Opel Vectra B (1995-2002) - opinie Moto.pl

Uniwersalny charakter to jeden z najmocniejszych punktów Vectry przysparzający jej wielu zwolenników. ?Średniak? Opla należy do najchętniej sprowadzanych używanych aut, podobnie jak VW Golf czy VW Passat

Jego popularność w Europie, a zwłaszcza w Niemczech, najwyraźniej stanowi dobrą rekomendację dla osób szukających na rynku wtórnym auta segmentu D. Tym bardziej że nie ma problemu z częściami zamiennymi, dostępne są liczne zamienniki, wiele nieautoryzowanych warsztatów potrafi naprawiać ten samochód i robi to taniej niż fabryczne serwisy.

Vectra nie wyróżnia się niczym szczególnym, ale nie ma też wyraźnych słabych punktów. Nabywców przekonuje dynamiczna i ponadczasowa stylizacja, przestronne, dobrze wykończone i nieźle wyciszone wnętrze, duży wybór silników, solidne wykonanie auta i dobrze zestrojone, bezpieczne podwozie (aktywne zawieszenie przednie, wielowahaczowe zawieszenie tylne z ramą pomocniczą).

Vectra, zwłaszcza w odmianie kombi, może być wygodnym autem rodzinnym codziennego użytku, którym bez problemu można wyjechać również na weekend czy urlop. Miejsca we wnętrzu jest sporo, nie brakuje też przestrzeni na bagaże (sedan i hatchback 500/790 l, kombi 460/1490 l). Elegancki wygląd wersji czterodrzwiowej sprawił, że w mniejszych firmach pełni ona funkcję auta reprezentacyjnego. Zwłaszcza wtedy gdy pod maską znajdzie się widlasta "szóstka".

Zarówno w Polsce, jak i za granicą Vectry służą często jako auta służbowe. Licznym zaletom i uniwersalnemu charakterowi auta można jednak przeciwstawić zaskakująco wysoką awaryjność oraz wysokie wymagania serwisowe w niektórych wersjach podnoszące koszty eksploatacji.

Silnik

Za najmniej awaryjny uchodzi podstawowy silnik Vectry - 1.6 z ośmiozaworową głowicą. W tym przypadku rzeczywiście trudno mieć jakieś poważne zastrzeżenia. Niewiele kłopotów sprawia także turbodiesel 1.7 TD dostarczany przez japońską firmę Isuzu. Silnik 1.6 16V, zwłaszcza z pierwszych lat produkcji, nie jest już tak udany. Notowano problemy z napinaczem paska rozrządu, silnikiem krokowym regulującym wolne obroty i zaworem recyrkulacji spalin. Z czasem usunięto jednak powtarzające się usterki.

Gorszą sławą cieszą się benzynowe jednostki napędowe 1.8 16V, 2.0 16V i 2.2 16V. W ich przypadku trzeba liczyć się z awariami czujników na wale korbowym i wałku rozrządu (problem dotyczy głównie silnika 2.0 16V, podobnie jak pękanie kolektora wydechowego), zaworu recyrkulacji spalin (zanieczyszczenia) i silnikiem krokowym, pompy cieczy chłodzącej i elementów układu zapłonowego. Nierzadko pojawiają się wycieki płynu chłodzącego.

Wymienionym silnikom nieobce bywa wysokie zużycie oleju, co w istotny sposób podnosi koszty eksploatacji. Za wysokie koszty odpowiedzialny jest także pasek rozrządu, który musi być wymieniany co 60 tys. km. Mistrzem wysokich kosztów jest jednak silnik 2.5 V6 24V.

Elementy napędu rozrządu wymienia się tutaj co prawda co 90 tys. km, ale są one znacznie droższe. Na dodatek V6 potrafi być wyjątkowo paliwożerne. W turbodieslach montowanych od 1997 r. zawodzą pompy wtryskowe i przepływomierze powietrza, mogą wypalać się również uszczelki pod głowicą.

Historia modelu

1988, lato - premiera Vectry A;

1995, lato - premiera Vectry B (wersja hatchback i sedan), silniki 1.6 (75 KM), 1.6 16V (101 KM), 1.8 16V (116 KM), 2.0 16V (136 KM), 2.5 V6 24V (170 KM), 1.7 TD (turbodiesel, komora wstępna, 82 KM);

1996, lato - wersja kombi, silnik 2.0 16V DI (turbodiesel, wtrysk bezpośredni, 82 KM) zamiast 1.7 TD;

1997, jesień - silniki 2.0 16V (112 KM) oraz 2.0 16V DTI (turbodiesel, wtrysk bezpośredni, 101 KM). Sportowa wersja i500 z silnikiem 2.5 V6 24V (195 KM);

1999, luty - modernizacja, drobne zmiany stylizacyjne (nowy zderzak przedni, chromowana ramka osłony chłodnicy);

2000, lato - nowa gama silników: 1.6 16V (101 KM), 1.8 16V (125 KM), 2.2 16V (147 KM), 2.6 V6 24V (170 KM), 2.0 16V DTH (turbodiesel, wtrysk bezpośredni, 101 KM), 2.2 16V DTI (turbodiesel, wtrysk bezpośredni, 125 KM);

2001, jesień - premiera Vectry C;

2002 - zakończenie produkcji Vectry B

Awaryjność

Rankingi niezawodności potwierdzają doświadczenia większości użytkowników. Vectra B pod względem awaryjności wypada przeciętnie. Niemiecki TUV stawia ją na 47. miejscu w kategorii wiekowej 4-5 lat wśród aut przebadanych w 2005 r. i na 44. miejscu w kategorii wiekowej 6-7 lat.

DEKRA w oparciu o badania z tego samego okresu plasuje ten model jeszcze niżej: na 68. miejscu wśród aut w wieku 4-5 lat i na 72. miejscu wśród aut 6- i 7-letnich. Trzy poważne akcje nawrotowe, które objęły Vectrę B, miały na celu zlikwidowanie ewentualnych wycieków w układzie paliwowym (39,6 tys. egzemplarzy z okresu produkcji 1.01.1996-21.05.1996), wychwycenie samochodów z wadliwą linką hamulca pomocniczego (19,5 tys. egzemplarzy wyprodukowanych do lipca 1997 r.) oraz poprawienie niesprawnych regulatorów pasów bezpieczeństwa przednich foteli (prawie 31,2 tys. egzemplarzy z okresu produkcji sierpień 1995 - luty 1996).

Nadwozie

Do 1999 r. odporność nadwozia na korozję nie była najlepsza. Sytuacja poprawiła się po modernizacji w 1999 r. We wnętrzu mankamentem może być skrzypiący fotel kierowcy.

Instalacja elektryczna

Nie odnotowano większych problemów z odbiornikami prądu elektrycznego. Niekiedy zawodzą jedynie sterowniki szyb w drzwiach i siłowniki centralnego zamka.

Układ hamulcowy

Elementy hamulca pomocniczego (linka, rozpieracze) ulegają najpierw korozji, a potem zatarciu. Może to prowadzić do pęknięcia linki przy próbie szybkiego zaciągnięcia ręcznego hamulca.

Zawieszenie

Uchodzi za delikatne, dlatego nie najlepiej znosi dziurawe polskie drogi. Wymiana wielu elementów może być konieczna nawet po 40-50 tys. km. Szybko wybijają się łączniki przedniego stabilizatora i gumowe poduszki kolumn przedniego zawieszenia. W tylnym zawieszeniu wybijają się sworznie wahaczy, prowadząc do nadmiernych luzów i przestawienia geometrii podwozia, a w konsekwencji do przyspieszonego zużycia ogumienia tylnych kół.

Internet

www.vectraklub.pl

Strona Polskiego Klubu Opla Vectry z częścią klubową, wiadomościami, forum, poradami, galeriami i linkami.

www.vectra-unlimited.pl

Strona Klubu Miłośników Opla Vectry, ze sprawami klubowymi, informacjami o zlotach, galeriami, forum, poradami technicznymi i historią modelu.

www.opelklub.pl

Interesujące forum dyskusyjne na temat samochodów Opla.

Znaki identyfikacyjne

Tabliczkę znamionową umieszczono na wzmocnieniu przedniego pasa, po prawej stronie. Widoczna jest po otwarciu pokrywy silnika. Numer identyfikacyjny VIN wybito w przedziale pasażerskim na podłodze, między prawym progiem a prawym przednim fotelem.

VIN

LPG

Jerzy Maliński, Koalicja na rzecz Autogazu

Doświadczenia użytkowników pokazują, że benzynowe silniki Vectry pracują bez problemów jedynie z instalacjami wtrysku gazu za 3-3,5 tys. zł. Próby instalowania tańszych i prostszych układów drugiej generacji kończą się albo demontażem ze względu na mizerne zyski z eksploatacji na autogazie, albo kosztowną wymianą wielu elementów po "strzale" gazu w układzie zasilania. Instalacje wtrysku gazu są bezwzględnie zalecane szczególnie do silnika V6. Instalowanie zasilania LPG w każdym przypadku powinno odbywać się w wyspecjalizowanym warsztacie oferującym usługi najwyższej jakości. Najlepiej, jeśli jest to placówka znająca specyfikę silników Opla.

Ceny

Nie wszystkie wersje silnikowe Vectry są popularne na polskim rynku wtórnym. Mało jest benzynowych odmian 1.6, 1.6 16V, 2.2 16V, 2.6 V6 24V oraz turbodiesli 1.7 TD i 2.2 DTI. Za to w wersjach 1.8 16V i 2.0 16V można wybierać do woli, podobnie jak w wysokoprężnych dwulitrówkach. Nie powinno sprawić problemu znalezienie Vectry z silnikiem 2.5 V6 24V. W każdym przypadku dokonujmy dokładnych oględzin, bo stan techniczny jest bardzo zróżnicowany. Wiele aut było samochodami służbowymi, co wiąże się zazwyczaj z dużymi przebiegami.

Ceny modelu sprawdzisz tutaj .

Dariusz Dobosz

Oceń ten samochód
Więcej o:
Copyright © Agora SA