JLR | Brytyjskie klasyki w nowych rękach

Koncern Jaguar Land Rover poinformował, że wszedł w posiadanie największej prywatnej kolekcji brytyjskich samochodów, głównie klasycznych Jaguarów

Jaguar E-Type Lightweight | Odrodzenie legendy

Ta wspaniała kolekcja została odkupiona od Jamesa Hulla, pasjonata brytyjskiej motoryzacji, który przez lata podróżował po świecie w poszukiwaniu klasycznych aut. W sumie 53-letni stomatolog, przedsiębiorca i filantrop zebrał pod jednym dachem aż 543 odrestaurowane samochody. Główną część kolekcji (ponad 130 aut) stanowią Jaguary. Należy tu wymienić takie wyjątkowe modele, jak: SS100, XK120, MK X, C-Type, D-Type, E-Type, serię "Mark", a także wiele okazów, które należały do słynnych osób - wiele limuzyn XJ, Mini Winstona Churchila czy Austin i Bentley Eltona Johna. Wszystkich ciekawych aut nie sposób wymienić, w zbiorach znajdują się również unikatowe pojazdy wielu innych marek.

Jaguar Land Rover ma zabezpieczyć tę robiącą wrażenie kolekcję i utrzymać ją na terenie Wielkiej Brytanii. Firma będzie też wykorzystywać niektóre okazy do promocji swoich marek oraz na potrzeby szczególnych wydarzeń na całym świecie, co czyniła już do tej pory, pożyczając samochody od dotychczasowego właściciela. Brytyjski producent w trosce o swoją historię wydał na kolekcję 100 mln funtów.

ZOBACZ TAKŻE:

Za co kochamy angielską motoryzację?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.