Aukcje | Porsche 956 z Le Mans na aukcji w Pebble Beach

W świecie aut wyścigowych to auto to prawdziwy rodzynek. Motorsport lat 80. w czystym wydaniu. Linie nadwozia, ekstremalny silnik i malowanie z motywem firmy tytoniowej. Legenda Le Mans trafi na sprzedaż

Aukcje | Rekordy, auta gwiazd i unikat na sprzedaż

Podczas tej aukcji wszystko będzie prawdziwą gratką dla miłośników motoryzacji. Porsche na aukcji to częsty widok, ale Porsche 956, które w 1983 roku wygrało słynny wyścig 24h Le Mans to już absolutny rarytas.

Prezentowany egzemplarz został zbudowany w Weissach w 1982 roku i w roku swojego debiutu zajął za bliźniaczym modelem drugie miejsce w klasyku na Circiut de la Sarthe. Rok później okazał się już najlepszy, a następnie wygrał kolejne cztery wyścigi, w których uczestniczył. Numer seryjny 003 jest tutaj dodatkowym smaczkiem, który oczywiście wpływa na szacowaną cenę.

Porsche 956 to pierwsze wyścigowe auto w historii Porsche, w którym zastosowano aluminiowy monocoque, redukując masę auta do 800 kg. Centralnie umieszczony silnik 2,65-litra w połączeniu z układem turbodoładowania generował 635 KM. Moc trafiała na tylne koła za pomocą testowanej właśnie wtedy skrzyni PDK, którą obecnie możemy znaleźć w seryjnych Porsche.

Aukcja tego wyjątkowego Porsche 956 odbędzie się podczas konkursu elegancji w Pebble Beach, a jej organizatorem jest znany dom aukcyjny Gooding & Company. Szacowana wartość za jaką auto zostanie sprzedane wynosi od 7 000 000 do 9 000 000 dolarów. Jeżeli uda się osiągnąć nawet najniższy pułap tej ceny to będzie to najdroższe Porsche sprzedane kiedykolwiek na aukcji. Rok temu 956 w malowaniu Rothmans zostało sprzedane na aukcji w Paryżu za 3 150 000 dolarów. Do tej pory rekord cenowy należy do pochodzącego z 1972 roku Porsche 917/10 Can-Am sprzedanego przez Mecum za 5 830 000 dolarów. Czekamy więc na kolejny rekord.

ZOBACZ TAKŻE:

Porównanie cen Porsche | Klasyka czy nowości?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.