Aukcje | Porsche 356C Janis Joplin sprzedane za 1,76 miliona dolarów

Dom aukcyjny RM Auctions miał nie lada perełkę dla wszystkich kolekcjonerów. Pod młotek trafiło kolorowe Porsche 356C, którym jeździła Janis Joplin. Po pięciu minutach aukcji Porsche sprzedano za prawie 1,8 miliona dolarów

Toyota 2000GT na aukcji

Nic tak nie przyciąga kolekcjonerów z grubymi portfelami, jak wyjątkowe klasyczne samochody. Tym bardziej jeżeli jest to klasyk, którym jeździła sławna osoba. Dom aukcyjny RM Auctions zdobył samochód słynnej piosenkarki Janis Joplin. Choć jedna z najsławniejszych piosenek Janis nosi tytuł  "Mercedes Benz", to prywatnie gwiazda jeździła... Porsche.

Grudniową aukcję zapowiedziano już we wrześniu. Wtedy mówiło się, że cena Porsche może spokojnie przekroczyć 400 tysięcy dolarów. Jednak w tym przypadku, specjaliści z RM Auctions nie wykazali się znajomością rynku, a ich szacunki rozminęły się z rzeczywistością kilkukrotnie. Aukcja trwała tylko pięć minut, a cena osiągnęła kosmiczny poziom 1,76 miliona dolarów , czyli prawie 7 milionów złotych.

Model 356C (rocznik 1965) trafił  do Janis Joplin we wrześniu 1968 roku. Jak przystało na "Królową Rock and Rolla" piosenkarce nie przypadł do gustu oryginalny biały lakier Pearl White, gdyż był dla niej stanowczy zbyt konserwatywny. Dlatego przekazała Porsche w ręce Dave'a Richardsa, a ten podjął się zadania spersonalizowania nadwozia. Tak właśnie powstało jedyne w swoim rodzaju kolorowe Porsche. Na karoserii możemy podziwiać psychodeliczne rysunki: tęczę, roześmiane słońce, dziwne postacie, krajobrazy, motyle czy samą Janis Joplin z zespołem.

Janis jeździła tym samochodem wszędzie, po całym San Francisco i do Los Angeles, gdzie nagrywała swoje albumy. Gdzie się nie zatrzymała, fani błyskawicznie ją rozpoznawali. Gdzie by nie zaparkowała, po powrocie za wycieraczką Porsche zawsze znajdowała przynajmniej jeden liścik od fana - mówi Laura Joplin, siostra i autorka biografii Janis.

Piosenkarka jeździła Porsche 356C aż do swojej śmierci w 1970 roku. Wyjątkowy samochód został w rodzinie, a w w latach 90' zafundowano mu gruntowną renowację, dlatego teraz znajduje się w tak świetnym stanie.

ZOBACZ TAKŻE:

Najdroższe aukcje motoryzacyjne w 2014 roku

Ferrari 275 GTB/C Serie IIFerrari 275 GTB/C Serie II Ferrari 275 GTB/C Serie II

Więcej o: