Porsche 911 | Auto dekady

Na rynku pojawił się 1963 roku jednak od tamtego czasu zmienił się diametralnie. Mógłby pojawić się w naszym rankingu wcześniej, ale to właśnie 911 (996) jest niezwykła i przełomowa

Nie ważne, jakie piosenki królowały na listach przebojów w 1998 roku. Nie ważne, kto wygrał wybory. Nie ważne, kto z kim wziął ślub i w jakim filmie wystąpił. Ważne, że 13 lat temu Porsche po raz pierwszy pozwoliło wodzie, a nie powietrzu chłodzić silnik.

Rewolucja miała miejsce w czwartej generacji Porsche 911, oznaczonej jako 996. Ten model miał także od nowa zaprojektowane nadwozie (poprzednicy bazowali na poprzednikach), nie patrzył na świat przez okrągłe okulary (tylko przez coś, co przypominało jajko na patelni) i tak naprawdę pokazał, że Porsche ma manię tworzenia niezliczonej ilości różnych wersji (łącznie było 17 odmian 911-tki!).

Która generacja Porsche 911 była najlepsza? Sondaż

996 to także jeden z pierwszych sportowych samochodów z ceramicznymi hamulcami. Są diabelsko skuteczne, ale do tej pory nie zahamowały entuzjazmu inżynierów Porsche w tworzeniu coraz to lepszych, już niemalże muskających doskonałość modeli. Owszem, 911 może i ma silnik dyndający za tylną osią (dramat z punktu widzenia właściwości jezdnych) i garbatą sylwetkę, ale i tak jest jednym z najlepszych samochodów sportowych.

Filip Otto

ZOBACZ TAKŻE:

KONKURS | Wygraj komplet opon zimowych

Robert Kubica - pierwszy polak w Grand Prix F1 - 2006

Conti wspiera Mundial w 2006 i 2010

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.