Fotoradary mają progi rotacyjne. GITD odpowiada, czy karze za niewielkie przekroczenia prędkości

Piotr Kozłowski
NIK się myli, ale ma rację - taki wniosek płynie z wypowiedzi Głównego Inspektora Transportu Drogowego. Niektóre fotoradary tolerują przekroczenia prędkości większe niż 11 km/h.

Przekroczenie prędkości do 11 km/h nie jest rejestrowane przez fotoradary - to jest pewne. Takie jest prawo. Ale Najwyższa Izba Kontroli w ubiegłorocznym raporcie ze swojej kontroli stwierdziła, że Główny Inspektorat Transportu Drogowego, pod który podlegają fotoradary, nie rejestruje również tych wykroczeń, które wykraczają poza wspomniany limit 11 km/h. NIK krytykowała też działanie odcinkowego pomiaru prędkości, który miał nie rejestrować nawet połowy wykroczeń.

Pędził ferrari prawie 200 km/h mostem Północnym w Warszawie. Nie miał przeglądu technicznego

Główny Inspektorat Transportu Drogowego w latach 2015-2017 ograniczał rejestrację wykroczeń poprzez programowanie fotoradarów nawet o 30 km/h powyżej prędkości dozwolonej na danym odcinku drogi. Działania te miały uniemożliwić nałożenie kar za przekroczenie prędkości o wartości, co najmniej 2,8 mld zł

- czytamy w raporcie NIK.

Fotoradary mają progi rotacyjne

Poseł Mirosław Suchoń (KO) na czwartkowym posiedzeniu Sejmowej Komisji Infrastruktury zapytał Głównego Inspektora Transportu Drogowego o raport NIK. Alvin Gajadhur przyznał, że fotoradary mają ustawiane progi i są one rotacyjne, czyli zmienne, a wynika to z ograniczonych mocy przerobowych systemu fotoradarowego, ale nie jest prawdą, że GITD nie rejestruje przekroczeń od 11 do 20 km/h. Dowodem ma być 800 tys. wykroczeń tego typu zarejestrowanych w ubiegłym roku.

Rzeczywiście nasze progi są zmieniane rotacyjnie. Kierowca nigdy nie wie, które urządzenie jest ustawione na jaki próg tolerancji. Większość urządzeń tak naprawdę rejestruje przekroczenia prędkości od kilkunastu kilometrów na godzinę

- powiedział Gajadhur.

NIK się myli, ale ma rację

Gajadhur zaprzecza wnioskom płynącym z raportu NIK, ale jednocześnie - mówiąc o rotacyjnych progach w fotoradarach - przyznaje że kontrolerzy urzędu mieli rację. W raporcie nikt nie stwierdza, że GITD w ogóle nie rejestruje przekroczeń do 20 km/h. We wnioskach czytamy, że pewne wykroczenia nie są rejestrowane właśnie przez zmienne progi - niektóre fotoradary mają tolerancję do 11 km/h (tak nakazuje prawo), ale inne nie rejestrują większych przekroczeń. I to są wnioski płynące z raportu NIK, którym nie można zaprzeczyć. Na swoje usprawiedliwienie GITD informuje, że kierowcy nie wiedzą, jaką tolerancję mają ustawioną poszczególne fotoradary.

Dlaczego fotoradary w ogóle tolerują przekroczenia prędkości

Polska nie jest wyjątkiem, jeśli chodzi o tolerancję fotoradarów. Na Zachodzie też takie istnieją. Prawo nie pozwala rejestrować fotoradarami wykroczeń do 11 km/h. Powód? Warunki drogowe mogą wpływać na dokładność pomiaru, a niedokładnie zmierzona prędkość mogłaby spowodować lawinę spraw sądowych i sparaliżować pracę CANARD (Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym).

Ale dlaczego GITD ustawia własne progi? Bo system fotoradarowy w Polsce ma pewną granicę wydajności - nie jest w stanie ukarać wszystkich kierowców, dlatego inspektorzy muszą skupiać się na najbardziej rażących wykroczeniach. W najbliższych latach ma się to zmienić, bo system fotoradarów będzie rozbudowany nie tylko o nowe urządzenia, ale też rozwiązania zwiększające wydajność wystawiania mandatów.

Więcej o:
Komentarze (69)
Fotoradary mają progi rotacyjne, czyli jaka jest toleracja polskich fotoradarów
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • pawelekok

  Oceniono 70 razy 42

  Progi mogą sobie być, a i tak połowa kierowców na widok fotoradaru z ograniczeniem do 70 km/h zwalnia "na wszelki wypadek" do 50 km/h a na ograniczeniu do 40 km zwalnia nawet do 25. A to już mnie naprawdę wku...a. Wiem, że część tych kierowców chciałaby jechać szybciej - zgodnie z przepisami ale muszą się telepać za bożą krówką bo dodatkowo jest zakaz wyprzedzania.

 • Gość: Michu

  Oceniono 20 razy 10

  Tak piraci, bandyci za kołem, a tak naprawdę chodzi tylko i wyłącznie o napompowanie budżetu. W du...e mam takie fotoradary jak w mandacie jest napisane masz 500zl to ci nie damy punktów i mamy w d...kto jechał tym autem. Abyś tylko zapłacił

 • marek.usc

  Oceniono 15 razy 9

  A kto skontroluje NIK i tego banasia widzę że sprawa w mediach zaschla jak wszystkie afery pisu

 • e.olsen

  Oceniono 14 razy 6

  > system fotoradarowy w Polsce ma pewną granicę wydajności - nie jest w stanie ukarać
  > wszystkich kierowców, dlatego inspektorzy muszą skupiać się na najbardziej rażących
  > wykroczeniach.

  I to jest podsumowanie tego kartonowo-paździerzowego państwa...

 • Gość: pirat

  Oceniono 12 razy 6

  20 lat temu dostałem jedyny mandat za prędkość, od straży wiejskiej, przekroczenie o 11 km/h, teren zabudowany (fotoradar stał w polu pszenicy zaraz za znakiem), to były czasy.

 • starszy-65

  Oceniono 17 razy 5

  Kierowcy nie muszą wiedzieć o tolerancji bo tą znają tylko partyjni działacze jedynie słusznie rządzącej w RP partii politycznej i tak ma zostać bo o wszystkim decyduje wojewódzki pierwszy prezes partii rządzącej.

 • remo29

  Oceniono 11 razy 5

  Parę lat temu w mojej okolicy ustawili fotoradar przenośny. Musieli przestawić próg prędkości kilkanaście oczek wyżej, bo po godzinie pamięć była pełna i co tu teraz robić do końca dniówki?

 • ssspe

  Oceniono 7 razy 3

  nie 11km/h tylko 14km/h.
  urzadzenie ma rejestrowac wykroczenia wieksze niz 10km/h czyli WYKROCZENIA od 11km/h.
  dokladnosc pomiaru wg. dokumentacji wynosi 3km/h (do 100km/h lub 3% powyzej)
  zatem POMIAR 11km/h moze byc WYKROCZENIEM o wartosci 8km/h czego rejestrowac urzadzenie nie ma prawa.
  tylko POMIAR minimum 14 km/h wiekszy od dopuszczalnej predkosci nalezy dopiero uzanac za faktyczne WYKROCZENIE o 11km/h i zarejestrowac.
  nieprawidlowe rejestracje i wezwania wystawione przez gitd do ukarania sie mandatem sa naruszeniem art. 286 $1 kk oraz art. 287 $1 kk (działanie na taką skalę nie jest raczej sprawą mniejszej wagi)

 • Gość: Godzila

  Oceniono 5 razy 3

  Czy gdixyz dalej wysyła nielegalne wezwania alternatywne? Dziw, że w ogóle ktoś płaci. Taki swistek to od razu do kosza :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX