Auto-reaktywacja | Pontiac Trans Am - KITT

Dzięki nim stare samochody odzyskują swój dawny blask. Zobacz jakie cuda z zaniedbanymi klasykami potrafią uczynić Richard Rawlings i Aaron Kaufman. Na antenę Discovery Channel weszła właśnie nowa seria popularnego programu "Auto-reaktywacja"
Pontiac Trans Am - KITT Pontiac Trans Am - KITT fot. Fast N Loud

Misja specjalna

W Gas Monkey Garage w Dallas wiele zniszczonych aut dostaje drugie życie, dodatkowo zwiększając wartość dzięki unikatowym wykończeniom i gadżetom. W jednym z odcinków Richard dostał jednak zadanie, którego początkowo nie chciał się podjąć. Do realizacji przekonała go kwota 100 000 dolarów, którą otrzymał na wykonanie misji specjalnej. Jaki był jej cel?

Chłopaki z Gas Monkey Garage musieli w dwa tygodnie przygotować dla bogatego kolegi Richarda replikę słynnego samochodu z serialu pt. "Nieustraszony". Auto miało być prezentem na urodzinową imprezę w Las Vegas. Gdyby nie zdążyli na czas, KITT trafiłby w ręce klienta za darmo.

Tytułowy "Night Rider" poruszał się czarnym Pontiaciem Trans Am, który dzięki sztucznej inteligencji i całej masie dodatkowych urządzeń otrzymał nazwę Knight Industries Two Thousand. Charakterystyczne elementy KITT-a? Czarny kolor, migające przednie centralne światło, wydające charakterystyczny dźwięk, deska rozdzielcza niczym ze statku kosmicznego i oczywiście kierownica w kształcie wolantu z samolotu. KITT potrafił także rozmawiać. Czy ekipa z Gas Monkey Garage poradziła sobie z tak trudnym zadaniem?

Pontiac Trans Am - KITTfot. Discovery

Pontiac Trans Am - KITT Pontiac Trans Am - KITT fot. Dicoevery

Znaleźć bazę

Zbudować KITT-a w ciągu dwóch tygodni to zadanie niemalże niewykonalne. Zdobyć czarnego Pontiaca Trans Am, na którym można by odtworzyć jego replikę, to jak się okazało też niełatwe zadanie. Po skrupulatnych poszukiwaniach udało się jednak znaleźć egzemplarz, który mocno zainteresował ekipę Gas Monkey Garage. Aby go obejrzeć czekała ich droga z Dallas do San Antonio w Teksasie.

Pontiac Trans Am - KITTfot. Discovery

W przydomowym garażu należącym do Lindy i jej córki Ashley czekał czarny Pontiac, z którego ktoś kiedyś próbował już zbudować KITT-a. Tym kimś był były mąż Ashely, ale po rozwodzie auto marnowało się w garażu. Do odpalenia potrzebne były kable i silnik V8 w pickupie Richarda. Mimo słabego stanu technicznego i faktu, że auto było w specyfikacji '85, a nie '82 jak oryginalny KITT, jego wartościowym elemetem była wierna kopia deski rozdzielczej i kierownica w kształcie samolotowego wolantu. Ashley uznała, że może sprzedać swojego KITT-a za 17 000 dolarów. Mimo tego, że Richard pierwotnie chciał zapłacić 7500 dolarów, ugiął się i ostatecznie wypłacił Ashley 15 000 dolarów, zabierając Pontiaca do Dallas na lawecie.

Pontiac Trans Am - KITTfot. Discovery

KITT w trakcie naprawy i poprawek KITT w trakcie naprawy i poprawek fot. Discovery

Naprawy i orygonalny wizerunek

Po przywiezieniu auta do warsztatu okazało się, że pracy będzie więcej niż pierwotnie zakładano. Tylne hamulce nie działały, a sporo pracy czekało także elektryka, który musiał uporać się z problemem zapłonu oraz dostosowaniem pracy tylnych świateł, które trzeba było przerobić. Dlaczego? Bo te zamontowane w kupionej replice w ogóle nie przypomniały tych z oryginalnego KITT-a.

Naprawa układu hamulcowegofot. Dicovery

KITT w trakcie naprawy i poprawek fot. Discovery

Ostatecznie udało się zbudować zupełnie nową konstrukcję świateł i zakładając na nie czerwone szkła, a następnie czarną listwę z pleksi, uzyskać finalny efekt. Tył wyglądał już identycznie jak w serialowym Pontiacu. Awarię hamulców także udało się usunąć.

Nowe światła KITT-afot. Discovery

Wnętrze KITT-a Wnętrze KITT-a fot. Discovery

Ostatnie poprawki i w drogę...

Dużo pracy przy Pontiacu czekało także Sue - naczelnego tapicera, z którym współpracuje Gas Monkey Garage. Najważniejsze zadanie przy obszyciu foteli i kanapy? Musi mieć oryginalny materiał w kremowym kolorze. Sue zażądała za to aż 15 000 dolarów, ale Richard musiał się zgodzić. Na osiem dni przed wydaniem auta, fotele i kanapa przyjechały do warsztatu, a za świetnie wykonaną pracę Sue otrzymała jeszcze dodatkowy tysiąc dolarów.

Wnętrze KITT-afot. Discovery

W międzyczasie w Pontiacu pojawił się także dobrze grający sprzęt audio oraz naprawiono wszystkie wyświetlacze i świecące przyciski skomplikowanej deski rozdzielczej. Na koniec KITT odezwał się nawet ludzkim głosem. Richard i Aaron byli więc gotowi, żeby wyruszyć w drogę do Vegas i przekazać replikę KITT-a nowemu właścicielowi. 100 000 dolarów zostało w Dallas.

KITT w drodze do Vegasfot. Discovery

KITT w drodze do Vegasfot. Discovery

KITT w drodze do Vegasfot. Discovery

TURBOpiątki w Discovery

Od 20 marca, w każdy piątek wieczorna ramówka stacji zostanie opanowana przez serię kultowych programów motoryzacyjnych z Richardem Rawlingsem i Aaronem Kaufmanem w rolach głównych: Auto-reaktywację, Niechcianych w Gas Monkey i Auto-reaktywację: Seans grozy. Premierowe odcinki tych programów będą promować konkurs TURBObroda w TURBOpiątek.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.