Rajd Australii | Ford o swoim podwójnym zwycięstwie

Zespół Ford Abu Dhabi World Rally Team odniósł zdecydowane zwycięstwo w Rajdzie Australii, zajmując w niedzielę dwa pierwsze miejsca na mecie. Mikko Hirvonen i Jarmo Lehtinen prowadzący Forda Fiesta RS WRC wygrali dziesiątą rundę Rajdowych Mistrzostw Świata FIA, wyprzedzając przewagą 14,7 sekundy swoich kolegów z zespołu - załogę Jari-Matti Latvala / Miikka Anttila w identycznym samochodzie

Zespół odniósł pierwsze podwójne zwycięstwo od maja 2009 roku, gdy zanotował podobny wynik w Rajdzie Włoch.  Dzięki zdobytym punktom Hirvonen awansował na drugie miejsce w klasyfikacji kierowców, a od lidera dzieli go już tylko 15 punktów na trzy rajdy przed zakończeniem sezonu.  Khalid Al Qassimi i Michael Orr, również w samochodzie Ford Fiesta RS WRC zanotowali najlepszy wynik w karierze, zajmując piąte miejsce.

Latvala, lider rajdu po dwóch etapach, który nie ma już szans na mistrzowski tytuł, pomógł koledze z zespołu w jego walce o tytuł.  Przed przedostatnim oesem miał 13,4 sekundy przewagi, ale zwolnił przed metą, pozwalając Hirvonenowi objąć prowadzenie.

Na początku sezonu ustaliliśmy, że będziemy pomagać sobie wzajemnie, a Jari-Matti pokazał dzisiaj, że można na niego liczyć.  Mógł wygrać rajd, ale zrezygnował z tego, aby pomóc mi w walce o tytuł mistrzowski.  Doceniam to, co zrobił.  Dwa lata temu przegrałem mistrzostwo zaledwie jednym punktem, więc teraz każdy punkt może mieć znaczenie - powiedział Hirvonen był wdzięczny koledze za ten gest.


Ford dominował w rajdzie od piątkowego południa, gdy załogi rywalizowały w wyjątkowo trudnych warunkach, na niezwykle śliskich, mokrych od deszczu drogach w rejonie bazy rajdu w Coffs Harbour, w połowie drogi między Sydney i Brisbane.  Hirvonen prowadził przed Latvalą po pierwszym dniu, zanim w sobotę Latvala uzyskał przewagę w nieco lepszych warunkach na szybko wysychających nawierzchniach.  

26-latek rozpoczął ostatni, niedzielny etap z przewagą 22,7 sekundy nad kolegą z zespołu.  Obie załogi Forda, nie czując presji ze strony rywali kontrolowały przebieg walki aż do mety na trasie liczącej łącznie 26 odcinków specjalnych o łącznej długości 368,96 km.  Latvala zdobył dodatkowo dwa punkty bonusowe za drugi czas na ostatnim odcinku Power Stage, transmitowanym na żywo przez telewizję.   

Bardzo dziękuję całemu zespołowi - powiedział Hirvonen po swoim czternastym zwycięstwie w karierze.  -Czekaliśmy bardzo długo na tę wygraną.  Wiem, że stać nas na walkę o kolejne zwycięstwa i tytuły mistrzowskie.  To jest trudny dla nas sezon, jeździmy pod dużą presją.  Tym razem jednak nasz zespół kontrolował przebieg rywalizacji przez cały weekend.  Jestem bardzo szczęśliwy z powodu podwójnego zwycięstwa Forda.

 

Wiem, że byłem na tyle szybki, aby zwyciężyć i to dodało mi wiary w możliwości, ale chciałem pomóc Mikko.  Zespół stracił szanse na tytuł w klasyfikacji producentów w wyniku moich błędów i w ten sposób mam okazję to wynagrodzić.  W zespole Forda jest dobra atmosfera i duch walki.  To niezbędne, aby wygrywać - mówi Latvala, który udowodnił w Australii, że stać go na wygrywanie rajdów. - Chcę pozostać w zespole.  Współpraca układa się bardzo dobrze.  Mam w sobie dużo pasji, aby wygrywać dla Forda, ale muszę patrzeć szerzej.  Tym razem trzeba było wspomóc Mikko.  Sobotni poranek był dla nas bardzo ważny.  Wygraliśmy wtedy kilka odcinków z rzędu.  To pozwoliło mi uwierzyć, że obie nasze załogi są w stanie kontrolować przebieg walki do końca - dodał.

 

To historyczny dzień dla sportu motorowego w Abu Dhabi. Moim zadaniem było miejsce jak najbliżej pierwszej piątki, dlatego piąta pozycja to wynik powyżej oczekiwań.  W trudnych, zmiennych warunkach pojechałem bardzo czysto i nie miałem żadnych problemów po drodze.  W końcówce naprawdę się denerwowałem, bo nie chciałem cisnąć zbyt mocno i ryzykować straty miejsca, ale wszystko skończyło się dobrze - powiedział Al Qassimi , który osiągnął w Australii życiowy wynik.


W dziesiątą rocznicę tragicznych wydarzeń w USA, Ford oddał hołd ofiarom zamachów terrorystycznych z 11 września.  Na samochodach Fiesta RS WRC umieszczono nalepki upamiętniające tragedię sprzed 10 lat.

Dyrektor zespołu Ford Abu Dhabi Malcolm Wilson przyznał, że odetchnął z ulgą, gdy rajd się zakończył.

To wspaniały wynik dla zespołu w końcowej fazie trudnego dla nas sezonu.  Mikko powrócił do walki o tytuł.  Odnieśliśmy przekonywujące zwycięstwo, na które zapracował każdy spośród członków zespołu.  Warunki na trasie były zwłaszcza w piątek bardzo trudne, a Mikko i Jari-Matti byli pod ogromną presją, jadąc na czołowych pozycjach - powiedział Malcolm Wilson.


Dyrektor działu sportu motorowego Ford of Europe Gerard Quinn powiedział:

Nasz zespół przeszedł sporo trudnych chwil w tym roku.  Ale nigdy nie poddajemy się, a tu w Australii zachowaliśmy spokój w trudnej sytuacji i dzięki temu osiągnęliśmy fantastyczne podwójne zwycięstwo, co jest nagrodą za kilka minimalnie przegranych rajdów wcześniej w tym sezonie.

 

Wiadomości z innych zespołów Forda

Matthew Wilson / Scott Martin z zespołu M-Sport Stobart Ford zajęli czwarte miejsce, wyrównując najlepszy wynik w karierze.

Druga załoga zespołu Henning Solberg / Ilka Minor wypadła z drogi i dachowała w niedzielę przed południem, ale powróciła na trasę, kończąc rajd na 14 miejscu, pomimo straty niemal 3 minut.

Jewgienij Nowikow i Denis Giraudet zaliczyli ciężki wypadek podczas ostatniego etapu, gdy zajmowali dziewiąte miejsce.  Na szczęście załodze nic się nie stało.

Ken Block i Alex Gelsomino z zespołu Monster World Rally Team zostali sklasyfikowani na 19 pozycji pomimo nie ukończenia pierwszego etapu wskutek wypadku.

Następny rajd

Mistrzostwa Świata powracają teraz na nawierzchnie asfaltowe. Kolejna runda WRC to Rallye de France czyli Rajd Francji w dniach 29 września - 2 października z bazą w Strasbourgu, niedaleko niemieckiej granicy.

Klasyfikacja końcowa Rajdu Australii

Klasyfikacja końcowa Rajdu Australii
1.  M Hirvonen/J Lehtinen                FIN        Ford Fiesta RS    3h 35min 59.0s
2.  J-M Latvala/M Anttila                  FIN        Ford Fiesta RS         +14.7        +14.7
3.  P Solberg/C Patterson               NOR        Citroen DS3            +30.1       +44.8
4.  M Wilson/S Martin                      GBR        Ford Fiesta RS         +8:00.4    +8:45.2
5.  K Al Qassimi/M Orr                     UAE        Ford Fiesta RS         +3:48.1    +12:33.3
6.  H Paddon/J Kennard                  NZL        Subaru Impreza      +4:56.0    +17:29.3
7.  M Kosciuszko/M Szczepaniak     POL        Mitsubishi Lancer    +1:32.0    +19:01.3
8.  O Saliuk/P Cherepin                   UKR        Mitsubishi Lancer    +2:07.2    +21:08.5
9.  B Guerra/B Rozada                    MEX        Mitsubishi Lancer    +1:40.4    +22:48.9
10 S Loeb/D Elena                          FRA        Citroen DS3             +7:14.0    +30:02.9


Klasyfikacja Rajdowych Mistrzostw Świata FIA (po rundzie 10/13)


Kierowcy                                           Zespoły

1.  S. Loeb               196 pkt            1.  Citroen Total                347 pkt
2.  M. Hirvonen        181 pkt            2.  Ford Abu Dhabi             285 pkt
3.  S. Ogier              167 pkt            3.  M-Sport Stobart Ford    117 pkt
4.  J-M. Latvala        116 pkt            4.  Petter Solberg               98 pkt
5.  P. Solberg          110 pkt             5.  Munchi's Ford                32 pkt
6.  M. Ostberg           56 pkt             6.  Team Abu Dhabi             30 pkt

 

 

źródło: Ford

Iwona Petryla

ZOBACZ TAKŻE:

Rajd Australii | Kościuszko ostatecznie drugi w PWRC

Baja Poland | Hołowczyc pomógł i wygrał!

Rajd Asturii | Ruta na podium ERC

Rajd Australii | Kościuszko : Odcinki przypominają mazurskie trasy

Więcej o: