Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX
Czy Polacy mają ciśnienie pod kontrolą?
Podczas 7. ogólnopolskiej akcji „Ciśnienie pod kontrolą” zorganizowanej przez Michelin i Statoil Poland skontrolowano 13 tys. samochodów. W Tygodniu Dobrego Ciśnienia (3-7 października) eksperci Michelin i Euromaster sprawdzali ciśnienie w oponach i stan bieżników. Z badań przeprowadzonych na 30 stacjach Statoil wynika, że 64,89 proc. samochodów miało nieprawidłowe ciśnienie - to o ponad 4 proc. mniej niż przed rokiem. Oznacza to, że świadomość kierowców dotycząca prawidłowego ciśnienia w oponach rośnie. W tym roku najbardziej świadomi znaczenia ciśnienia okazali się kierowcy z województwa śląskiego, gdzie nieprawidłowe ciśnienie w oponach miało 40,06 proc. Najgorzej wypadli, tak samo jak w ubiegłym roku, mieszkańcy Lubelszczyzny (80,73 proc. z nieprawidłowym ciśnieniem). Dobre wyniki przyniosło natomiast badanie stanu opon, na jakich jeżdżą Polacy. Średnia głębokość bieżnika to 4,85 mm - w Polsce dopuszcza się do ruchu drogowego oponę o bieżniku 1,6 mm.
Stan świadomości kierowców w poszczególnych województwach okazał się bardzo zróżnicowany.
Najlepszym wynikiem w Polsce w tym roku może poszczycić się Śląsk, gdzie nieprawidłowe ciśnienie miało 40,06 proc. przebadanych aut. Kolejne miejsca w badaniu zajęły niemalże ex aequo województwa: łódzkie (57,07 proc.), pomorskie (57,29 proc.) i opolskie (57,48 proc.). Najgorzej wypadły województwa: lubelskie, gdzie pomiary pokazały, że 80,73 proc. kierowców jeździ na nieprawidłowo napompowanych oponach oraz kujawsko-pomorskie - 76,65 proc.
W zeszłym roku najlepszym ciśnieniem mogły kolejno pochwalić się województwa: świętokrzyskie, pomorskie i zachodniopomorskie. Województwo pomorskie zatem kolejny raz znalazło się na podium.
W ujęciu ogólnokrajowym, pomiary pokazały, że 64,89 proc. kierowców jeździ na nieprawidłowo napompowanych oponach co oznacza, że tylko 35,11 proc kierowców ma prawidłowe ciśnienie w oponach swoich samochodów.
Wyniki akcji „Ciśnienie pod kontrolą” wykazały także bardzo niepokojącą sytuację na polskich drogach. Okazuje się że w Polsce kierowców jeżdżących na bardzo niebezpiecznym lub niebezpiecznym ciśnieniu w oponach jest aż 31,90 proc. - 6,90 proc. ze wszystkich przebadanych samochodów w całej Polsce miało ciśnienie w oponach o ponad 1 bara niższe niż zalecane przez producentów samochodów, a 25 proc. między 0,5 a 0,9 bara niższe. Taki poziom stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa jazdy.
Eksperci Michelin radzą, aby ciśnienie w oponach sprawdzać regularnie - raz w miesiącu oraz przed każdą dalszą podróżą. Spadek ciśnienia w oponie następuje w sposób naturalny w wyniku eksploatacji samochodu, ale może być spowodowany także przez obniżenie temperatury otoczenia a nawet niewielkie uszkodzenie bieżnika. Nieprawidłowy poziom ciśnienia w oponach powoduje zmniejszenie przyczepności, wydłużenie drogi hamowania i zwiększa ryzyko eksplozji opony. Testy dowodzą też, że samochód na oponach o ciśnieniu zaniżonym o 1 bar zużywa średnio o 0,5 litra benzyny więcej na każde 100 kilometrów (przy średnim spalaniu 8l/100km). Ponadto, opona o ciśnieniu zaniżonym o 20% (najczęściej spotykany przypadek) ma skrócony przebieg o 20%.
Kontrola ciśnienia powinna odbywać się „na zimno" - najwcześniej po godzinie od zatrzymania samochodu lub po przejechaniu do 3 kilometrów przy niewielkiej szybkości. Ciśnienie w oponach powinno być zgodne z zaleceniami producenta samochodu i przystosowane do aktualnego obciążenia pojazdu.
Od 2005 roku, kiedy rozpoczęliśmy akcję, świadomość problemu wśród Polaków wzrosła o ponad 21 proc. a od zeszłego roku ponad 4 proc. Możemy to uznać za sukces naszej akcji. - podsumowuje Iwona Jabłonowska, koordynator akcji z Michelin Polska. - Cieszymy się z faktu, że mamy realny wpływ na bezpieczeństwo na drogach. Patrząc jednak na wyniki oraz policyjne statystyki wypadków, zdajemy sobie sprawę, że jeszcze wiele jest do zrobienia. Akcja „Ciśnienie pod Kontrolą” dociera do coraz większej liczby kierowców, również dzięki naszym partnerom i patronom, którzy wspierają naszą akcję. Dziękuję za to.
Wspólnymi siłami walczymy, aby na polskich drogach było bezpieczniej. Tegoroczne wyniki pomiarów ciśnienia pokazują, że coraz więcej kierowców zaczyna dostrzegać jak ważne dla bezpieczeństwa jest prawidłowe ciśnienie w oponach. Na naszych 30 stacjach paliw w 21 miastach w Polsce przebadaliśmy w sumie prawie 13 tysięcy aut. Chcielibyśmy, aby sprawdzanie ciśnienia w oponach stało się regularnym i częstym nawykiem kierowców - mówi Krystyna Antoniewicz-Sas, rzecznik prasowy Statoil Poland.
mkm, źródło: Michelin
ZOBACZ TAKŻE:
KONKURS: "Bezpieczny październik", czyli przygotowujemy auto do zimy
Najlepsze opony zimowe wg ADAC
![]() |
![]() |
![]() |
KEITI Elektroniczny miernik ciśnienia w oponach | Car Accessories Ciśnieniomierz do opon | Ciśnieniomierz do opon samochodowych |
Sprawdź ceny » | Sprawdź ceny » | Sprawdź ceny » |
-
Od 1 stycznia 2021 roku pieszy ma mieć pierwszeństwo przed samochodem jeszcze przed pasami. Dotarliśmy do projektu ustawy
-
Pierwszy dzień obowiązkowej jazdy na suwak. Przez cały dzień obserwowaliśmy błędy kierowców. Mamy pięć ważnych wniosków
-
Rejestracje bez flot. Ulubione auto Polaków w listopadzie? Nie, wcale nie Duster
-
Śmierć silników V12 ogłoszono przedwcześnie. Nowa Klasa S dostanie taki silnik
-
Autostrada A2 rusza na wschód. Pierwszy z trzech odcinków między Mińskiem a Siedlcami coraz bliżej
- Skoda wyceniła hybrydowego Superba. Jest tańszy od wersji Scout
- Co dalej z autostradą A18? Do tej pory oferty przekraczały budżet o ponad 50 proc. Nowe otwarcie
- Nowy Mercedes GLE Coupe z cenami w Polsce. Od 372 700 zł za podstawowego diesla
- Infiniti Q30 - japoński kompakt z bogatym wyposażeniem i świetną ceną. Znaleźliśmy modele tańsze o ponad 45 tys. zł
- Pijany kierowca zadzwonił po kolegę, żeby zajął się jego autem. Ten przyjechał i na kontroli wydmuchał promil
Forum
- Policyjna mafia w Żorach (5)
- Komunizm (128)
- Opony zimowe czy wielosezonowe (89)
- OT - gala 100 lecia PZPN (34)
- Mam nadzieję, że 3ci pas nie powstanie. (12)
- bliskie spotkania III stopnia (7)
- Z czego wynika tak wysoka cena katalizatora? (9)
- trzepanie kasy za brak OC (22)
- OT - pytanie o władzę Prezesa NIK (20)
- OT - płacz to chyba jest teraz? (19)