Lancia Kappa (1994-2001) - opinie Moto.pl

Solidny włoski samochód? Jest taki. Swego czasu upodobał go sobie nawet Urząd Rady Ministrów i kupił dla rządowych oficjeli

Lancię Kappa powszechnie nazywa się "rządową limuzyną", tak jak poprzedniczkę (Thema). Przydomek, który przylgnął do tego modelu, wciąż podnosi prestiż włoskiego średniaka i gwarantuje, że jego właściciel będzie cieszył się wyjątkowym poważaniem. Wynika ono nie tylko z faktu, że samochód ma w swej historii rządowy epizod. Kappa to przede wszystkim ładny, typowo włoski projekt nadwoziowy (studia IDEA i Pininfarina), nie nazbyt wyrafinowany, za to pełen elegancji.

Pozwala cieszyć się wysokim komfortem jazdy i bogatym wyposażeniem. Prezentuje wysoki poziom techniczny, co wyraża się w sprawnej pracy zawieszeń i bardzo dobrej dynamice silników. Co prawda nie należą one do oszczędnych, ale sytuację w tym przypadku może ratować instalacja LPG. Bez trudu można wygospodarować dla niej miejsce, bo Kappa jest wyjątkowo obszerna. Bagażnik wersji sedan ma pojemność aż 525 l, a w wersji kombi 505 l.

Nawet dwudrzwiowe coupé o sportowej linii może zabrać aż 505 l bagażu. Za ważną zaletę tego modelu uznaje się wyjątkową solidność, co we włoskich pojazdach nie stanowi niestety normy. Nadwozie dobrze zabezpieczono przed korozją, mimo dużych przebiegów elementy są wciąż dobrze spasowane, wnętrze nie dręczy jadących skrzypieniem czy trzeszczeniem.

Trzeba jednak pamiętać, że ten samochód projektowano zmyślą o zamożnej klienteli, dlatego jego utrzymanie nie należy do tanich. Części zamiennych co prawda nie brakuje, ale ze względu na zaawansowane rozwiązania technologiczne ich ceny są często wysokie. W Kappie zastosowano na przykład amortyzatory o podwójnym działaniu, elektroniczne sterowanie ciśnieniem doładowania, chłodnicę powietrza doładowanego, kolektor ssący o zmiennej długości, mechanizm różnicowy o podwyższonym tarciu Viscodrive (w mocnych wersjach benzynowych).

Dlatego nadzór fachowego serwisu bardzo się przydaje dla utrzymania auta w dobrej kondycji technicznej. A tylko wtedy Kappa pozwala się cieszyć użytkownikowi wszystkimi zaletami. Taki nadzór pomaga też w szybkim wyłapywaniu ewentualnych usterek i pozwala zmniejszyć poziom awaryjności, który w tym modelu jest niestety dość wysoki.

Historia modelu

1994, jesień - premiera modelu w wersji sedan 4d, silniki 2.0 20V (145 KM), 2.0 16V turbo (205 KM), 2.4 20V (175 KM), 3.0 V6 24V (204 KM), 2.4 Tds (turbodiesel, komora wstępna, 124 KM);

1996, lato - wersje coupé 2d i kombi 5d;

1997, jesień - większa moc silnika 2.0 20V (155 KM);

1998, jesień - nowe silniki 2.0 20V turbo (220 KM) oraz 2.4 JTD (turbodiesel, common-rail, 136 KM);

2001, jesień - premiera następcy (model Thesis)

Silnik

Najczęściej spotykane problemy silnikowe to wypalenia uszczelki pod głowicą, wycieki oleju i nieszczelności układu chłodzenia. Dochodzi też do awarii turbosprężarek w jednostkach doładowanych. Jazda próbna jest konieczna dla stwierdzenia, czy silnik dysponuje odpowiednią mocą, czy nie ma niepokojących spadków dynamiki oraz wycieków. Wyjątkowej uwagi wymaga pasek rozrządu. Zalecany przez producenta przebieg do wymiany, określony na 100 tys. km, jest czysto abstrakcyjny. By uniknąć zdemolowania silnika, nie należy przekraczać przebiegu 60 tys. km. Przy braku dokumentacji serwisowej pasek trzeba wymienić natychmiast po zakupie samochodu.

Przeniesienie napędu

Awarie skrzyń biegów należą do rzadkości, ale trwałość sprzęgła wygląda nieco gorzej. Przy spokojnej jeździe osiąga tradycyjne dla tego elementu przebiegi, ostra eksploatacja drastycznie przyśpiesza jego zużycie. Jazda próbna powinna obejmować dokładne sprawdzenie sprzęgła. Niezbyt trwałe są osłony przegubów napędowych, podczas oględzin koniecznie trzeba sprawdzić te elementy

Zawieszenie

Elementy podwozia nie są szczególnie kłopotliwe. Szybkiemu zużyciu ulegają jedynie gumowo-metalowe tuleje wahaczy i łączniki przedniego stabilizatora. Wady zawieszeń zdradzą wyraźne stuki z okolic kół podczas jazdy próbnej. Przy okazji zwróćmy uwagę, czy nie pojawia się charakterystyczny szum zużytych łożysk w piastach kół.

Instalacja elektryczna

Dokuczliwe są drobne, ale często powtarzające się awarie osprzętu elektrycznego. Najbardziej zawodne elementy to sterowniki szyb w drzwiach, centralny zamek, wskaźniki na tablicy przyrządów. Podczas oględzin sprawdzajmy działanie podzespołów elektrycznych, zwłaszcza we wnętrzu auta.

Znaki identyfikacyjne

Tabliczkę znamionową umieszczono w komorze silnika, przy mocowaniu prawej kolumny przedniego zawieszenia. Numer VIN wybito na podłodze przedziału pasażerskiego, przed prawym przednim fotelem.

Awaryjność

Lancia Kappa nie jest ujęta w raportach niezawodności TÜV i DEKRA. Wśród użytkowników i mechaników uznawana jest za samochód trwały, ale awaryjny. Dla tego modelu nie ogłaszano serwisowych akcji nawrotowych.

Internet

www.lancia-kappa.com - Strona poświęcona modelowi Kappa, z historią, opisem modelu, danymi technicznymi, pomocą techniczną, forum, galerią, przydatnymi adresami i ciekawymi linkami

lanciapolska.org - Strona Lancia Klub Polska. Znajdziemy tutaj bardzo szczegółową historię modelu Kappa, bardzo precyzyjne opisy techniczne, forum i ciekawe linki

Ceny

Na polskim rynku wtórnym dominuje podstawowa wersja benzynowa 2.0 20V. Spory wybór panuje też w odmianie 2.4 Tds. Pojedyncze ogłoszenia o sprzedaży wersji 3.0 V6 można znaleźć częściej niż anonse na temat doładowanych benzynowych dwulitrowców. Tych brakuje wśród aut używanych. Bardzo mało jest ofert sprzedaży roczników 1999, 2000 i 2001.

Ceny modelu sprawdzisz tutaj .

Co wybrać?

Nawet podstawowa, dwulitrowa jednostka napędowa Kappy zapewnia dobre osiągi. Mocniejsze wersje są co prawda bardziej dynamiczne, ale im więcej koni mechanicznych, tym większy apetyt na paliwo. Najlepszy kompromis między dynamiką a spalaniem daje doładowana dwulitrówka. Chętni na silnik wysokoprężny powinni zainteresować się przede wszystkim jednostką 2.4 JTD. Zasilanie typu common-rail zapewnia znacznie wyższą kulturę pracy niż w starszym 2.4 Tds.

 

Dariusz Dobosz

Więcej o:
Copyright © Agora SA