

Auto jest nie lada gratką dla kolekcjonerów ze względu na oryginalność wszystkich części.

Sercem odnalezionego Chargera jest "V-ósemka" 440 Magnum o pojemności 7,2 litra. Cała moc potężnego silnika przekazywana jest na tylne koła za pośrednictwem 3-biegowej automatycznej skrzyni TorqueFlite. Nowy właściciel, po renowacji i gruntownym remoncie, będzie mógł cieszyć się prawie niejeżdżonym samochodem - przebieg klasyka z 69 zatrzymał się na 20 533 milach, czyli około 33 tysiącach kilometrów.

Dom aukcyjny szacuje, że auto może zostać sprzedane za 150 - 180 tysięcy dolarów. W tym roku Mecrum Auction wystawiło już Dodge'a Chargera Daytona z 1969 roku. Aktor David Spade zapłacił za pięknego klasyka 900 tysięcy dolarów, czyli ponad 3,5 miliona złotych. Jednak tamten egzemplarz utrzymany był w nienagannym stanie.

ZOBACZ TAKŻE:

Dodge Challenger SRT Hellcat | Osiągi

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.