Rajd Lotos | Wszystkie 6 oesów dla Kajta!

Wszystkie  sobotnie odcinki specjalne 8. Rajdu Lotos Baltic Cup wygrał Kajetan Kajetanowicz. Kierowca Lotos Dynamic Rally Team prowadzi ponad 2-minutową przewagą  nad drugim w klasyfikacji Wojtkiem Chuchałą i trzecim Tomaszem Kucharem

Kajetan Kajetanowicz i Jarek Baran nie mieli sobie  równych na pierwszym etapie 8. Rajdu Lotos Baltic Cup. Nokautowali rywali podczas wszystkich 6 odcinków specjalnych rozegranych w ramach sobotniego ścigania inauguracyjnej rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Załoga Lotos Dynamic Rally Team w pięknym stylu wygrała wszystkie oesy i z ponad 2-minutową przewagą prowadzi w zawodach.

Kajetan Kajetanowicz:

Uwielbiam jeździć po śliskiej nawierzchni, nic na to nie poradzę. Nigdy w życiu nie wygrałem wszystkich odcinków jednego dnia. To fenomenalne uczucie. Intensywnie przygotowywaliśmy się przez całą zimę, dużo trenowałem i teraz się potwierdza to, że warto ciężko pracować, jeśli marzy się o dobrych wynikach. Trzeba jednak przyznać, że sezon nie będzie łatwy. Pierwszy w tym roku komplet punktów za dzień smakuje wyjątkowo.

Jarek Baran:

Dwa nowe odcinki są naprawdę fantastyczne, a dzisiejsze warunki wymagały maksymalnego skupienia. Samochód spisał się perfekcyjnie. Był to dla nas bez wątpienia udany dzień.


Autorzy dwóch drugich i jednego czwartego czasu na drugiej sobotniej pętli, Wojtek Chuchała i Kamil Heller, zakończyli pierwszy dzień rajdu awansem na 2. pozycję w klasyfikacji generalnej.

Siemanko wraz ze swoim pilotem wyszli także na prowadzenie w klasie 3, czyli dawnej grupie N. Zawodnicy Lotos - Subaru Poland Rally Team poprawili swoje rezultaty na wszystkich trzech próbach, a na najdłuższym, 22,6-kilometrowym odcinku Bożepole uzyskali wynik o ponad pół minuty lepszy niż podczas pierwszego przejazdu.

Wojtek Chuchała:

Druga pętla była prawie perfekcyjna. Jechało się nam znacznie lepiej. Tempo było niezłe, tylko na ostatnim odcinku trochę odpuściliśmy, żeby nic nie nabroić. Warunki jeszcze się pogorszyły, w niektórych miejscach było mocno ślisko. Cieszymy się z wyniku, ale jutro postaramy się pojechać jeszcze lepiej, znów coś poprawić i dołożyć kolejne dwie cegiełki doświadczenia.


Trzecim w klasyfikacji Tomaszowi Kucharowi i Danielowi Dymurskiemu do drugiego miejsca brakuje +9.7s. Dolnośląski team miał kłopoty z silnikiem i przez chwilę znajdował się też poza trasą. +1:35.1 za nim jest załoga Peugeot Sport Polska Rally Team Grzegorz Grzyb i Daniel Siatkowski.

Michał i Grzegorz Bębenkowie, po przygodach na drugim odcinku specjalnym zajmują dopiero 9. miejsce w generalce Rajdu Lotos. Na Linii auto załogi Platinum Rally Team tuż po starcie, po skoku na hopie, nie spadło prosto na drogę, a obróciło się o 360 stopni.

Bracia z Bochni  od razu pojechali dalej, ale mokry śnieg zalegający w przednim zderzaku zmusił ich do niemal 5 minutowego postoju na poboczu. Z powodu zapchanych wlotów w Peugeocie nie było wystarczającego chłodzenia. Zawodnicy usunęli śnieg i kontynuowali jazdę. Niestety zaowocowało to 23. miejscem w klasyfikacji generalnej na pechowym odcinku i zepchnęło zespół na dziewiąte miejsce na zakończenie I etapu.

Ich decyzję o zatrzymaniu się na odcinku pochwalił inżynier Peugeot Sport -  Jean Jacques Gautero. Uważa on, że dzięki temu zapobiegli awarii silnika spowodowanej jego przegrzaniem.

Michał Bębenek:

Dzień zaliczam do udanych, ale oczywiście nie obyło się bez przygód. Jedna z  nich niestety przesunęła nas w klasyfikacji. Oes Linia to paradoksalnie odcinek, który szedł również w roku ubiegłym, więc teoretycznie powinien być znany. Pozostałe dwa były nowe. Wypadliśmy z trasy zaraz po hopie, po dość szybkim zakręcie i niestety lądując zahaczyliśmy o bandę. Obróciliśmy się o 360 stopni i zatrzymaliśmy się dokładnie w kierunku dalszej jazdy. Niestety śnieg zapchał nam chłodnicę i po przejechaniu 3-4 kilometrów dostałem informację, że temperatura motoru jest za wysoka. Musieliśmy stanąć i wyczyścić chłodnicę, żeby silnik mógł dalej działać i żebyśmy mogli skończyć rajd. Nie narzekamy, bo to dość mała cena za naukę i doświadczenia. Mamy już pewne spostrzeżenia, co chcielibyśmy zmienić w ustawieniach samochodu. Z kilometra na kilometr jedzie nam się lepiej, choć warunki są ciężkie. To nie jest łatwy rajd dla zawodnika, który jedzie nowym samochodem. Mimo to staraliśmy się poprawiać z każdym kolejnym przejechanym kilometrem.


Początek rajdu Lotos okazał się też pechowy dla Jana Chmielewskiego i Pawła Drahana. Na OS5 Bożepole ich Citroen DS3 uderzył w drzewo. Zawodnikom nic się nie stało, ale auto straciło koło. Z powodu zdarzenia trasa była zablokowana i oes został przerwany.


Dziś przed zawodnikami 6 kolejnych oesów. Na liście startowej do drugiego dnia Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski widnieją już tylko 23 załogi. Dzisiejszego dnia frekwencję podbijać będzie 18 teamów z Rajdowego Pucharu Polski. Drugoligowcy na trasie pojawiać się będą ok. 40 minut po przejeździe pierwszego zawodnika z RSMP.  

ETAP 2  - 19 lutego 2012r.
Start Rajdu do Etapu 2 - Ergo Arena Gdańsk-Sopot - 8:00
Park Serwisowy, Ergo Arena - 8:00 12:22
OS 8/11 Kartuzy - 9:12 13:49
OS 9/12 Szemud - 9:54 14:31
OS 10/13 Przyjaźń - 10:57 15:34
Meta Rajdu - Ergo Arena Gdańsk-Sopot - 17:30
Zobacz trasę Etapu 2

Rajd Lotos Baltic Cup - klasyfikacja generalne po Etapie 1

1    1    Kajetanowicz / Baran        Subaru Impreza        1:04:42.5
2    5    Chuchała / Heller        Subaru Impreza        +2:13.3
3    4    Kuchar / Dymurski        Subaru Impreza        +2:23.0    +9.7
4    3    Grzyb / Siatkowski        Peugeot 207 S2000        +3:58.1    +1:35.1
5    7    Rzeźnik / Mazur        Peugeot 207 S2000        +4:10.7    +12.6
6    12  Małyszczycki / Gerber    Mitsubishi Evo IX        +5:09.5    +58.8
7    10  Chwist / Burkat        Subaru Impreza        +5:46.1    +36.6
8    11  Nowocień / Jakubowski    Mitsubishi Evo X        +6:01.6    +15.5
9    2    Bębenek / Bębenek        Peugeot 207 S2000        +7:48.7    +1:47.1
10  9   Oleksowicz / Rathe        Subaru Impreza        +8:33.1    +44.4

 

Iwona Petryla

ZOBACZ TAKŻE:

Aava i Górski poprowadzą Chuchałę

Rajd Lotos | Kuchar królem na prologu. Wyniki anulowane

RSMP | Peugeot stawia na Grzyba

Więcej o: