Kolizja z obcokrajowcem - o czym pamiętać?

Chwila nieuwagi i gotowe. Uszkodzony zderzak, zbity reflektor, pogięty błotnik. Stłuczka to nic przyjemnego. O jakich dokumentach pamiętać, gdy sprawcą zamieszania jest obcokrajowiec za kierownicą auta zarejestrowanego np. w Hiszpanii?

Na najbliższe Euro 2012 do Polski przyjadą tłumy kibiców. Szacunki mówią nawet o milionie fanów piłki nożnej. Część z nich przyleci samolotami, ale będzie także wielu, którzy na mecze w Poznaniu, Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu dotrą samochodami. Spory ruch na drogach to i większe ryzyko stłuczki. Podpowiadamy zatem, co robić w przypadku stłuczki z autem na zagranicznych tablicach.

W przypadku drobnej kolizji policji wołać nie trzeba. Nie istnieje żaden nakaz, który by nas do tego zobowiązywał. Inaczej kwestia ma się w przypadku kiedy doszło do wypadku, tj.  zostali poszkodowani ludzie (zostały odniesione obrażenia ciała przez uczestników kolizji), bądź istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa. Wówczas powinniśmy niezwłocznie zawiadomić policję.

Wypadek fot. Jarosław Kubalski / Agencja Wyborcza.pl

Wypadek czy stłuczka | Poradnik

Gdy jednak w stłuczce uczestniczy auto na zagranicznych tablicach, warto rozważyć wezwanie policji. Z jednej strony może to wyeliminować późniejsze problemy z ubezpieczycielem (kłopot z rozczytaniem zagranicznego dowodu rejestracyjnego, ubezpieczenia) z drugiej może być pomocne przy barierach językowych. Kierowca z zagranicy nie ma przecież obowiązku porozumiewania się w naszym języku. Można więc liczyć na to, że policjanci pomogą w tej sprawie, a przynajmniej dobrze spiszą dane sprawcy i poszkodowanego.

Aby zgłosić szkodę spowodowaną przez kierowcę auta zarejestrowanego za granicą należy najpierw ustalić ubezpieczyciela sprawcy kolizji lub wypadku. Na miejscu zdarzenia wymieńmy się  informacjami dotyczącymi ubezpieczyciela drugiego uczestnika zdarzenia. Warto również wyposażyć się w formularz o zdarzeniu drogowym w wersji polsko-angielskiej, który można pobrać ze strony Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jest to standardowy dla Europy druk, w którym można zawrzeć podstawowe informacje o zdarzeniu, ułatwi on późniejsze dochodzenie odszkodowania - mówi pani Jolanta Szyszko, Kierownik ds. Likwidacji Szkód Rzeczowych, Liberty Direct. Formularz znajdziecie tutaj.

Uwaga - pamiętajmy o tym, żeby w żadnym wypadku nie podpisywać dokumentacji, której nie rozumiemy.

Każde zagraniczne towarzystwo ubezpieczeniowe ma w Polsce swojego ubezpieczyciela-korespondenta. Możemy go w łatwy sposób ustalić samodzielnie poprzez wyszukiwarkę na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych lub kontaktując się z Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK), które udzieli nam odpowiednich informacji. W przypadku jeśli nie znajdziemy korespondenta towarzystwa, w którym ubezpieczony jest sprawca należy skontaktować się z najbliższym oddziałem PZU S.A. lub TUiR Warta S.A. i zgłosić szkodę w jednym z tych zakładów ubezpieczeń, pełniących funkcję agenta PBUK. Również jeśli nie wiemy w jakim towarzystwie jest ubezpieczony pojazd sprawcy możemy zgłosić się bezpośrednio do wspomnianych ubezpieczycieli. Na mocy porozumień zawartych z PBUK towarzystwa wykonają oględziny i wycenę szkód w pojeździe.

Po ustaleniu szczegółów formalnych likwidacja szkody, której sprawcą był kierujący pojazdem zarejestrowanym za granicą, realizacja likwidacji szkody będzie przebiegać tak samo, jak w przypadku kolizji z udziałem pojazdów zarejestrowanych w Polsce.

Co spisać?

1. W przypadku zdarzenie z udziałem pojazdu zarejestrowanego na terenie EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego), Szwajcarii, Andory, Chorwacji lub Serbii spisz:

- dokładną datę i miejsce zdarzenia, - numer rejestracyjny pojazdu sprawcy, - kraj rejestracji pojazdu sprawcy, - markę i model pojazdu sprawcy, - jeśli to możliwe numer polisy ubezpieczeniowej i nazwę towarzystwa w którym ubezpieczony jest pojazd sprawcy, - wypełnij formularz o zdarzeniu drogowym w języku angielskim.

2. Jeśli doszło do zdarzenia z udziałem pojazdu, którego kierowca posiada Zieloną Kartę, spisz:

- dokładną datę i miejsce zdarzenia, - numer rejestracyjny pojazdu sprawcy, - kraj rejestracji pojazdu sprawcy, - markę i model pojazdu sprawcy, - pełny numer Zielonej Karty i okres jej ważności, - nazwę zakładu ubezpieczeń, który wystawił Zieloną Kartę, - wypełnij formularz o zdarzeniu drogowym w języku angielskim.

3. Jeśli doszło do zdarzenia udziałem pojazdu, którego kierowca posiadał ubezpieczenie graniczne, spisz:

- dokładną datę i miejsce zdarzenia, - numer rejestracyjny pojazdu sprawcy, - markę i model pojazdu sprawcy, - pełny numer ubezpieczenia granicznego i okres jego ważności, - nazwę zakładu ubezpieczeń, który wystawił ubezpieczenie graniczne, - wypełnij formularz o zdarzeniu drogowym w języku angielskim.

Co gdy wybieramy się na mecz na Ukrainę?

Zapewne wielu polskich kibiców wybierze się również na mecze mające miejsce na terytorium współorganizatora Euro 2012. Warto wówczas pamiętać, że Ukraina jest jednym z niewielu europejskich krajów, w którym nie wystarczy nam zwyczajna polisa OC. Na terytorium naszego wschodniego sąsiada potrzebna jest zapomniana przez wielu Zielona Karta. Obecnie ubezpieczenie Zielonej Karty jest bardzo często dołączane do ubezpieczenia OC, ale nie wszędzie.

Dlatego warto sprawdzić, czy w ramach posiadanego ubezpieczenia OC posiadamy również Zieloną Kartę obejmującą swoim działaniem terytorium Ukrainy. Jeżeli nie, należy wykupić odpowiednie ubezpieczenie. Prewencyjnie warto również wyposażyć się w formularz, taki sam, o którym pisaliśmy wcześniej. Jeżeli zostaniemy poszkodowani w wyniku kolizji z autem ukraińskim o odszkodowanie będziemy się musieli ubiegać za pośrednictwem przedstawiciela danego ukraińskiego ubezpieczyciela w Polsce, za pośrednictwem którego przeprowadzimy likwidację szkody.

1. Jeśli doszło do zdarzenia z udziałem pojazdu zarejestrowanego w kraju spoza EOG (np. na Ukrainie), na terytorium tego kraju, spisz:

- numer rejestracyjny pojazdu sprawcy, - markę i model pojazdu sprawcy, - pełny numer polisy ubezpieczenia OC i okres jej ważności, - nazwę zakładu ubezpieczeń, który wystawił polisę OC, - dane kierowcy (imię i nazwisko, adres), - wypełnij formularz o zdarzeniu drogowym w języku angielskim.

Wezwij policję lub sporządź ze sprawcą oświadczenie o okolicznościach zdarzenia.

Gdy winda leży po naszej stronie

Jeśli to my spowodowaliśmy kolizję za granicą, szkoda będzie likwidowana z naszej polisy OC w państwie właściwym dla poszkodowanego. A co z uszkodzonym autem? O ile wykupiliśmy przed wyjazdem dodatkowe ubezpieczenie, możemy skorzystać z pomocy assistance i/lub autocasco. W przypadku gdy posiadamy jedynie polisę OC, za ewentualne holowanie i naprawę auta musimy zapłacić z własnej kieszeni. Bez względu na zakres ubezpieczenia warto poinformować naszego ubezpieczyciela, że doszło do stłuczki.

Źródło: Jolanta Szyszko (Liberty Direct), www.pbuk.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Aktualne ogłoszenia motoryzacyjne - Łada

Na Euro 2012 objazdami. Jakimi?

Pierwsza pomoc - jak jej udzielać

Więcej o:
Copyright © Agora SA