WRC 2014 | Nowi kierowcy Citroëna

Citroen DS3 WRC

Citroen DS3 WRC (fot. Citroen Racing)

Citroën Racing ogłosił skład swojego zespołu na sezon 2014 Rajdowych Mistrzostw Świata. Fabryczne załogi Citroën Total Abu Dhabi World Rally Team będą tworzyć: Kris Meeke i Paul Nagle oraz Mads Østberg i Jonas
Sebastien Loeb Sebastien Loeb | Wspomnienia dziewięciokrotnego Mistrza Świata

Mając w dorobku osiem tytułów Rajdowych Mistrzów Świata zdobytych w latach 2003 - 2012, Citroën Racing kontynuuje zaangażowanie w mistrzostwa WRC z mającymi potencjał, nowymi załogami. Czy francuski zespół powalczy z Volkswagenem, który szturmem wszedł do świata WRC? Do rywalizacji wkracza także Hyundai. Nadchodzący sezon zapowiada się więc bardzo ciekawie.

Kris Meeke pojawił się w kręgu zainteresowań Citroën Racing jeszcze przed występami w C2 Super 1600, kiedy startował jako oficjalny kierowca marki w mistrzostwach Junior WRC. Pochodzący z Irlandii Północnej, Mistrz IRC z 2009 roku powrócił ostatnio do Mistrzostw Świata. Dzięki dwóm tegorocznym występom za kierownicą DS3 WRC mógł pokazać swój wyjątkowy potencjał. W 2014 roku okazjonalne starty zmienią się w pełny program, dzięki czemu będzie on pierwszym brytyjskim kierowcą z całym sezonem w WRC, od czasu kiedy kierowcą Citroëna był Colin McRae.

"To niezwykła okazja. Byłem blisko związany z Citroënem przez ostatnie kilka lat. Jestem wyjątkowym szczęściarzem, mogąc pracować z zespołem o tak wielkim doświadczeniu z tyloma zdobytymi tytułami.” mówi Kris Meeke. "Wezmę udział w 10 rajdach zaliczanych do Mistrzostw Świata WRC. Myślę, że mam potencjał, ale wciąż potrzebuję zdobyć nieco doświadczenia, podczas jazdy z dociśniętymi pasami bezpieczeństwa. Citroën DS3 WRC to świetny samochód i mam zamiar wykorzystać wiedzę i doświadczenie zespołu, aby móc się poprawiać. Wiem, że muszę być cierpliwy w pierwszej połowie sezonu oraz dowiedzieć się więcej o rajdach, w których do tej pory nie startowałem”.

26-letni Mads ?stberg ma na koncie udział w 65 rundach WRC oraz cztery tytuły Mistrza Norwegii. Siedem razy finiszował na podium i zapisał na swoje konto zwycięstwo w Rajdzie Portugalii 2012, dzięki czemu jego nazwisko znalazło się w grupie kierowców jeżdżących na światowym poziomie.

"Jestem bardzo szczęśliwy i dumny, mogąc dołączyć do zespołu Citroën Racing” - wyjaśnia Norweg. "Pracowałem bardzo ciężko aby dostać posadę oficjalnego kierowcy. Po wielu latach obserwowania sukcesów odnoszonych przez Citroëna, teraz moje marzenia się spełniły i mogę być częścią tego teamu. Konkurencyjność jest jedną z najważniejszych rzeczy” - dodaje Mads. "I choć na razie nie znam dobrze ani zespołu ani samochodu to wiem, że warto poznać ludzi i Citroëna DS3 WRC. Oczywiście dołączam do Citroën Racing aby uzyskać kilka dobrych rezultatów oraz wygrywać jakieś rajdy. Zawsze pokazywałem, że mogę być szybki. Wiem też, że poziom w Rajdowych Mistrzostwach Świata jest wyjątkowo wysoki, ale ja właśnie chcę być tak konkurencyjny”.

Podobnie jak w zeszłym roku, Khalid Al Qassimi weźmie udział w wybranych rajdach Mistrzostw Świata. Kierowca z Abu Dhabi wystartuje w Szwecji, Portugalii, Włoszech i Hiszpanii oraz weźmie udział w Rajdowych Mistrzostwach Bliskiego Wschodu.

"Skład naszego zespołu na sezon 2014 jest na miarę naszych ambicji” - podsumowuje Yves Matton, Dyrektor Generalny Citroën Racing. "Kris Meeke i Mads ?stberg mają za sobą bardzo różne drogi rozwoju swojej kariery, ale obaj znaleźli się w miejscu z którego mogą wjechać na najwyższy światowy poziom dla rajdowych kierowców. Po początkowej fazie uczenia się i poznawania siebie nawzajem, kolejnym naszym celem będzie pomaganie im w doskonaleniu umiejętności, tak aby mogli stać się prawdziwymi zwycięzcami”.

Komentarze (1)
WRC 2014 | Nowi kierowcy Citroëna
Zaloguj się lub komentuj jako gość
  • kamito

    0

    Dość spory wybór każdy na jakieś specjalne rajdy czyżby tak mocno obawiali się kolejnego dobrego sezonu VW że kalkulują na każdą stronę

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Zobacz także
  • Kubica WRC 2014 | Kubica w M-Sport?!
  • Volkswagen Polo R WRC WRC Rajd Wielkiej Brytanii | Podwójne zwycięstwo Volkswagena
  • fot. Piotr Sielicki Citroen Racing Trophy Polska | Zanim się zacznie