Renault Mégane I (1995-2002) - opinie Moto.pl

Dariusz Dobosz
29.08.2007 15:27
A A A Drukuj
Przestronny, wygodny, oszczędny, bezpieczny - takie cechy górują do dzisiaj nad słabszymi punktami pierwszej generacji Mégane.
Kompaktowy Renault z połowy lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia był na swój sposób przełomowy dla firmy. Poziom wykonania wyszedł daleko ponad poprzednika (Renault 19), podobnie jak poziom wyposażenia. Zwłaszcza tego, które służyło biernemu bezpieczeństwu. Dało się to odczuć szczególnie po modernizacji w 1999 r. Mégane był pierwszym kompaktem w naszym kraju, seryjnie wyposażonym w ABS i cztery poduszki powietrzne.

Szeroka gama dynamicznych i oszczędnych silników stanowiła dodatkową zachętę. Ważną rolę w sukcesie modelu odegrała nowatorska i frapująca stylizacja zbierająca pochlebne recenzje i przyciągająca szerokie rzesze nabywców. Mégane stał się najlepiej sprzedającym się autem w Europie, także w Polsce ustawiały się po niego kolejki.

Sukces rynkowy był ogromny (4 mln sprzedanych egzemplarzy), dzięki temu rynek wtórny jest dzisiaj mocno nasycony rozmaitymi odmianami nadwoziowymi i silnikowymi Mégane. Można sięgnąć po pięciodrzwiowego hatchbacka (bagażnik 348/1210 l), czterodrzwiowego sedana o przydomku Classic (bagażnik 510/1310 l), pięciodrzwiowe kombi (bagażnik 485/1600 l), trzydrzwiowe coupé (bagażnik 290 l) oraz kabriolet. Do rodziny Mégane należy także jednobryłowiec Scenic. Przekrój nadwozi jest imponujący, każdy znajdzie coś dla siebie.

Ciemna strona Mégane to spora awaryjność. Zawodzą elektryczne i elektroniczne komponenty auta, blado wypadają pod względem trwałości niektóre podzespoły mechaniczne (zawieszenie, rozrząd, hamulce). Na szczęście popularność tego modelu jest tak duża, że nie ma problemu z dostępem do części zamiennych i ich zamienników. Mégane można naprawić tanio i szybko, z pominięciem autoryzowanych stacji obsługi.

Silnik

Wszystkie silniki Mégane I mają w napędzie układu rozrządu pasek zębaty. Niestety, paski w tym modelu nie grzeszą trwałością i wymagają szczególnej troski. Pęknięcia zdarzają się nader często, zazwyczaj ok. 10 tys. km przed zaleconym przebiegiem wymiany. Jeśli aktualny przebieg paska nie jest udokumentowany, lepiej wymienić go zaraz po zakupie auta.

Paski, dla których zalecany przebieg wynosi 90 tys. km, powinny być wymienione już przy 70 tys. km. Gdy zalecany przebieg wynosi 100-120 tys., najlepiej dokonać wymiany najpóźniej przy 90 tys. km. Słabym punktem silników jest także układ chłodzenia. Zdarzają się wycieki i awarie pompy. Warto obejrzeć dokładnie chłodnicę, przewody układu chłodzenia i okolice pompy.

Elektronika

Zapalanie się bez przyczyny kontrolek albo "wariacje" wskaźników zdarzyć się mogą w każdej chwili. W pierwszych rocznikach zdarzało się, że warsztaty Renault wymieniały kompletne deski rozdzielcze. Takie przygody pozwalają jednak kontynuować jazdę, a nierzadko znikają i nie pojawiają się ponownie. Nierzadko dochodzi do awarii sterownika wtrysku, ale wówczas silnik milknie i dalsza jazda nie jest możliwa.

Instalacja elektryczna

Najsłabszym punktem instalacji elektrycznej są zintegrowane cewki zapłonowe. Jeśli zawodzą, silnik przerywa, słabo przyspiesza albo pracuje nierówno. Podczas wymiany warto zadbać, by warsztat nie montował cewek firmy Sagem, bo właśnie one są najmniej trwałe. Lepiej wybrać niezawodne cewki firmy Beru. Alternatory nie lubią wilgoci i psują się najczęściej po zalaniu wodą (zbyt szybka jazda po głębokich kałużach). Zawodzą także rozruszniki.

Nadwozie

Mégane I dobrze zabezpieczono przed korozją, ale najstarsze egzemplarze mają już 10-11 lat i rdza daje w nich znać o sobie. Warto zatem sprawdzić nadkola tylnych błotników, płytę podłogową w okolicach progów, tylny pas i miejsca pod listwami ozdobnymi.

Układ hamulcowy

Egzemplarze produkowane do 1997 r. słyną ze szczególnie szybkiego zużycia przednich tarcz hamulcowych. W późniejszych rocznikach trwałość tych elementów wzrosła.

Zawieszenie

Przednie zawieszenie zdumiewająco dobrze radzi sobie z dziurawymi, polskimi drogami. Poważne naprawy konieczne są zazwyczaj dopiero po 100 tys. km. Wcześniejszej ingerencji mechanika mogą wymagać niektóre elementy, np. sworznie wahaczy, ale są one niedrogie i można je łatwo wymieniać. Po zakupie auta warto udać się do warsztatu, który potrafi ocenić stan łożysk belki tylnego zawieszenia. Jeśli łożyska trzeba wymienić, należy to zrobić bezzwłocznie, by nie doprowadzić do bardzo kosztownej naprawy całej belki.

Przeniesienie napędu

Jeśli podczas jazdy próbnej pozostawiona swobodnie dźwignia zmiany biegów porusza się bezładnie (zwłaszcza podczas otwierania i zamykania przepustnicy), to z pewnością trzeba będzie wymienić wspornik skrzyni biegów (zużyty element gumowy wspornika). Chyba że pogodzimy się z dokuczliwymi ruchami.

1 2 następne »

Dodaj swój komentarz:
Autor:
Login / Pseudonim: Hasło:
Komentuj pod pseudonimem jako Gość lub zaloguj się
| Załóż konto
Komentarz:

Po nowelizacji przepisów w terenie zabudowanym jeżdżę:

 • 26%

  Tak samo, bo zawsze jeździłem przepisowo (43)

 • 26%

  Tak samo szybko, ale bardziej się pilnuję (42)

 • 24%

  Tak samo szybko, jak dotychczas (39)

 • 20%

  Zdecydowanie wolniej (32)

 •   4%

  Nie jeżdżę autem ale widzę, że kierowcy jeżdżą tak samo szybko (6)

 •   1%

  Nie jeżdżę autem ale widzę, że kierowcy zwolnili (1)

Liczba oddanych głosów: 163