Zimowy taryfikator mandatów

Za nieodśnieżenie auta grozi mandat do 500 zł

Za nieodśnieżenie auta grozi mandat do 500 zł (Za nieodśnieżenie auta grozi mandat do 500 zł)

Zimą powodów do wlepienia mandatu jest więcej niż w inne pory roku. Policjant może ukarać kierowcę m.in. za nieczytelne tablice, nieodśnieżone auto, a nawet brudne szyby i... "nieuzasadnione grzanie silnika w aucie" [x]

Za co grozi mandat

- Oddalanie się od pojazdu, gdy jego silnik pracuje - 50 zł.
- Używanie pojazdu w sposób powodujący uciążliwości (nadmierna emisja spalin do środowiska lub nadmierny hałas) - do 300 zł.
- Pozostawienie pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym - 100 zł.
- Poruszanie się samochodem zaśnieżonym i zmrożonym - od 20 zł do 500 zł.
- Używanie auta z brakującym wyposażeniem - mandat od 20 do 500 zł lub na zasadach ogólnych od 20 do 5 tys. zł jako grzywna.


Mandaty bez tajemnic | Poradnik

To jednak nie wszystko. Policjant ma prawo zatrzymać samochód, jeśli uzna, że jego szyby są brudne. Wówczas może nakazać kierowcy ich wyczyszczenie. W tym czasie ma prawo do sprawdzenia poziomu płynu do spryskiwaczy i skuteczności działania wycieraczek. Jeśli okaże się, że płynu już nie ma lub wycieraczki są niesprawne, wówczas policjant może nałożyć na kierowcę mandat w wysokości do 500 zł. Nie musi on jednak przyjmować mandatu. Wówczas sprawa trafia do sądu, który może nałożyć na kierowcę grzywnę w wysokości do 5 tys. zł.

Należy również pamiętać, aby podczas postoju w terenie zabudowanym wyłączać silnik. W innym wypadku grozi nam mandat do 100 zł. Jeśli jednak kierowca włączy silnik, aby rozgrzać  auto, bo zamierza usunąć z niego śnieg czy lód, policjant nie powinien interweniować (choć teoretycznie ma do tego prawo). Pamiętajmy też, aby nie oddalać się od samochodu, którego silnik pozostaje włączony - grozi za to mandat w wysokości 50 zł.

A czy Wam zdarzyło się otrzymać mandat za jedno z powyższych przewinień? Zapraszamy na forum.

Źródło: Rzeczpospolita

ZOBACZ TAKŻE:

Szukasz samochodu do 10 tys. zł? Tu znajdziesz prawie 10 tys. ofert

Uwaga! Będą robić zdjęcia od tyłu

Arabia Saudyjska | Kara śmierci dla nielegalnego driftera

Komentarze (14)
Zimowy taryfikator mandatów
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: zzz

  Oceniono 56 razy 52

  Z tym karaniem jeżdżących kul śniegu to akurat dobry pomysł. Nie rozumiem ludzi, którzy myślą, że po odśnieżeniu samej przedniej szyby mogą już śmiało wyjechać na drogę.

 • pluuto

  Oceniono 44 razy 38

  Poruszanie się "na czołgistę" zaśnieżonym samochodem z odśnieżonymi szybami za pomocą wycieraczek to jakaś plaga, śnieg się sypia na samochody za nim. Wlepiać takim mandaty, niech się nauczą odśnieżać.

 • Gość: ukaranie

  Oceniono 21 razy 21

  a gdzie jazda:
  - na diodach z tesco czy aledrogo ?
  - z oslepiajacymi, nieustawionymi swiatlami mijania ?
  - z wlaczonymi przeciwmglowymi (szczegolnie tylnymi, szczegolnie w miescie w korku)
  - kara dla zarzadcow drogi za nieposypanie i nieodsniezenie ?

 • Gość: Przem

  Oceniono 14 razy 14

  Mój znajomy doświadczył na własnej skórze, że opłaca się odśnieżać samochód. Otóż jadąc drogą dwujezdniową z białą "czapą" na dachu i zostawiając za sobą chmurę śniegu niczym sanie Świętego Mikołaja nagle ktoś mu zjechał z sąsiedniego pasa przed nos i musiał ostro hamować wtedy ta biała "czapa" która się odspoiła od dachu pod wpływem ciepła zjechała mu na przednią szybę zasłaniając ją całkowicie. Śnieg był na tyle mokry ciężki że wycieraczki nic nie dały... Musiał spuścić szybę i wyglądajać przez nią, zjechać na pobocze... Od tamtej pory pilnuje odśnieżenia samochodu przed każdą jazdą:D

 • pluuto

  Oceniono 18 razy 12

  W niektórych krajach policja pomaga ludziom np. gdy im akumulator padnie, ciekawe czy nasza policja ma jakieś zalecenia w tej sprawie...

 • Gość: plus

  0

  Zawsze gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta, jednak to my nim nie jesteśmy tylko eksporterzy

 • Gość: laca

  0

  ceny paliwa sa zalezne od kursu dolara amerykańskiego do złotówki czy relacji popyt-podaż. no i w ten sposob mamy w tej chwili coraz drozsze paliwo.

 • Gość: Hiszpan25

  Oceniono 11 razy -1

  no to teraz sie zacznie... Plan Rostowskiego jednak jest do uratowania. Kierowcy beda placic za nieczytelne tablice bo drogowcy nie posypali drogi wiec sie zakleily sniegiem lub bo drogowcy posolili drogi wiec tablice sie pokryly sola... jak nie pala to kijem. dobrze ze w tym wariatkowie bywam tylko czasami na urlopie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX