Rajd Wielkiej Brytanii | Triumf Latvali. Całe podium dla Forda!

Jari-Matti Latvala i Miikka Anttila z zespołu Ford Abu Dhabi World Rally Team wygrali Rajd Wielkiej Brytanii, a samochody Ford Fiesta RS WRC zajęły wszystkie trzy miejsca na podium ostatniej rundy Rajdowych Mistrzostw Świata FIA.  Fińska załoga odniosła swoje piąte zwycięstwo w karierze, pierwsze od lipca ubiegłego roku, a samochody Ford Fiesta RS WRC zajęły osiem z dziewięciu czołowych miejsc na mecie wyjątkowo trudnej, czterodniowej imprezy

Latvala był najszybszy na 11 z 23 odcinków specjalnych i wygrał z przewagą 3 minut 42.9 sekundy, a kolejne miejsca zajęli Mads Ostberg / Jonas Andersson i Henning Solberg / Ilka Minor w Fordach Fiesta zespołu M-Sport Stobart Ford.

W ten sposób samochody Ford Fiesta RS WRC zakończyły sezon identycznym wynikiem, jak w pierwszej rundzie - lutowym Rajdzie Szwecji, gdzie również zajęły wszystkie trzy miejsca na podium.   Wygrali wtedy Mikko Hirvonen i Jarmo Lehtinen.

Błoto na trasie

Ulewne deszcze zamieniły szutrowe trasy w błotną kąpiel.  Pierwsze dwa etapy przebiegały pod znakiem bardzo trudnych warunków drogowych, dopiero w dwa kolejne dni pogoda była nieco łaskawsza dla załóg.  Trasę rajdu wytyczono na znacznej części terytorium Walii - prowadziła ona z północy na południe kraju.  Po starcie w mieście Llandudno w czwartek, załogi pokonały odcinki specjalne o łącznej długości 353,53 km, zanim dotarły do mety w Cardiff w niedzielne popołudnie.

Latvala zdrowiał, bo wygrywał

Latvala narzekał na problemy zdrowotne podczas piątkowego etapu, ale na szczęście w miarę, jak dolegliwości ustępowały, jechał coraz szybszym tempem i po pasjonującym pojedynku zakończył drugi dzień ze stratą zaledwie 1,1 sekundy do Loeba.  W sobotę 26-letni Fin awansował na pozycję lidera, ale minimalna przewaga 6,1 sekundy oznaczała, że jeszcze wszystko mogło się zdarzyć podczas ostatnich sześciu OS-ach o długości 84 km w górach Brecon Beacon i na poligonie Epynt.

Latvala powiększył przewagę wygrywając pierwszy odcinek w niedzielę rano, a gdy po tej próbie Loeb wycofał się z rajdu, kierowca zespołu Ford Abu Dhabi kontrolował rywalizację, prowadząc z dużą przewagą. Po drodze do mety wygrał jeszcze dwa OS-y.

Jari-Matti Latvala:

Jari-Matti Latvala

To wspaniałe zakończenie sezonu. Długo czekałem na to zwycięstwo.  W międzyczasie przeżyłem sporo trudnych chwil, ale teraz mam to już za sobą.  Druga połowa sezonu była udana.  Jestem bardzo szczęśliwy.  To był mój dziesiąty start w Rally GB.  Tutaj zaczęła się moja kariera w WRC w 2002 roku, dlatego czuję się tu niemal jak w domu. Gdy Seb odpadł z rajdu w niedzielę rano, presja ustąpiła.  Mogłem nieco zwolnić i jechać do mety bezpiecznym tempem, chociaż taka zmiana tempa na wolniejsze może być zdradliwa.  Na szczęście udało mi się znaleźć odpowiedni rytm i utrzymać koncentrację, co nie jest łatwe, gdy nie jedzie się maksymalnym tempem.  Zespół spisywał się doskonale przez cały rok.  Zwycięstwo w ostatnim rajdzie to najlepszy sposób zakończenia sezonu - mówił na mecie Jari-Matti Latvala.


Latvala został nagrodzony trofeum Abu Dhabi Spirit of the Rally w uznaniu jego postawy i tempa podczas rajdu.

Rajd Wielkiej Brytanii - klasyfikacja końcowa

1.    J. LATVALA        3:27:03.5
2.    M. OSTBERG     +3:42.9
3.    H. SOLBERG      +3:22.2    +7:05.1
4.    K. MEEKE         +7.2        +7:12.3
5.    M. WILSON      +1:45.0    +8:57.3
6.    O. TANAK        +29.8         +9:27.1
7.    E. NOVIKOV      +20.6        +9:47.7
8.    D. KUIPERS       +25.0        +10:12.7
9.    K. BLOCK          +5:48.5    +16:01.2
10.   A. ARAUJO       +1:00.4    +17:01.6

Klasyfikacja WRC 2011

1.    S. LOEB            222
2.    M. HIRVONEN    214
3.    S. OGIER          196
4.    J. LATVALA       172
5.    P. SOLBERG       110
6.    M. OSTBERG      88
7.    M. WILSON        63
8.    D. SORDO          59
9.    H. SOLBERG       59
10.    K. RAIKKONEN   34

źródło: Ford

Iwona Petryla

Rajd Wielkiej Brytanii | Kościuszko: W przyszłym roku powalczę o tytuł Mistrza Świata

Rajd Wielkiej Brytanii | Mistrz Loeb rozbił auto

Rajd Wielkiej Brytanii | Kościuszko bez szans na wicemistrza

Rajd Wielkiej Brytanii | Loeb mistrzem po raz ósmy!

Więcej o: