Czy już czas na opony zimowe? | Eksploatacja

Jeśli chcemy uniknąć kolejek już powinniśmy pomyśleć o wymianie opon. Mamy wrażenie, że wciąż aktualne jest pytanie, czy wymiana opon na zimowe to konieczność, czy to może zwyczaj promowany przez producentów opon

Już najwyższy czas, by wymienić opony tym, bardziej, że aktualne warunki pogodowe jak najbardziej pozwalają na założenie opon zimowych. Zalecenia producentów podają, że przełomową temperaturą jest 7 st. C. Ale kierowcy używający opon o wysokich osiągach powinni dokonać zmiany wcześniej, przy wyższych temperaturach. Sportowa opona szybciej twardnieje i łatwiej traci przyczepność.

Czy zatem naszym zdaniem korzyści wymiany opon na zimowe przeważają nad uciążliwościami?


Jeśli mamy samochód z oponami o wysokim profilu z niskimi indeksami prędkości będzie nam łatwiej poruszać się zimowych warunkach, ale większość obecnie produkowanych opon nastawiona jest na dobre osiągi, co oznacza, że kompletnie nie radzi sobie z zimowymi warunkami.

Zmiana opon. Fot. Szczepan MroczekNa co powinniśmy zwrócić uwagę przy wymianie opon

Wszystko jest dobrze jeśli zima jest lekka i nie musimy jeździć na dłuższych dystansach. Ale jeśli spadnie śnieg na kierowcę, który używa opon letnich czyha wiele niebezpiecznych sytuacji i uciążliwości. Jeśli zajdzie potrzeba awaryjnego wciśnięcia pedału hamulca samochód z letnimi oponami, który wymaga znacznie dłuższej drogi hamowania, nie będzie w stanie zatrzymać się na tak krótkim dystansie jak auta z zimówkami. A wiadomo, czym grozi taka sytuacja jeśli podróżujemy w kolumnie. Poza tym opony zimowe lepiej odprowadzają wodę i skutecznie zapobiegają bardzo niebezpiecznemu aquaplaningowi.     
Wystarczy, że będziemy musieli wyjechać na letnich oponach z zasypanego śniegiem parkingu by docenić zalety zimówek. Podobnie jest w sytuacji kiedy musimy pokonać wzniesienie. Kierowców, którzy podróżują w górach nie trzeba chyba przekonywać do używania opon zimowych.
Zatem w naszej strefie klimatycznej opony zimowe wydają się być koniecznością. Zdecydowanie namawiamy do stosowania opon zimowych i sami stosujemy się do tych zaleceń. A co wy sądzicie na ten temat?

Szczepan Mroczek

ZOBACZ TAKŻE:

KONKURS: "Bezpieczny październik", czyli przygotowujemy auto do zimy

Czy polacy zmieniają opony na zimowe - SONDA

BMW 530 - ogłoszenia

Zdjęcie FULDA Kristall Montero Zdjęcie FIRESTONE Winterhawk 2 Zdjęcie Dunlop SP Winter Sport 3D
FULDA Kristall Montero FIRESTONE Winterhawk 2 Dunlop SP Winter Sport 3D
Porównaj ceny » Porównaj ceny » Porównaj ceny »
Indeksy
Prędkość T - do 190 km/h T - do 190 km/h H - do 210 km/h
Nośność 530 kg 475 kg 710 kg
Parametry fizyczne
Średnica R14 R15 R16
Szerokość 175 185 205
Profil 65 55 60
Podstawowe informacje
Typ pojazdu Osobowe Osobowe Osobowe
Sezon Zimowe Zimowe Zimowe
dane dostarcza:
Kiedy wymieniacie opony na zimowe?