V Eliminacja NOVOL Classicauto Cup 2013 | Kielce

Ostatnia w tym sezonie eliminacja NOVOL Classicauto Cup zgromadziła na starcie aż 132 auta, tym razem sporo więcej youngtimerów niż samochodów zabytkowych. Kwestia tytułów mistrzowskich w wielu grupach i klasach pojemnościowych była przed zawodami nierozstrzygnięta, zatem w Miedzianej Górze zanosiło się na spore emocje

Po długiej przerwie zawodnicy mogli ponownie rywalizować na wyremontowanym odcinku leśnym Toru Kielce. Doszły więc ciekawe i szybkie partie trasy, a próby sportowe wydłużono do około 3,5 km. Rozegrano ich sześć, obyło się bez spektakularnych wypadnięć poza tor ani innych incydentów, na co miała także wpływ korzystna bezdeszczowa pogoda. Co do rozstrzygnięć, w Grupie 1 Oldtimer Classic wygrał jeżdżący coraz szybciej Bartosz Janik na Mercedesie 190 2,3-16, przed Tomaszem Sącińskim na Porsche 911 Turbo i Piotrem Dąbrowskim na Porsche 911 Carrera. Dąbrowski przypieczętował swój tytuł mistrzowski Grupy 1 na sezon 2013, a Janik uplasował się tylko... 1 punkt za nim. Grupa 2 Oldtimer Sport to w tym roku dominacja Jarka Kowalskiego na Mercedesie 190 2,3-16. Wygrał on w Kielcach i ze sporą przewagą został mistrzem sezonu w grupie. Za nim w Miedzianej Górze finiszowali Piłat (Porsche 924) i Miziak (Mercedes 190 2,3-16), a w klasyfikacji rocznej vice mistrzem został Marek Michalski (BMW 320), zaś II vice mistrzem Adam Dowgird (Polonez 2000). Ostatni dwaj kierowcy stoczyli niesłychany bój o drugie i trzecie miejsce w Klasie 2000 cc. O 0,9 sek. lepszy był Dowgird i to on jednym punktem został mistrzem klasy dwulitrowej. W Grupie 3 Youngtimer Classic mistrz (Damian Byczkowski, Subaru Impreza) znany był od poprzedniej eliminacji, a na Torze Kielce tryumfował Krzysztof Głowala na Maździe 323 GTR przed Aleksandrem Gołębiem na Mitsubishi Lancer Evo III RS i Tomaszem Świstakiem także na Evo III. Ostra walka trwała w Klasie 2000 cc. Pierwsi trzej kierowcy (Siewior na Toyocie MR2, Pająk na Astrze GSi i Jurecki na BMW 318 iS) zmieścili się w 2,5 s, a prowadzenie zmieniało się kilkakrotnie. Grupa 4 Youngtimer Sport padła łupem Sebastiana Kwietnia na Subaru Imprezie. Za nim finiszowali Paweł Wójtowicz na Porsche 944 S2 (został mistrzem sezonu w grupie) i Marcin Staniak na BMW 318 iS (vice mistrz sezonu).

Nowoczesny klasyk

Zmagania w Classicauto Mercedes Challenge (puchar markowy rozgrywany w ramach NOVOL Classicauto Cup) zakończyła ostra walka podczas ostatniej eliminacji. Na liście startowej znalazło się aż 12 Mercedesów, w tym aż 4 modele 190 2,3-16, które powoli stają się jednymi z najbardziej konkurencyjnych samochodów w zmaganiach aut zabytkowych w CA Cup. Nie inaczej było też w klasyfikacji CMC. Bartosz Janik na niemodyfikowanej 190-ce z 1984 roku nie tylko wygrał w Miedzianej Górze, ale ze sporą przewagą został mistrzem sezonu. Rewelacją zawodów był Rafał Michura na idealnym i oryginalnym Mercedesie W123 coupe 280CE z... automatyczną skrzynią biegów. Osiągnął drugi wynik (po obliczeniu stosownych współczynników tylko 8,5 sek. za Janikiem), a na trzecim miejscu uplasował się vice mistrz sezonu Jarek Kowalski na 190-ce 2,3-16. II vice mistrz Ernest Nowak na W123 280CE tym razem był czwarty i dlatego przegrał drugi stopień podium w klasyfikacji rocznej z Kowalskim o 1 punkt.