Upał spowalnia reakcje kierowcy

Upał może znacząco wpłynąć na czas reakcji kierowcy. Podczas długich wakacyjnych podróży dbanie o odpowiednią temperaturę w aucie jest kluczowe dla naszego bezpieczeństwa
Jak szybko schłodzić wnętrze | PoradnikJak szybko schłodzić wnętrze

Jak wynika z badań, wraz ze wzrostem temperatury wzrasta poirytowanie, zmęczenie, obniża się koncentracja oraz wydłuża czas reakcji*. Z przeprowadzonych testów wynika także, że czas reakcji kierowcy wydłuża się nawet o 22%, gdy prowadzi pojazd, w którym temperatura wynosi 27°C w porównaniu do jazdy przy 21°C**.

>>> Opel Astra - ogłoszenia <<<

Należy pamiętać o zachowaniu komfortowych warunków w czasie jazdy, w tym temperatury. Jeśli samochód wyposażony jest w klimatyzację, wskazane jest jej użycie w upalne dni. W autach bez takiego udogodnienia powinniśmy korzystać z wentylacji lub uchylać okna - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Francuscy badacze, którzy zanotowali wzrost liczby wypadków w czasie fali upałów, jako jedno z wyjaśnień podali krótszy i płytszy sen spowodowany wysoką temperaturą panującą w nocy. Niewsypany kierowca to zagrożenie na drodze, ponieważ zmęczenie wpływa negatywnie na koncentrację i czas reakcji. Sprawia także, że kierujący może błędnie interpretować sygnały - tłumaczą trenerzy Szkoły Jazdy Renault. Według statystyk, od 10 do 15% poważnych wypadków ma miejsce z powodu zmęczenia kierowcy.

Warto pamiętać, że dni gorące, z temperaturą 25°C lub większą, występują w Polsce aż do września.

Upał ma wpływ nie tylko na kierowcę, ale także na pasażerów. Przebywanie w zamkniętym, zaparkowanym samochodzie nawet wtedy, gdy na zewnątrz nie panują wysokie temperatury, a jedynie świeci słońce może być bardzo groźne dla zdrowia. W zaledwie 20 minut temperatura wewnątrz takiego auta może się bowiem podnieść o 30 stopni. Pozostawienie w zaparkowanym samochodzie dziecka lub zwierzęcia jest niedopuszczalne. Na niewiele zda się uchylenie okna, ponieważ wymiana powietrza w takim przypadku jest niewystarczająca.

Przygotuj samochód na upalne dniPrzygotuj samochód na upalne dni

>>> Renault Megane - ogłoszenia <<<

W słoneczne i upalne dni należy być szczególnie uczulonym na widok dziecka lub zwierzęcia zamkniętego w samochodzie. W razie zauważenia takiej sytuacji należy niezwłocznie powiadomić o tym fakcie policję lub straż miejską.

Źródło: Renault
* Źródło: SVOW
** Źródło: National Institute of Occupational Health, Dania


ZOBACZ TAKŻE:

Samochód i upał

Bezpieczna jazda | Na kursie nauki jazdy o tym nie mam mowy

Więcej o:
Komentarze (11)
Upał spowalnia reakcje kierowcy
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • klm747

  Oceniono 6 razy 4

  "...W słoneczne i upalne dni należy być szczególnie uczulonym na widok dziecka lub zwierzęcia zamkniętego w samochodzie. W razie zauważenia takiej sytuacji należy niezwłocznie powiadomić o tym fakcie policję lub straż miejską..."

  w Wielkiej Brytanii w takim przypadku natychmiast ludzie wybijają szybę, nie czekając na policję...

 • obywatelpiszczyk

  Oceniono 14 razy 4

  szczególnie jest potrzebna w takie lipcowe upały jak na przykład wczoraj w trójmieście (10'C) brrrr....

  Klima jest potrzebna w samochodach które często pracują na dłuższych trasach - z tym się zgadzam, ale nie przesadzajcie - zmęczenie może być wywołane wieloma innymi czynnikami.
  Z tego co mi wiadomo głównymi przyczynami wypadków w PL są ciągle: brawura, nadmierna prędkość, zły stan dróg, zły stan techniczny samochodów, fatalne oznakowanie i organizacja ruchu, nagłe wtargnięcia pieszych na przejście dla pieszych (!), ogólna nieznajomość i lekceważenie przepisów oraz rozpraszanie kierowców przez komórki, żony dzieci, psy i inne takie.
  Brak klimy jest gdzieś baaaardzo, bardzo daleko na tej liście.

 • liczbynieklamia

  Oceniono 12 razy 4

  To absolutna prawda, dlatego wciąż mnie zadziwia, że są ludzie, którzy traktują klimatyzację jako luksus. Dotyczy to także wielu producentów samochodów, którzy nawet w klasie kompakt (a może i znalazłoby się coś w klasie średniej) żądają dopłaty za klimatyzację.

 • Gość: ssg

  Oceniono 7 razy 3

  w sumie to i fotele z masażem - wiecie, takie np z S klasy - też bardzo wpływają na podniesienie komfortu a co za tym idzie i bezpieczeństwa...

 • warzaw_bike_killerz

  Oceniono 2 razy 2

  Proponuje ustawe napisac, na przednim oknie koniecznie termometry, zeby fotoradary wylapywaly i wysokie mandaty w przegrzanych kabinach.

 • sorc108

  Oceniono 4 razy 2

  Promocja Renault podana jako normalny artykuł... Bez komentarza.

 • dejacek

  Oceniono 2 razy 0

  zgadzam się. Dawno temu mówiłem że brak klimy gdy jest 30 stopni jest groźniejszy niż 0,5 promila. W każdym razie trzeba sobie z tego zdawać sprawę szczególnie w dłuższych trasach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX