Aukcje | Rekordy, auta gwiazd i unikat na sprzedaż

Na aukcje w Stanach Zjednoczonych trafia wiele unikatowych samochodów. Sezon tegorocznych licytacji mocno się już rozkręcił dlatego wybraliśmy kilka ciekawych zapowiedzi i rekordowych rezultatów za ostatnio sprzedane amerykańskie legendy
Replika Pontiaca Trans Am z filmu Replika Pontiaca Trans Am z filmu "Mistrz kierownicy ucieka" fot. Carlisle Auctions

Replika filmowego Pontiaca Trans Am

W zeszłym roku odtwórca głównej roli w filmie "Mistrz kierownicy ucieka", Burt Reynolds wystawił na sprzedaż swojego Trans Am'a, który służył swego czasu do promocji filmu. Auto poszło za rekordowe 480 000 dolarów. Ostatnio okazało się jednak, że Burt postanowił odbudować wierną replikę Bandita w warsztatach Harolda Murphy'ego, z którym Reynolds zna się od 35 lat. Teraz to auto również trafiło na aukcje organizowaną przez Carlisle Auctions.

Replika Pontiaca Trans Am z filmu fot. Carlisle Auctions

Przedstawiony Pontiac pochodzi z 1977 roku i jest to specjalna edycja Y82 z tzw. dachem Hurst T-Tops. Trans Am posiada silnik o pojemności 6.6 L i mocy 220 KM oraz niespełna 300 Nm. Auto zostało dodatkowo popisane przez Reynoldsa złotym markerem, a osoba, która wygrała aukcje otrzymała także kapelusz i kurtkę, w której sam aktor sfotografował się przy aucie. Oczekiwania aktora co do kwoty były zapewne dość duże, ale ostatecznie samochód został sprzedany za 181 900 dolarów. Za tę kwotę Burt Reynolds może zbudować sobie kolejną replikę.

Replika Pontiaca Trans Am z filmu fot. Carlisle Auctions

Replika Pontiaca Trans Am z filmu fot. Carlisle Auctions

Buick Grand National GNX Buick Grand National GNX fot. barrett-jackson.com

Buick Grand National GNX

Buick Grand National był jednym z podstawowych modeli marki w latach 80., a oparty na nim GNX napędzany doładowanym silnikiem V6 3.8 o mocy 276 KM był swego czasu nie tylko najszybszym modelem koncernu GM (4,6 s od 0 do 60 mph, 1/4 mili w 13,5 s), ale do tej pory pozostaje również najrzadszym. W ciągu jednego roku powstało tylko 547 egzemplarzy. Gdy do kolekcjonerów trafiła informacja, że na aukcji pojawi się egzemplarz z przebiegiem 362 mil (582 km) zawrzało. Auto jest w absolutnie fabrycznym stanie i mimo niskiego przebiegu było utrzymane tak aby wszystkie podzespoły mechaniczne były sprawne.

Buick Grand National GNXbarrett-jackson.com

Szacowana kwota przed aukcją wynosiła od 70 do 103 tys. dolarów. Finalnie samochód został sprzedany w weekend za rekordowe 163 000 dolarów osiągając poziom cenowy klasycznych Porsche, Ferrari i wielu innych aut. Nastała moda na drogie GNX-y.

Buick Grand National GNXfot. barrett-jackson.com

Buick Grand National GNXbarrett-jackson.com

Plymouth Barracuda Plymouth Barracuda fot. Mecum Austions

Wyjątkowy Plymouth HEMI Cuda na sprzedaż

Plymouth Cuda z silnikiem HEMI to jedne z najbardziej emocjonujących muscle carów lat 70. Jeżeli przeniesiemy go w fabrycznym stanie do dzisiejszych czasów to staje się nie tylko emocjonujący, ale także najbardziej poszukiwanym przez kolekcjonerów. Przed Wami jedna z najgorętszych propozycji w kategorii amerykańskich legend w ostatnim czasie.

Plymouth Barracudafot. Mecum Auctions

Oto zachowany w oryginalnym stanie, pochodzący z 1970 roku Plymouth HEMI Cuda o przebiegu 81 mil (130 km). Jest to egzemplarz z najniższym przebiegiem jaki został kiedykolwiek wystawiony na aukcji i jeden z ostatnich 10 jakie zostały wyprodukowane w 1970 roku. Zostanie zlicytowany między 12 a 17 maja podczas aukcji Mecum's Indy 2015. Szacowana kwota jaką trzeba będzie przeznaczyć na zakup tego unikatowego auta? Od 600 000 do 800 000 dolarów.

Plymouth Barracudafot. Mecum Auctions

Plymouth pokryty jest wyjątkowo do niego pasującym kolorem Tor Red, a wnętrze wykończono w odcieniach czerni. Pod maską znajduje się silnik o pojemności 426 c.i., czyli 7-litrowa bestia w układzie V8 o mocy 425 KM. Trafia ona na tylne koła za pomocą automatycznej skrzyni biegów Torqueflite. Numery seryjne silnika i skrzyni biegów są ze sobą zgodne, a na kołach nadal znajdują się słynne w latach 70. opony Goodyear Polyglas GT.

Plymouth Barracudafot. Mecum Auctions

Plymouth Barracudafot. Mecum Auctions

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.