Foteliki samochodowe w taksówkach

Znaczna część rodziców nie wyobraża sobie przewożenia małych pociech w samochodzie niewyposażonym w fotelik dziecięcy. A co, jeśli trzeba skorzystać z taksówki? Czy trzeba specjalne siedzisko zabierać ze sobą?

Z prawnego punktu widzenia, taksówkarze nie mają obowiązku przewożenia małych pasażerów w specjalnych fotelikach. Gwarantuje im to zapis w Kodeksie Ruchu Drogowego,  dopuszczający jazdę niezabezpieczonego dziecka w środkach transportu publicznego. Odpowiedzialność za zdrowie i bezpieczeństwo pociech podczas ewentualnej kolizji czy wypadku spada zatem na rodzica. Oczywiście mógłby on wozić ze sobą wszędzie własny fotelik, ale... Chyba nie tędy droga.

Okazuje się, że są w Polsce miasta, w których rodzic może bez większych problemów zamówić taksówkę wyposażoną w specjalne siedzisko. Tak jest m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Trójmieście, Krakowie czy Białej Podlaskiej. Niemała w tym zasługa akcji prowadzonej przez Przemysłowy Instytut Motoryzacji "PIMOT", Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Liberty Direct pod nazwą "Taksówka z fotelikiem". W ramach tej inicjatywy do korporacji trafiło już kilkaset fotelików dziecięcych. Zainteresowanie usługą jest ponoć duże, a firmy mogą pochwalić się rzeszą wiernych klientów-rodziców.

Jak sprawa wygląda w rzeczywistości? Zadzwoniliśmy do kilku dużych warszawskich korporacji, aby się o tym przekonać. Okazuje się, że wciąż większość z nich nie jest przygotowana do przewożenia dzieci w fotelikach. Na szczęście dla niektórych, m.in. Volfry czy Sawy, podstawienie wyposażonego w fotelik auta nie stanowi żadnego problemu. Wystarczy tylko odpowiednio wcześniej zadzwonić i umówić kurs. Jedna z korporacji (MPT), do której się dodzwoniliśmy, za kurs autem z fotelikiem pobiera dodatkową opłatę w wysokości 20 zł.

A jakie są Wasze doświadczenia związane z przewożeniem dzieci taksówką? Zachęcamy do dzielenia się spostrzeżeniami w komentarzach.

Bartosz Sińczuk                                                                                Jesteśmy też na Facebooku i Blipie

ZOBACZ TAKŻE:

Co robisz za kierownicą? - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Opel Vectra - ogłoszenia

Zdjęcie FISHER-PRICE Fotelik samochodowy BEFIX SP Zdjęcie KAUFMANN Podstawka/siedzisko samochodowe - Star Wars STKFZ060 Zdjęcie Team Tex (Nania) Fotelik samochodowy Nania Beline Sp
FISHER-PRICE Fotelik samochodowy KAUFMANN Podstawka/siedzisko Team Tex Fotelik samochodowy
Porównaj ceny » Sprawdź ceny » Porównaj ceny »
źródło: Okazje.info
Komentarze (3)
Foteliki samochodowe w taksówkach
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: mikka88

  0

  Zawsze mam ze sobą Smart kid Belt w torebce właśnie jak jeżdze taksówką czy jak mnie ktoś znajomy podwozi,a nie mam opcji fotelika zabrac. Dziecko stabilnie siedzi, bezpieczna jazda. Polecam dla dzieci od 15 kg już wskazany pas

 • Maks Kolonko

  0

  Witam w Poznaniu tylko jedna firma świadczy usługi z fotelikami. To Multi Taxi Poznań
  tel. (61)8322-221 LUB (61) 196-66. Fotelik za dopłatą owszem (15pln) ale na czas .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX