Rejestracja samochodu | Szybciej zarejestrujesz auto

Szybsze rejestracja aut sprowadzanych z UE, stały numer rejestracyjny przez cały okres użytkowania oraz dostęp do informacji o przebiegu samochodu i liczbie zmian jego właścicieli to tylko niektóre elementy projektu ustawy o CEPiK

Rejestracja w jednym okienku

Nowy projekt MSWiA zakłada, że obywatel w jednym miejscu załatwi formalności, niezbędne formalności przy rejestracji pojazdu. Dokumenty złożone przez obywatela - nawet te, które są wymagane np. przez urząd skarbowy - zostaną sprawdzone i przesłane do właściwych urzędów.

Jedne tablice przez całe życie

Projekt zakłada także stały numer rejestracyjny przez cały okres użytkowania auta. Zaoszczędzi to czas nowego nabywcy. Właściciel indywidualnych numerów będzie mógł je zachować i wykorzystać przy nowym samochodzie.

Zarejestrujesz tam, gdzie chcesz

Rejestracji samochodu będzie można dokonać u dowolnie wybranego przez siebie starosty na terenie całego kraju. Oznacza to koniec wymogu rejestracji u starosty właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Na podobnych zasadach możliwe będzie także uzyskanie prawa jazdy.

Historia pojazdu jak na dłoni

Dane o stanie licznika samochodu oraz liczbie zmian właścicieli trafią do Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP). Informacje te, uzyskane podczas badania technicznego, przekażą stacje kontroli pojazdów. Cel? Kupujący używany samochód będą mogli poznać jego rzeczywisty przebieg i uniknąć zakupu egzemplarza z "cofanym licznikiem". Dane będą dostępne za pośrednictwem platformy ePUAP - będzie można je uzyskać, wpisując informacje z dowodu rejestracyjnego (np. numer dokumentu).

Za kółko tuż po egzaminie

Proponowana nowelizacja zakłada ponadto umożliwienie korzystania z uprawnień do kierowania pojazdami niezwłocznie po zdaniu egzaminu państwowego. Będzie to możliwe dzięki przyznaniu wojewódzkim ośrodkom ruchu drogowego kompetencji do wydawania prawa jazdy.

Kontrola bez dokumentów

Zaproponowano również, aby podczas kontroli drogowej nie było obowiązku legitymowania się dowodem rejestracyjnym (o ile jest się właścicielem kierowanego pojazdu), prawem jazdy i polisą OC.

Dane zbierane "od nowości"

Producenci oraz importerzy nowych pojazdów z chwilą przeznaczenia pojazdu do sprzedaży będą przekazywać jego dane do Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP). Dzięki temu do rejestracji nowych pojazdów wykorzystywane będą informacje już wprowadzone w postaci elektronicznej. Nie będzie potrzeby ręcznego ich wprowadzania, co zmniejszy ryzyko powstania błędów i skróci czas rejestracji pojazdu.

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Planuje się, że projekt jeszcze w tym miesiącu trafi na Komitet Stały Rady Ministrów. Zmiany mają szansę wejść w życie wiosną 2012 roku.

Źródło: MSWiA

Tablice rejestracyjne bez tajemnic - PORADNIK

Panie kierowco, będzie mandat. A za co?

Autotrader.pl - bezpłatne ogłoszenia motoryzacyjne

Więcej o:
Copyright © Agora SA