Numer VIN - jak sprawdzić auto?

Dzisiaj zajmiemy się numerem VIN - co to za numer, do czego służy i jak go sprawdzić
Porsche On Track | Istanbul Park | Produkcja kierowcówPorsche On Track | Istanbul Park | Produkcja kierowców

Numer VIN - czym jest?

VIN, czyli Vehicle Identification Number, nazywany potocznie numerem nadwozia, to numer pojazdu umożliwiający jego identyfikację i służący określeniu konkretnego egzemplarza. Numer VIN jest nadawany przez producenta danego modelu i obecnie składa się z 17 cyfr i liczb. Nr VIN pojazdu można odnaleźć w dowodzie rejestracyjnym - pole oznaczone literą E oraz na tzw. tabliczce znamionowej montowanej w samochodzie. Tablica najczęściej znajduje się po wewnętrznej stronie przedniej ściany nadwozia lub też na progu przednich drzwi.

Historia pojazdu

Sprawdzenie auta po VIN pozwala uzyskać informacje na temat konkretnego pojazdu. Są to informacje podstawowe takie, jak jego marka i model, data produkcji, typ i kolor nadwozia, typ silnika czy rodzaj paliwa. Ilość informacji jest zależna od producenta i dość często rozkodowanie numeru VIN pozwala uzyskać także informacje na temat fabryki, w której pojazd został wyprodukowany, rynku, dla którego był dedykowany, a nawet koloru tapicerki i oryginalnego wyposażenia zamontowanego przez producenta.

Sprawdzenie VIN może pomóc także w podjęciu decyzji przed zakupem danego modelu. Historia pojazdu, którą kryje kod VIN powinna obejmować informacje na temat przeglądów autoryzowanych (od roku 2014 obejmuje również informację dotyczącą przebiegów auta), akcjach i naprawach serwisowych wykonywanych przez producenta, ewentualne informacje na temat kradzieży samochodu, jego szkodach komunikacyjnych czy nawet aukcjach internetowych, na których dany model mógł być sprzedawany.

Jak sprawdzić VIN?

Na terenie Unii Europejskiej, w zapisie numeru VIN stosowana jest norma jakościowa ISO-3779, co w praktyce oznacza, że numer identyfikacyjny będzie składał się z kilku określonych sekcji. Trzy pierwsze znaki, czyli tzw. sekcja WMI pozwala rozszyfrować kraj lub region, a także producenta pojazdu. VDS to sześcioznakowy opis modelu, czyli ogólna charakterystyka pojazdu, którą koduje producent. Ostatnie osiem symboli to sekcja VIS, czyli nr seryjny pojazdu, który obejmuje m.in. rok produkcji modelu lub fabrykę, w której został wyprodukowany.

Kombinacja znaków obejmuje zarówno litery, jak i cyfry z pominięciem liter I, O oraz Q. Na tablicy znamionowej trzy w/w sekcje mogą zostać rozdzielone znakami specjalnymi. W dokumentach numer VIN podawany jest jako nieprzerwany ciąg alfanumeryczny.

Sprawdź auto

Istnieje wiele serwisów internetowych, które umożliwiają sprawdzenie auta po numerze VIN. Część z nich oferuje tę usługę za darmo, ale bardziej szczegółowe raporty wymagają uiszczenia odpowiedniej opłaty. Podczas sprawdzania auta warto zdecydować się najpierw na darmowy serwis i po kliknięciu przycisku "sprawdź vin" zobaczyć czy historia wybranego modelu nie obejmuje ważnych dla kupującego informacji. Jeśli nie, warto skorzystać z jednego z płatnych raportów, których autorzy korzystają z własnych baz danych, a także danych policji, stacji kontroli pojazdów i ASO. Trzeba jednak pamiętać, że sprawdzenie numeru VIN nie daje 100% pewności. W historii auta mogły wystąpić zdarzenia, wypadki, bądź naprawy nigdzie nieksięgowane i rozkodowanie numeru VIN nie udzieli informacji na ten temat.

ZOBACZ TAKŻE:

UWAŻNY KIEROWCA, BEZPIECZNI ROWERZYŚCI

fot. Skoda

Więcej o:
Komentarze (47)
Numer VIN - jak sprawdzić auto?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Tomi

  Oceniono 19 razy 11

  Ostatnio sprawdzalem auto z Kanady. Zamowilem raport w serwisie automo.pl i co dostalem? Zdjecia i informacje z oferty na otomoto, czyli to co widzialem w ogloszeniu od sprzedajacego.. Nie musze chyba tlumaczyc jak bardzo mi to pomoglo. Zero historii auta przed importem. Zmarnowane pieniadze. NIE polecam serwisu automo.pl

 • torun323

  Oceniono 1 raz 1

  obecnie składa się z 17 cyfr i liczb
  --------------------------------------------
  to mi wystarczy za wyjaśnienie.

 • Gość: Gość

  0

  "numer VIN składa się z 17 cyfr i liczb"
  chyba "redaktor" bez matury

 • Gość: Gość121

  0

  caly czas wszyscy narzekacie na smog. a teraz przez trumpa paliwa beda po 5 zeta

 • Gość: turbo

  0

  Paliwo zdrożało bo ceny ropy ida w gore przez Trumpa

 • Gość: oskarm

  0

  Trzeba myśleć, co się robi Panie Trump! Teraz wszyscy mamy po głowie.

 • Gość: stereo

  0

  Zawsze gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta, jednak to my nim nie jesteśmy tylko eksporterzy

 • Gość: Wielki

  0

  Paliwo zdrożało bo ceny ropy ida w gore przez Trumpa

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX