Rajd Argentyny | Siódma wygrana Citroëna

Na mecie Rajdu Argentyny  po raz 6. z rzędu zwycięstwo świętowali Sébastien Loeb i Daniel Elena. Siedmiokrotni Mistrzowie Świata wyszli na prowadzenie na ostatnim odcinku specjalnym rajdu, po wcześniejszym odrobieniu minutowej kary, otrzymanej w I etapie. Sébastien Ogier i Julien Ingrassia, pomimo dachowania na najdłuższym oesie rajdu, zajęli ostatecznie 3. miejsce

Rajd Argentyny (26-29 maja 2011)

Trzeci, ostatni etap Rajdu Argentyny zaczął się bardzo nietypowo: od liczącego ponad 48 kilometrów oesu rozpoczętego o wschodzie słońca. Załogi, zbudzone o godzinie piątej rano, miały do pokonania krótki fragment trasy dojazdowej z parku serwisowego w Villa Carlos Paz drogą z Ascochinga na start najdłuższego odcinka specjalnego w dotychczasowej części bieżącego sezonu.

Liderzy rajdu Sébastien Ogier i Julien Ingrassia, pierwsi na drodze, pojechali ostrożnie, gotowi poświęcić nieco czasu ze swojej przewagi wynoszącej 43,7 s. Jednak na ostatnim kilometrze tego maratonu w efekcie za głębokiego cięcia zakrętu ich Citroën DS3 WRC rolował, doznając uszkodzeń.

To był głupi błąd. Popełniłem go w chwili, gdy pozostawało już tylko spokojnie dowieźć do mety wywalczone wcześniej prowadzenie. Na jednym z zakrętów zauważyłem możliwość cięcia, z którym przesadziłem. Skończyło się to koziołkowaniem. Na szczęście byliśmy w stanie jechać dalej, ale samochód został uszkodzony. Nie licząc drobnych wgnieceń, padło wspomaganie kierownicy, mieliśmy rozbitą przednią szybę i urwany tylny spojler - komentował szczerze Ogier po dotarciu do mety oesu.


Sébastien Loeb I Daniel Elena, startujący jako trzecia załoga, szybko zauważyli, że charakter trasy nie ułatwia im uzyskiwania przewagi czasowej nad Mikko Hirvonenem.

Było bardzo wilgotno, a do tego mgła ograniczała widoczność. W takich warunkach pierwsze auto na trasie nie traci wskutek odkurzania trasy. Pierwsze międzyczasy pokazywały, że nie odrabiamy nic z naszej straty do Mikko. Aby wysunąć się w klasyfikacji przed niego, musieliśmy cisnąć bardzo mocno, z dużym ryzykiem - opowiadał zwycięzca pięciu poprzednich edycji Rajdu Argentyny, który na mecie pierwszego oesu dnia zdołał wyjść na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej.Na trzech ostatnich oesach, liczących w sumie tylko ok. 18 km jazdy na czas, Sébastien Ogier usiłował obronić prowadzenie. Przed startem do Power Stage pozostało mu 3,3 s przewagi nad Sébastienem Loebem i 5,7 s. nad Mikko Hirvonenem.

To była prawdziwa tortura. Na ostatnim oesie czułem, że nie mam już sił trzymać kierownicy w rękach. Bez wspomagania prowadzenie auta stało się niewiarygodnie ciężkie. Obrona szans na zwycięstwo okazała się niemożliwa  - komentował Ogier.


Sébastien Loeb i Mikko Hirvonen wykorzystali jego problemy, awansując po jednej pozycji, ale francuski kierowca pomimo spadku na trzecie miejsce, zaliczył ważne punkty dla siebie i zespołu.

Przynajmniej zespół nie stracił zbytnio wskutek mojego błędu - mówił Ogier na mecie.- Sytuacja w klasyfikacji producentów nie wygląda źle. Natomiast indywidualnie, w klasyfikacji kierowców, nie mogę zaliczyć tego rajdu do udanych. Jestem bardzo rozczarowany!


Sébastien Loeb, zmuszony do ataku aż do samej mety, na ostatnim odcinku specjalnym wyprzedził swojego kolegę z zespołu i zachował przewagę 2,4 s. nad Mikko Hirvonenem.

Po otrzymaniu w piątek minuty kary nie liczyłem już zbytnio na zwycięstwo w tym rajdzie - przyznawał Loeb.- Pomimo tego, stale, bardzo intensywnie atakowaliśmy, by nawiązać kontakt z czołówką, a potem, by pokonać Hirvonena. To kolejny rajd, w którym wszystko rozstrzygnęło się w samej końcówce. Jak widać, mam szczęście do Rajdu Argentyny!


Wyobrażam sobie, jak on musiał się czuć. Nie raz przeżywałem coś podobnego. To bardzo frustrujące i rozczarowujące, ale cóż, czasami takie błędy po prostu się zdarzają. Ważne, że Ogier był w stanie dotrzeć do mety i dowieźć do niej trzecie miejsce. To w końcu pozycja na podium, ważny wynik dla zespołu - powiedział Sébastien Loeb, odnosząc się do dramatu swojego kolegi.

 

 

W ten sposób Citroën kontynuuje swoją triumfalną serię sukcesów w Argentynie, trwającą od 2004 roku.

Nieoficjalna klasyfikacja końcowa na mecie Rajdu Argentyny

1.     S. Loeb / D. Elena    Citroën DS3 WRC         4h03:56,9
2.     M. Hirvonen / J. Lehtinen     Ford Fiesta RS WRC     +2,4
3.     S. Ogier / J. Ingrassia    Citroën DS3 WRC       +7,3
4.     P. Solberg / C. Patterson     Citroën DS3 WRC      +32,6
5.     M. Ostberg / J. Andersson     Ford Fiesta RS WRC       +5:16,8
6.     F. Villagra / J. Perez Companc      Ford Fiesta RS WRC       +6:48,5
7.     JM. Latvala / M. Anttila     Ford Fiesta RS WRC      +11:34,5
8.     M. Wilson / S. Martin     Ford Fiesta RS WRC       +13:32,7
9      H. Paddon / J. Kennard      Subaru Impreza       +25:43,8
10.   P. Flodin / M. Andersson      Subaru Impreza     +33:34,1

źródło:  Citroën

Iwona Petryla

zobacz także:

Rajd Argentyny | Ogier na prowadzeniu, Kościuszko drugi

Rajd Argentyny | Kościuszko z drugiego na piąte

Rajd Argentyny | Loeb prowadzi, Kościuszko 7. w PWRC

Więcej o: