Peugeot 306 (1993-2001) - opinie Moto.pl

Samochód przeciętny pod każdym względem może być funkcjonalny i przyjemny w prowadzeniu. Dowodzi tego ?306?

Kompaktowy Peugeot został bardzo ciepło przyjęty na rynku w 1993 r. i sprzedawał się zupełnie nieźle. Nie wyróżniał się niczym szczególnym, ale niebrzydkie nadwozie, dynamiczne silniki, przestronne wnętrze, pojemny bagażnik (hatchback 340/640 l, sedan 465 l, kombi 440/1510 l), wysoki komfort jazdy i bardzo dobre prowadzenie były wystarczającymi argumentami, by w swoim segmencie narobił sporego zamieszania. Do popularności VW Golfa było mu daleko, ale w aspirowaniu do pozycji lidera przeszkodziło mu kilka istotnych wad.

Poziom wykończenia nie był najlepszy, a wyposażenie produkowanych początkowo odmian raczej skromne. W kwestii niezawodności model "306" także nie ma się czym pochwalić, wypada pod tym względem dość słabo. Dla kupujących ten samochód na rynku wtórnym istotnym walorem może być na przykład duży wybór wersji nadwoziowych (hatchback, sedan, kombi, kabriolet). Powstawały sukcesywnie, dlatego są mocno zróżnicowane wiekowo.

Przykład stanowi kombi, wprowadzone na rynek w momencie modernizacji auta, gdy wersje hatchback były w produkcji od 4 lat. Ważnym argumentem jest także dostępność niedrogich części zamiennych, która w połączeniu z niskim zużyciem paliwa silników "306" czyni eksploatację tanią i mało kłopotliwą.

Zresztą - sam zakup tego auta nie wymaga wielkich nakładów. Miłośnicy sportowych odmian "trzystaszóstki" są w dobrej sytuacji. Mogą wybierać między XSi (121 KM), S16 (152 KM) a GTi (163 KM), oferowanymi w wielu rocznikach. Znacznie gorzej mają zwolennicy nowoczesnych silników wysokoprężnych. Silnik HDI, z wtryskiem typu common rail trafił do Peugeota 306 pod sam koniec produkcji.

Silnik

Układy korbowe i rozrządy silników "trzystaszóstki" należą do trwałych, gorzej z osprzętem. Awarie pomp paliwa, alternatorów, sterowników wtrysku, rozruszników występują nader często. Nierzadko występują również wycieki oleju i płynu chłodzącego. W silniku 1.9 dt trzeba się liczyć z awarią turbosprężarki.

Wszystkie jednostki napędowe mają w napędzie rozrządu pasek zębaty, wymagający szczególnej troski. Paski w modelu "306" nie należą do trwałych i mogą nie wytrzymać deklarowanych przez producenta 120 tys. km. Zaleca się ich wymianę po 90 tys. km. O precyzyjne informacje w przypadku poszczególnych wersji silnikowych trzeba pytać wyspecjalizowane warsztaty. Warto dowiedzieć się tam również o system odpowietrzania skrzyni korbowej. Niektóre silniki wymagają jego czyszczenia raz w roku.

Instalacja elektryczna

Oprócz osprzętu silnika także inne rejony instalacji elektrycznej modelu "306" mogą często zawodzić. W starszych egzemplarzach posłuszeństwa odmawiają cewki zapłonowe (poprawa nastąpiła po 1998 r.). Pękanie wiązek przewodów prowadzonych do drzwi powoduje awarie sterowników bocznych szyb oraz centralnego zamka. Za awarie wycieraczki tylnej szyby najczęściej jest odpowiedzialny nie uszkodzony silnik, ale przepalony przekaźnik.

Przeniesienie napędu

Gumowe osłony przegubów napędowych mogą pękać nawet po 40-50 tys. km. Warto sprawdzić ich stan podczas zakupu. Uszkodzona osłona za "kilka złotych" to niemal pewna awaria przegubu, kosztującego kilkaset złotych. W egzemplarzach o dużych przebiegach albo eksploatowanych pod dużym obciążeniem dochodzi nierzadko do pękania półosi napędowych. Oprócz tego trzeba zwrócić uwagę na uszczelniacze półosi (wycieki oleju).

Zawieszenie

Podwozie nie należy do trwałych, zwłaszcza tylna belka. Szybko zużywają się tam poduszki gumowe i łożyska. Wymiana belki to niezwykle kosztowna operacja, zatem jeśli w okolicach tylnej osi słychać stuki lub trzeszczenie - miejmy się na baczności. Z przodu nie wytrzymują głównie tuleje metalowo-gumowe i łączniki stabilizatora.

Awaryjność

Pod względem liczby serwisowych akcji nawrotowych Peugeot 306 jest rekordzistą. W historii tego modelu było ich aż 20! Kłopoty zaczęły się już wiosną 1994 r., gdy stwierdzono możliwość zacierania się linki gazu w ponad 32 tys. aut wyprodukowanych do września 1993 r. Latem 1996 zaczęto wzywać użytkowników 150 tys. modeli "306" wyprodukowanych między styczniem 1993 a lutym 1996 r., by usunąć wadę instalacji elektrycznej. W 1997 r. odnotowano trzy mniej spektakularne akcje (w sumie ok. 2,5 tys. aut), podczas których zajmowano się wadliwym kompensatorem siły hamowania i wyciekami paliwa.

Pracowity dla serwisów był 1998 r. Akcje eliminujące możliwość pękania piast przednich kół, zwarcia w przewodach zasilających rozrusznik i pękanie przekładni kierowniczej dotyczyły zaledwie kilkuset samochodów, jednak wyciekom płynu hamulcowego przy tylnej osi trzeba było zaradzić już w prawie 1,6 tys. egzemplarzy modelu "306" (okres produkcji 9 - 23 lipiec 1998 r.), a poważne wady przedniego zawieszenia poprawiano w ponad 25 600 egzemplarzach (okres produkcji 4.11.1997 - 8.04.1998).

Nieco lepiej było w 1999 r. Podczas trzech akcji serwisowych trzeba było zapobiegać najpierw pękaniu przewodów hamulcowych przy przedniej osi (ponad 1100 aut z okresu produkcji 2 październik - 23 listopad 1998), a potem także problemom z układem hamulcowym (prawie 3 tys. samochodów z okresu produkcji 23 marzec - 15 kwiecień 1999) oraz wyciekom paliwa przy silniku w wersjach 1.8 i 2.0 (prawie 8 tys. aut z okresu produkcji marzec 1997 - czerwiec 1998).

Na początku 2000 r. naprawiano wspomagania układu hamulcowego, a jesienią przednie zawieszenie. Ostatnie akcje nawrotowe odnotowano w 2001 r. Poprawki wadliwych pasów bezpieczeństwa przy fotelu kierowcy i półosi napędowych objęły zaledwie kilkadziesiąt aut. Ponad 7800 egzemplarzy musiało jednak odwiedzić warsztaty w celu sprawdzenia układu wspomagania hamulców, a ponad 2400 egzemplarzy ze względu na wadliwe napinacze przednich pasów bezpieczeństwa. Uwieńczeniem wszystkich poprawek było wezwanie jesienią 2001 r. kilku tysięcy użytkowników, by nie dopuścić do pęknięcia paska rozrządu w ich pojazdach.

Znaki identyfikacyjne

Tabliczka znamionowa umieszczona jest albo w komorze silnika, na wzmocnieniu przedniego pasa po stronie prawej, albo w bagażniku, na tylnym pasie po stronie prawej. Numer VIN wybito w rynience przedniego podszybia lub na prawym nadkolu w komorze silnika. W obu przypadkach numer VIN widoczny jest po otwarciu pokrywy silnika.

Ceny

Najpopularniejsze w Polsce używane "trzystaszóstki" mają silniki 1.4 i 1.6, przy czym tych drugich jest nieco mniej. Na inne odmiany benzynowe trzeba raczej polować. Najtrudniej znaleźć 1.8 i 1.8 16V, lepiej jest z dwulitrówkami. Nie powinno być trudności z zakupem diesla i turbodiesla, jest ich sporo. Prawdziwa ciekawostka to wersja 1.1 (rzadkość), słaba, ale bardzo oszczędna.

Ceny modelu sprawdzisz tutaj .

Internet

www.306team.pl Strona z obszernym forum internetowym i licznymi galeriami

www.peugeot.triger.com.pl Klub miłośników Peugeota. Na stronie zamieszczono galerie zdjęć, informacje eksploatacyjne (także o sklepach i serwisach), ciekawostki o zlotach.

www.autocentrum.pl Forum użytkowników samochodów Peugeot z konkretnymi poradami i wskazówkami eksploatacyjnymi

LPG (Jerzy Maliński, Koalicja na Rzecz Autogazu)

Peugeot 306 w przypadku wtrysku jednopunktowego wyposażony jest w metalowy kolektor ssący i pracuje poprawnie z tradycyjnymi instalacjami gazowymi LPG (cena do 1700 zł). Pozostałe wersje silnikowe mają kolektor ssący z tworzywa sztucznego, dlatego w ich przypadku zalecany jest montaż instalacji wtrysku gazu (cena do 3000 zł). Utrudnieniem jest montaż zbiornika gazu pod podłogą bagażnika, na co często decydują się klienci. Taka operacja zwykle wymaga dopłaty ok. 200 zł.

Dariusz Dobosz

Więcej o:
Copyright © Agora SA