Obowiązkowe opony zimowe już w tym roku?

Projekt nowelizacji ustawy, wprowadzający obowiązek wymiany opon na zimowe, podobno już czeka na pierwsze czytanie w Sejmie. Przepis nie tylko regulowałby okres, w którym jazda na zimówka miałaby być obowiązkowa, ale i określał dopuszczalną głębokość ich bieżnika

Zmiany w przepisach | Do 10 punktów przy jednej kontroli

Obecnie dopuszczalna głębokość bieżnika w oponach wynosi minimum 1,6 mm. Po wejściu w życie nowych przepisów, limit zostanie zwiększony do minimum 4 mm. Ponadto w projekcie zmian określono dokładny okres, w którym opony zimowe będą obowiązkowe. Nakaz jazdy na zimówkach ma obowiązywać od 1 listopada do 15 marca.

Po pierwszych doniesieniach o przygotowaniach do zmian przepisów, kierowcy pukali się w głowę, bo obowiązek miał trwać do 31 marca. "A co, jeśli zima odpuści wcześniej niż pod koniec marca albo przyjdzie później niż z początkiem października?" - pytali. Ustawodawcy wzięli to pod uwagę i nowe przepisy nieco zmodyfikowali - obowiązek jazdy na zimówkach nie będzie egzekwowany w dni, w których temperatura będzie dodatnia. Mamy jednak dobrą wiadomość dla kierowców, którzy jeżdżą na oponach całorocznych - nadal będzie można z nich korzystać.

Za niedostosowanie się do nowych przepisów będzie groził mandat w wysokości 500 zł. Nakaz zmiany opon na zimówki obowiązuje już w Czechach i w Niemczech.

Informacje o wprowadzeniu przepisów nie zostały jeszcze potwierdzone, dlatego na razie należy do nich podchodzić z dystansem. Jesteśmy ciekawi, jakie jest Wasze zdanie w tej sprawie. Czy dobrze, że Sejm zajmuje się takimi sprawami? A może powinien zająć się stymulowaniem branży motoryzacyjnej w inny sposób, niż obowiązkowy zakup "zimówek"? Zapraszamy do sondażu

ZOBACZ TAKŻE:

Szukasz używanego auta? Tu je znajdziesz

Koniec samowoli na drogach wewnętrznych

Sposób na fotoradary? Chowana rejestracja

Zdjęcie Fulda Kristall Montero 3 14 Zdjęcie Fulda Kristall Montero 3 15 Zdjęcie Nexen WINGUARD
Fulda Kristall Montero 3 14" Fulda Kristall Montero 3 15" Nexen WINGUARD
Porównaj ceny » Porównaj ceny » Porównaj ceny »
Indeksy
Prędkość T - do 190 km/h T - do 190 km/h T - do 190 km/h
Nośność 450 kg 475 kg 950 kg
Parametry fizyczne
Średnica R14 R15 R16
Szerokość 185 185 255
Profil 55 55 65
Podstawowe informacje
Sezon Zimowe Zimowe Zimowe
dane dostarcza:
Obowiązek zmiany opon na zimowe:
Komentarze (45)
Obowiązkowe opony zimowe już w tym roku?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • needmoney

  Oceniono 37 razy 29

  Jak chłopcy z ferajny wzięli kasę od producentów to muszą się wywiązać i wprowadzić obowiązkową zmianę opon proponuję nawet ze cztery razy do roku ... oby żyło się lepiej ;-)

 • Gość: asd

  Oceniono 28 razy 24

  rozumiem ze jak moj termometr pokaze +1, mimo ze bedzie -10 to moge mandatu nie przyjmowac? czy termometr bedzie policyjny, bedzie musial miec legalizacje i bedzie kosztowal 3tys. zl ktore wydam z moich podatkow?

 • hiszpan25

  Oceniono 26 razy 20

  obowiązek zimówek? OK ma sens bo przy obecnym podziale opona na letnie i zimowe część letnich za skarby świata nie poradzi sobie z zapewnieniem bezpieczeństwa na zaśnieżonej drodze... trudno wymagać od semislicka aby trzymał na śniegu... nie da się! określanie czasu obowiązywania wg dni w kalendarzu to jakaś bzdura w naszym klimacie bo pogoda jest zupełnie nieprzewidywalna... czasami śnieg może spaść w listopadzie a czasami i w grudniu może być pięknie, sucho i ciepło... to samo na wiosnę... czyli nie tędy droga... ale pomysł z podniesieniem limitu głębokości to zupełny obłęd... skoro na świecie jest opcja 1,5mm (fakt dramatycznie mało) to jak można w Polsce wprowadzić nakaz minimum 4mm? i co wszyscy obcokrajowcy nawet ci z UE przed przyjazdem będą zmuszani także do zmian opon? troszkę to dziwne aby mieć unijne przepisy ale inne niż w unii prawda?

 • slaw

  Oceniono 28 razy 18

  Zmieniam opony na zimowe, ale po wprowadzeniu przepisu będę wolał jeździć na całorocznych.
  Bezpieczeństwo mniejsze, ale mandatów nie trzeba płacić.

  Ta ustawa zmniejszy bezpieczeństwo zamiast je poprawić.

 • keo27

  Oceniono 21 razy 17

  Ten przepis to bzdura. Jak go wprowadzą to kolejki do punktów zmiany opon przed 1 listopada będą gigantyczne. Jestem za obowiązkowymi oponami zimowymi ale przepis ten powinien być egzekwowany tylko podczas opadów śniegu lub bezwzględny nakaz jazdy na oponach zimowych od 1 grudnia. Osobiście jednak uważam że mandat powinien być wystawiany tylko po złapaniu delikwenta na oponach letnich w czasie lub bezpośrednio po opadach śniegu.

 • 03730t

  Oceniono 26 razy 16

  Posłowie uwikłani w mafijne interesy pod płaszczykiem powszechnego bezpieczeństwa - szczyt bezczelności.

 • skandynawek

  Oceniono 17 razy 15

  Jest to typowe sprwadzanie opinii spolecznej. Jezeli teraz Sejm zajmie sie pierwszym czytaniem, to moze przepis bedzie gotowy na przyszly rok. Po drugie 4 mm bieznik maja prawie nowe opony, wiec moze to jest tez lobbing producentow opon, aby wiecej i czesciej kupowac.
  Na lod nawet zimowa opona nie poradzi, poradza sobie kolce, takie jakich uzywa sie w Skandynawii, ale te w Polsce sa zabronione, bo zniszczylyby wszystkie drogi (jakby byly dobre, hehehe).

 • xegar

  Oceniono 17 razy 13

  Naprawdę nie mam nic przeciwko stymulowaniu przemysłu motoryzacyjnego, pod warunkiem, że będzie ono polegało na zbiciu ceny nowych samochodów o 50...75%. Wówczas każdy kierowca kupi sobie nowy, cały samochód, a nie tylko opony.

 • banzai123

  Oceniono 13 razy 9

  Zawsze można kupić uniwersalne. A prawda jest taka, że na letnich ma śniegu poślizgi są takie, że trzeba jeździć w tempie żółwia. Oczywiście można uznać, że to jednostkowa odpowiedzialność kierowcy, tylko należy też pogodzić się z tym, że miasto zakorkuje się na amen po pierwszej śnieżycy od samochodów jadących 15 km/h - coś za coś.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX