Czy umiesz dbać o swoje opony?

Materiały partnera
04.03.2015 13:11
A A A
Materiały Partnera

Materiały Partnera (Continental)

Opony są narażone na uszkodzenia, ponieważ podczas jazdy spoczywa na nich cały ciężar pojazdu, pasażerów i bagażu. Wszyscy wiemy, że stan nawierzchni ma ogromny wpływ na stan techniczny opony. O czym jeszcze należy pamiętać aby czerpać radość z prowadzenia auta i czuć się w pełni bezpiecznie? Poniżej prezentujemy kilka wskazówek.

Naturalne zużycie opony, która jest eksploatowana w dobrych warunkach polega na stopniowym ścieraniu się bieżnika, który robi się coraz płytszy przy zachowaniu nienaruszonej struktury opony. Jeśli jednak opona zużywa się szybciej, powinniśmy poszukać przyczyny.

Kontroluj ciśnienie

Większość uszkodzeń jest spowodowanych przez niewłaściwe ciśnienie powietrza
w oponach. Niedopompowane opony już po krótkim dystansie osiągają temperaturę kilkudziesięciu stopni Celsjusza. Powtarzające się nagrzewanie opony powoduje powstawanie mikropęknięć na ściankach bocznych opony, a także nierównomierne zużycie bieżnika, którego centralna część pozostaje niezużyta, natomiast wycierają się jego zewnętrzne części. Stopień zużycia jest zależny od niedoboru ciśnienia: jeśli w ogóle nie mamy w oponie powietrza, już po kilometrze jazdy opona może nadawać się do utylizacji. Z kolei jeśli ciśnienie powietrza jest zbyt wysokie w stosunku do wymagań samochodu, ale nie przekracza maksymalnego ciśnienia dopuszczalnego przez producenta opon, nienaturalne zużycie polega na nierównomiernym zużyciu bieżnika - jego centralna część szybciej wyciera się. Ważne: regularnie sprawdzaj poziom ciśnienia w oponach, przynajmniej co 2 tygodnie.

Jazda w dobrym stylu

W użytkowaniu opon ważny jest styl jazdy. Zrównoważone prowadzenie samochodu służy zarówno oponom jak i środowisku. Natomiast agresywna jazda: nagłe przyśpieszanie, czy ostre hamowanie z zablokowanymi kołami znacznie skracają czas życia opon. Co więcej, niedostosowanie prędkości jazdy do obciążenia może mieć taki sam efekt jak jazda pojazdu przy niskim ciśnieniu powietrza w kole. Opony poddane wysokim przeciążeniom zużywają się stosunkowo szybko, w ekstremalnych przypadkach dochodzi nawet do wyrywania klocków bieżnika.

Uszkodzenia mechaniczne

Jazda po bezdrożach, nierównych nawierzchniach, najeżdżanie na wysokie krawężniki może prowadzić do powstania widocznych albo ukrytych uszkodzeń. Wybrzuszenie, które świadczy o usterce, nie musi pojawić się od razu - czasem „wychodzi” dopiero po kilkuset, a nawet kilku tys. km. Stąd nie zawsze wiadomo,
co jest powodem usterki. Ważne: nagłe wibracje odczuwane na kierownicy mogą świadczyć o uszkodzeniu opony. W takiej sytuacji zawsze należy przerwać jazdę oraz dokładnie sprawdzić stan opon.

Uwaga na słońce!


Powtarzające się narażenie na długotrwałe działanie słońca sprawia, że guma parcieje. Z reguły na boku opony pojawiają się mikropęknięcia, guma traci elastyczność. Jeśli latem parkujemy auto na otwartej przestrzeni, musimy liczyć się z przyspieszonym zużyciem opon. Jeśli nie ma możliwości parkowania auta w cieniu, opony można osłonić choćby kawałkiem kartonu. Pomaga!

Źle ustawione zawieszenie


Taka usterka samochodu oznacza z reguły nierównomierne zużywanie się bieżnika. W niektórych autach pojawia się problem z wyząbkowaniem bieżnika opony, które nie stanowi niebezpieczeństwa i nie obniża radykalnie osiągów opony, ale powoduje wysoki hałas toczenia. Szczególnie często zdarza się to w samochodach z wielowahaczowym zawieszeniem, które prowadzone są przez spokojnych kierowców unikających szybkiej jazdy po zakrętach.

Aby przedłużyć życie opon należy regularnie kontrolować stan zużycia opon. Warto też przekładać je z przodu na tył oraz vice versa co 10 000 km. Zmiana opon z letnich na zimowe jest doskonałą okazją do zmiany ich pozycji. Zalecane
są również zmiany po przekątnej, tak aby odwrócić kierunek ich rotacji (nie można stosować tej reguły do opon kierunkowych). W takim przypadku zawsze należy sprawdzić wyważenie kół.

Pomysł na weekend

Gdzie szukasz?
Wybierz rodzaj:
    SZUKAJ

    Czytaj więcej

      Polecane przez Was miejsca

      Wybierz rodzaj: