Poradnik | Jak bezpiecznie oglądać rajd?

Polskie rajdy otrzymują wysokie noty w ocenie bezpieczeństwa wystawianej zarówno przez obserwatorów PZM, jak i FIA. Jednocześnie organizatorzy poszczególnych rajdowych eliminacji krzyczą na alarm! To sport bardzo ryzykowny. W praktyce nie ma miejsc bezpiecznych na odcinku specjalnym. Taśmy zabezpieczające nie zatrzymają samochodu pędzącego z ogromną prędkością. Przed startem 68. Rajdu Polski radzimy, jak bezpiecznie oglądać zawody

 

68. Rajd Polski oficjalnie ruszy w piątek po godz. 16-tej z Mikołajek. Zaraz po oficjalnej ceremonii startu załogi wyruszą na OS1, który rozgrywany będzie na widowiskowym torze w pobliżu Hotelu „Gołębiewski”. Ta cześć, która zgromadzi  liczną publiczność, powinna być jednym z najbardziej bezpiecznych momentów podczas prawie trzydniowych zmagań. Dla kibiców przygotowano specjalne sektory i oglądanie spektakularnego początku rywalizacji odbywało się będzie pod całkowitą kontrolą.

Piotr Burdalski, delegat do spraw bezpieczeństwa, obserwujący wszystkie rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski z ramienia Polskiego Związku Motorowego

Dużo trudniej zapanować nad tysiącami fanów motoryzacji zgromadzonych na trasie poprowadzonej w otwartym terenie. To nie tylko ogromne wyzwanie dla organizatora, który odpowiednio i zgodnie z wymogami musi przygotować odcinki specjalne, ale także wielki sprawdzian dla kibiców, do których zawsze apelujemy o dostosowanie się do poleceń służb zabezpieczających zawody - podkreśla Piotr Burdalski, delegat do spraw bezpieczeństwa, obserwujący wszystkie rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski z ramienia Polskiego Związku Motorowego.

 

 

Co powinien zrobić kibic?

Wybierając się na tzw. „oglądarę”, kibic musi ze sobą przede wszystkim zabrać rozsądek. Rajdy to sport bardzo ryzykowny. W praktyce nie ma miejsc bezpiecznych na odcinku specjalnym.

Taśmy zabezpieczające nie zatrzymają samochodu pędzącego z ogromną prędkością. Dlatego bezwzględnie należy stosować się do zaleceń służb zabezpieczenia i oczywiście stać tylko w wyznaczonych miejscach.

 

Zasady bezpieczeństwa na rajdach

 

Trzeba też  znać numer alarmowy rajdu +48 601 100 777, który służy do kontaktu z organizatorem w sytuacji zagrożenia lub jakichkolwiek zdarzeń na trasie, takich jak wypadek, potrącenia, zablokowania drogi dojazdowej lub trasy zawodów.

W sytuacjach jakichkolwiek zdarzeń na trasie kibice nie powinni wybiegać na drogę, bo tak naprawdę za jedną załogą może jechać wyprzedzona lub doganiająca załoga. Trzeźwa postawa myślącej osoby niejednemu nieodpowiedzialnemu może uratować życie - zwraca uwagę Piotr  Burdalski.

 

Podczas rajdu nie wolno

Bardzo negatywnym zachowaniem kibiców jest spożywanie alkoholu w czasie trwania odcinków albo tuż przed ich rozpoczęciem. Niestety alkohol jest przyczyną wielu groźnych i pozbawionych kontroli sytuacji,  które miałem okazję zaobserwować w swojej pracy - upomina  delegat do spraw bezpieczeństwa PZM. - Oczywiście alkohol jest dla ludzi, ale w niekontrolowanych ilościach powoduje kompletne wyłączenie świadomości  - dodaje.

 

Organizator czuwa

Każdy organizator dba o bezpieczeństwo zarówno zawodników jak i kibiców. Zanim na trasę rajdu wyruszą rywalizujące załogi, przemierzają je specjalne tzw. auta organizatora. Jadą w nich m.in. zastępcy dyrektora rajdu do spraw trasy i zabezpieczenia, a także obserwatorzy Polskiego Związku Motorowego i przedstawiciele Zespołu Sędziów Sportowych.

Po co jadą auta organizatora?

Osobnym samochodem sprawdza trasę delegat do spraw bezpieczeństwa, obserwujący wszystkie rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski z ramienia Polskiego Związku Motorowego - Piotr Burdalski. To on wydaje ostateczną opinię na temat właściwego przygotowania odcinka oraz gotowości służb zabezpieczenia.

 

Muszę przyznać że przez ostatnie 4 lata polscy kibice włożyli wiele do poprawy bezpieczeństwa, dzięki temu, że stosują się do zaleceń służb zabezpieczenia, policji oraz organizatorów. Myślę, że mamy bardzo mądrych kibiców. Są  tak samo świadomi jak my, czuwający nas bezpieczeństwem, że ten sport musimy propagować wspólnie i wspólnie musimy pracować, żeby zawodnicy bezstresowo mogli walczyć o zwycięstwo - mówi Burdalski.

Iwona Petryla

ZOBACZ TAKŻE:

Rajd Polski | Oleksowicz testował z Lindholmem

Rajd Polski | Chuchała odkryje tajemnice szutru?

Rajd Polski | Kajetanowicz zapomni o grawitacji

Rajd Warmiński | Staniszewski najszybszy

Rajd Polski | Najszybsi z Europy będą w Mikołajkach

Więcej o: