Prawa i przywileje drogowe osób z niepełnosprawnością. Warto je znać

Czasem w ciągłym biegu zapominamy o innych uczestnikach ruchu drogowego. W tym tych, którzy w wielu aspektach mają dużo trudniej. Mowa o kierowcach (ale nie tylko) z niepełnosprawnością. Warto wiedzieć jak można takim osobom ułatwić, lub chociaż nie utrudniać codziennych czynności.

Osoby z niepełnosprawnością, lub o ograniczonej mobilności, mają szczególne prawa. Jednak wielu z nas, kierowców i nie tylko, nie zdaje sobie z tego sprawy, lub o tym zapomina. W autobusie znajdziemy wydzielone miejsca dla osób poruszających się na wózkach. Na parkingach niebieskie znaki poinformują o specjalnych miejscach postojowych, ale są także inne przepisy, o których nie wszyscy kierowcy wiedzą. Osoby z niepełnosprawnością mogą na przykład przekraczać jezdnię poza wyznaczonym przejściem dla pieszych czy nie stosować się do wybranych znaków drogowych. O czym należy pamiętać, by zapewnić takim osobom bezpieczeństwo na drodze?

Piesi z niepełnosprawnością

Osoby z niepełnosprawnością ruchową lub jej znakami, np. z białą laską lub psem przewodnikiem, zawsze mają pierwszeństwo podczas przechodzenia przez jezdnię. Nawet wtedy, gdy nie znajdują się na przejściu dla pieszych.

Widząc taką osobę chce dostać się na drugą stronę ulicy, należy się zatrzymać i umożliwić jej bezpieczne przejście. Bardzo ważna jest przy tym obserwacja drogi i upewnienie się, że inni kierujący rozumieją nasz zamiar. Tymczasem zdarza się, że zamiast tego kierowcy trąbią na taką osobę i nie ustępują pierwszeństwa

– mówi Adam Knietowski, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Osoba z niepełnosprawnością przed wejściem na jezdnię musi upewnić się, czy może bezpiecznie przejść. Jednak w niektórych przypadkach (np. przy kłopotach ze wzrokiem) może to być utrudnione. Dlatego kierowców, którzy dostrzegli taką osobę powinni być szczególnie uważni.

Które znaki drogowe nie obowiązują osób niepełnosprawnych?

Kierowców z niepełnosprawnością nie obowiązują niektóre znaki drogowe. Mowa o znakach dotyczących zakazu ruchu lub postoju (chyba że pod znakiem umieszczono tabliczkę informującą, że dotyczy on również osób niepełnosprawnych). Należą do nich m.in. znaki:

  • B-1 „zakaz ruchu w obu kierunkach”,
  • B-3 „zakaz wjazdu pojazdów silnikowych, z wyjątkiem motocykli”,
  • B-35 „zakaz postoju”.

Znak zakaz postojuZnak zakaz postoju fot. Filip Trusz

Świadomość tego przywileju powinni mieć wszyscy kierowcy, aby nie zaskoczyło ich pojawienie się danego pojazdu lub jego postój w miejscu, gdzie nie jest to dozwolone.

Specjalne miejsca parkingowe

Większość kierowców wie, że oznakowane miejsca parkingowe przeznaczone są wyłącznie dla osób z niepełnosprawnością. Wciąż jednak zdarza się, że są one zajmowane przez kierowców, którzy po prostu chcą mieć bliżej np. do sklepu.

Pod żadnym pozorem nie wolno nam zajmować miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnością, jeśli sami nie jesteśmy taką osobą ani jej nie przewozimy. Nie ma znaczenia, że bardzo nam się spieszy ani że wychodzimy z samochodu tylko na pięć minut. To kwestia nie tylko przestrzegania prawa, ale także empatii i kultury drogowej

- mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Pamiętajmy także, że to nie od nas zależy ocena, kto może korzystać z miejsca parkingowego dla niepełnosprawnych,a kto nie. Odpowiednio oznakowanym samochodem może poruszać się osoba, która na pierwszy rzut oka wygląda na w pełni sprawną, ale nie znaczy to, że tak rzeczywiście jest.

Więcej o:
Copyright © Agora SA