Jak podróżować bezpiecznie | Poradnik

Oto kilka prostych kroków, które powinniśmy wykonać przed każdą dłuższą podróżą, by odbyła się wygodnie i bezpiecznie

Przed każdą podróżą warto sprawdzić stan techniczny samochodu. Zakładając jednak, że jest on bez zarzutu i tak powinniśmy sprawdzić przynajmniej dwie rzeczy.Pierwsza to stan ogumienia. Tankując na stacji benzynowej sprawdźmy, czy ciśnienie w oponach jest prawidłowe. Druga rzecz to wycieraczki. Nawet tanie pióra kupione w supermarkecie, czy na stacji benzynowej za kilkanaście zł będą lepsze, niż zniszczone pióra renomowanej marki. Dobrym zwyczajem jest zmiana wycieraczek szyb przynajmniej dwa razy do roku. Na jesieni, by być przygotowanym na częste ich użycie i po zimie, która mocno daje się im we znaki.

Kiedy już zadbamy o stan techniczny, przygotujmy się do podróży tak, aby była ona bezpieczna i komfortowa.

Widź i bądź widoczny

Jeśli nie jesteśmy zwolennikami częstych wizyt na myjni, powinniśmy zadbać przynajmniej o widoczność. Możemy to zrobić na stacji benzynowej, tankując auto przed podróżą. Aby być dobrze widocznym na drodze warto umyć dokładnie wszystkie światła. Aby widzieć trzeba jeszcze umyć dokładnie wszystkie szyby.

Jazda z zabrudzonymi szybami jest szczególnie niebezpieczna wcześnie rano i wieczorem, gdy niskie położenie słońca zwiększa prawdopodobieństwo odbicia promieni światła od brudnej szyby i oślepienia kierowcy. Testy na symulatorach wykazały, że jazda z zabrudzoną przednią szybą zwiększa dwukrotnie prawdopodobieństwo wypadku.

Posprzątaj

Przewóz zwierząt | Jak pies z kierowcąPrzewóz zwierząt | Jak pies z kierowcą

Nie każdy ma idealny porządek w aucie. Warto jednak zadbać o dwie podstawowe rzeczy. Po pierwsze pozbądź się z podłogi wszystkiego, co podczas jazdy może wpaść lub wturlać się pod pedał hamulca. Ustaw też dywanik w prawidłowej pozycji. On także może uniemożliwić skuteczne hamowanie.

Po drugie zabezpiecz wszystkie luźne przedmioty. Na tylnej półce nie powinno leżeć nic ciężkiego. Podczas nagłego hamowania leżący tam np. atlas drogowy może narobić sporo bałaganu. Lepiej też żeby nie trafił nikogo w głowę.

Rozsiądź się wygodnie

Jeśli podróż odbywa się pożyczonym, lub ostatnio pożyczanym autem, sprawdź koniecznie, czy wszystko jest ustawione pod Ciebie. Najpierw fotel, pozycja za kierownicą powinna być naturalna (prawie wyprostowana). Siedzisko ustaw tak, by wciskając pedały hamulca i sprzęgła do końca nogi wciąż były lekko ugięte w kolanach. Następnie lusterka. Zewnętrzne ustaw tak, by widok zahaczał o Twój samochód. Wewnętrzne musi być ustawione na tylną szybę. Do obserwowania dzieci siedzących z tyłu możemy zamontować dodatkowe lusterko akcesoryjne.

Zdejmij kurtkę lub inne odzienie wierzchnie, które może krępować ruchy podczas jazdy. Pozbądź się wszystkiego z kieszeni spodni, by nic Cię nie uwierało podczas jazdy. Po zapięciu pasów dociągnij delikatnie część biodrową.

Wszystko przygotowane? No to szerokiej drogi.

Więcej o:
Komentarze (5)
Jak podróżować bezpiecznie | Poradnik
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Filipo

  Oceniono 1 raz 1

  Przed nami weekend majowy więc rady jak najbardziej się przydadzą!

 • Gość: DomiGu

  Oceniono 1 raz 1

  Porady jak najbardziej ok:) i nie ważne czy jedzie się swoim autem czy wypożyczonym ( a ja czesto właśnie autami od Panka jeżdżę) warto samemu wszystko sprawdzić!

 • Gość: Katarzyna

  Oceniono 5 razy 1

  a ja mówię wam uwielbiam dzieci, najlepiej jak takie wyślizgnie się z kocyka wtedy można je nadziać doprawić i zjeść

 • Gość: gosciu123

  0

  Dobre rady , trzeba pamiętać, że nie ważne czy auto Twoje, wujka cioci, wypożyczone itp. zawsze obowiązują te same zasady. Takie mamy myślenie jak wypożyczony samochód to nas nic nie interesuje ;)

 • Gość: ksem

  Oceniono 3 razy -1

  odkad mamy monitoring Flotis w naszej firmie znacznie zmalała liczba wypadków

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX