WRC|Sposób Michelin na Rajd Portugalii

Od momentu powrotu do kalendarza World Rally Championship i zmianie lokalizacji na region Algarve w 2007 r., rajd Portugalii (Rally de Portugal) zdobył miano jednego z najtrudniejszych rajdów sezonu, zarówno dla samochodów, kierowców, jak i opon. Zwycięzcą tegorocznej edycji rajdu został Francuz Sébastien Ogier. Drugie miejsce na podium wywalczył Sébastien Loeb. Obaj kierowcy z teamu Citroen Total zwyciężyli na oponach Michelin.

Średnie prędkości na niektórych odcinkach Rally de Portugal należą do najwyższych w całym cyklu rajdów WRC. Podczas tego weekendu było to 93 km/h. Udział w imprezie wymaga od kierowców ogromnej precyzji, gdyż jazda na takich prędkościach zwiększa ryzyko zarówno dla samochodów jak i opon.

- Jesteśmy zadowoleni z opon Michelin. W Portugalii dowiodły swojego potencjału, który ujawniły wcześniej w tym miesiącu w Meksyku. Ich osiągi odegrały ważną rolę w zwycięstwie Citroen. Z niecierpliwością oczekujemy dalszych rajdowych zmagań z Michelin Latitude Cross drugiej generacji - przyznał Olivier Quesnel, dyrektor Citroen Racing.

 

- Duże prędkości znacznie obciążały podwozia, zawieszenia i silniki maszyn, które często pracują na najwyższych obrotach - wyjaśnia Thomas Chevaucher, mechanik Sébastiena Ogiera z teamu Citroen.

 

- Kamienie zaśmiecające szutrowe drogi okolic Algarve bywają całkiem duże i ostre - dodaje Jari-Matti Latvala (Ford Abu Dhabi).

 

- Wymiana doświadczeń z Citroenem, Fordem i naszymi pozostałymi partnerami była bardzo pozytywna. Ponadto, po kilku miesiącach prac udało nam się ukończyć etap oceniania opony Michelin Latitude Cross drugiej generacji. Wkrótce ruszamy z produkcją i opony będą dostępne dla naszych partnerów na czas przed następną rundą zmagań, tak aby jeszcze lepiej spełniać ich wymagania - powiedział po rajdzie Nick Shrrock, dyrektor sportowy Michelin.Michelin Latitude Cross - charakterystyka i statystyka:

Opona Michelin Latitude Cross (17/65R15) posiada jeden wzór bieżnika i jest dostępna w dwóch wersjach mieszanki: twardej (H) i miękkiej (S). W Meksyku samochody wyposażono w wersję H. Na Rajd Portugalii Michelin przygotował dla swoich parterów 1700 sztuk opon Michelin Latitude Cross.

 

źródło: Michelin

Więcej o: