Valasska Rally | Habaj najwyżej w Czechach

Pięciu polskich kierowców rywalizuje w pierwszej rundzie rajdowych mistrzostw Czech. Są to:  Sołowow, Habaj, Chmielewski, Kornicki, Kołtun. Po rozegranym w piątek pierwszym dniu zawodów najwyżej w klasyfikacji są Łukasz Habaj i Jacek Spentany. Ekipa  Mitsubishi Lancera Evo IX zajmuje 6 miejsce. Do liderów rajdu załogi Jan Kopecky i Petr Stary , jadących Skodą Fabią S2000, tracą +1:35,4.


Bonver Valasska Rally odbywa się na Morawach, w pobliżu polskiej granicy. Starują w nim: Michał Sołowow i Maciej Baran (Ford Fiesta S2000), Łukasz Habaj i Jacek  Spentany (Mitsubishi Lancer Evo IX), Jan Chmielewski i Przemysław Zawada (Citroen DS3 R3), Szymon Kornicki i Robert Hundla (Citroen C2 R2 Max) oraz Jarosław Kołtun i Tadeusz Burkacki  (Citroen DS3 R3).
Jadący z 2 numerem startowym wicemistrz Europy Michał Sołowow niewątpliwie pretendował dziś do pierwszej dziesiątki Valasski. Jednak spotkanie z czeską policją  na dojazdówce do 3 oesu zaowocowało 9 minutowym spóźnieniem na start odcinka. W konsekwencji kielczaninowi naliczono półtorej minuty kary. Spowodowało to spadek na 20 pozycję w klasyfikacji generalnej pierwszego etapu rajdu. Znacznie wyżej od załogi Cersanit Rally uplasowali się Łukasz Habaj i Jacek Spentany. Załoga z Katowic zajmuje 6 lokatę w generalce. Janek Chmielewski, który podczas pierwszej eliminacji czeskiego czempionatu testuje  Citroena DS3 R3, zajmuje 4 miejsce w klasie 5.

- Chciałbym skupić się na nauczeniu się nowego samochodu. DS3 R3 bardzo różni się od C2-R2 MAX, więc jest sporo do zrobienia przed najbliższą rundą RSMP, Rajdem Świdnickim - nie ukrywa kierowca z Krakowa, który podobnie, jak wszystkie nasze załogi, jest mocno dopingowany przez licznie zgromadzonych polskich kibiców. - Ich obecność zawsze pomaga nam na trasie i daje dodatkową motywację do szybszej jazdy - dodaje Janek.


W klasie 5 o 2 oczka niżej od Chmielewskiego jest Jarosław Kołtun. Kierowcy ci zajmują odpowiednio 30 i 35 pozycję w klasyfikacji generalnej. Między nimi, na miejscu 33 znalazł się Szymon Kornicki.
Liderami zawodów są Czesi: Jan Kopecky/Petr Stary, Pavel Valousek/Zdenek Hruza ( +16,5) oraz Roman Kresta/Petr Gross( +19,1).

Iwona Petryla

Więcej o: