Wymiana prawa jazdy 2020. Ile kosztuje i kto będzie musiał wymienić. Jak to wygląda w nowym roku?

Od jakiegoś czasu wymiana prawa jazdy z powodu upłynięcia terminu ważności dotyczy wszystkich polskich kierowców. Urzędy nie wydają już bezterminowych dokumentów. Co trzeba zrobić, kiedy prawo jazdy straci ważność? I czy wymienić je będą musieli wszyscy? Odpowiadamy na najważniejsze pytania. Czy dużo się zmienia w 2020 r.? Na razie - nie.

W Polsce nie ma już bezterminowych praw jazdy. Ile ważne jest prawo jazdy?

W Polsce nie wydaje się już bezterminowych praw jazdy. Wszystkie prawa jazdy są terminowe. Aktualnie najdłuższy okres, przez który ważne jest prawo jazdy to 15 lat.

W razie wykrycia przez lekarza problemów ze zdrowiem ważność prawa jazdy może być krótsza - dokument będzie ważny dokładnie tyle, na ile dostaliśmy uprawnienia do kierowania pojazdami. Przykład? Ze względu na problemy ze wzrokiem otrzymałem uprawnienia na 5 lat, oznacza to, że po 5 latach od przejścia badania będę musiał jeszcze raz pójść do lekarza, a także wymienić sam dokument.

Czy trzeba wymienić bezterminowe prawo jazdy w 2020?

Tak, wszyscy kierowcy, mający bezterminowe prawo jazdy będą musieli je wymienić. Ma to związek z wprowadzeniem nowego wzoru prawa jazdy. Ten obowiązek dotknie wszystkich kierowców. Bez wyjątku.

Kiedy trzeba będzie wymienić bezterminowe prawo jazdy? Kierowcy z dokumentem bez daty ważności uprawnień będą musieli się zgłosić do urzędu najwcześniej w 2028 roku. Najpóźniej takie prawo jazdy będzie można wymienić w 2033 roku.

Nowe dokumenty wydawane są z 15-letnim okresem ważności. a to oznacza, że nikt nie będzie miał po 2033 roku bezterminowych praw jazdy. WAŻNE: w tym przypadku uprawnienia do kierowania pojazdami mamy bezterminowo, po upłynięciu ważności wymieniać trzeba będzie sam dokument. Przy wymianie nie trzeba więc iść do lekarza.

>>> Zobacz. Gęsta mgła, mokra droga, na liczniku ponad 230 km/h. Śpieszył się na święta i stracił prawo jazdy:

Ile kosztuje wymiana prawa jazdy w 2020? Lekko ponad 100 zł. No chyba, że musisz iść do lekarza

Aktualnie wymiana prawa jazdy kosztuje 100,50 zł, z czego 50 gr wynosi opłata ewidencyjna. Do wniosku, który składamy w urzędzie musimy jeszcze załączyć swoje aktualne zdjęcie. Jeżeli nie macie akurat zbędnej fotografii, to musicie doliczyć cenę zdjęcia.

Jeżeli przy wymianie dokumentu musicie przejść badanie lekarskie, to do listy wydatków trzeba jeszcze dopisać wizytę u lekarza. Ta kosztuje dokładnie 200 zł. 20 lipca 2014 w życie weszło rozporządzenie Ministra Zdrowia, które ustaliło sztywną cenę badania kierowców na poziomie dwustu złotych.

Czy wszyscy kierowcy muszą przechodzić badanie lekarskie przy wymianie prawa jazdy?

Nie. Jeżeli otrzymaliśmy kiedyś bezterminowe uprawnienia do kierowania pojazdami, to przy wymianie nie trzeba iść jeszcze raz do lekarza. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, termin ważności w takim przypadku dotyczy samego dokumentu. Nie ma też obowiązku dostarczenia do urzędu zaświadczenia od lekarza, kiedy np. wymieniamy prawo jazdy z powodu zmiany nazwiska, a nasze uprawnienia są wciąż ważne.

Badanie lekarskie jest obowiązkowe dla osób, które otrzymały terminowe uprawnienia do kierowania pojazdami ze względu na problemy zdrowotne. Na czym polega badanie do prawa jazdy? Lekarz bada ciśnienie, wzrok, zmierzy cukier, osłucha nas, zadaje kilka pytań i każe wypełnić formularz, w którym odpowiadamy na pytania m.in. o problemach z alkoholem, poważnych wypadkach czy zaburzeniach psychicznych.

Muszę wymienić prawo jazdy z powodu upłynięcia terminu ważności. Co trzeba przygotować?

 • Wniosek o wydanie prawa jazdy

Wniosek można ściągnąć z Internetu albo pobrać w urzędzie. W urzędzie znajdziemy także wzór prawidłowego wypełnienia wniosku, co może się przydać przy wypełnianiu niektórych pól (np. dokładnej nazwy organu wydającego uprawnienia czy adresu urzędu).

 • Kolorową, aktualną fotografię o wymiarach 35x45 mm
 • Kserokopię prawa jazdy - jeśli posiadasz (jeśli nie, to zostanie ona wykonana przez urzędnika),
 • Dowód uiszczenia opłaty za wydanie prawa jazdy oraz opłaty ewidencyjnej (zapłacić możemy w kasie urzędu albo przelać pieniądze na konto, a do wniosku dołączyć potwierdzenie przelewu),
 • Oświadczenie o zapoznaniu z treścią art. 233 kk.,
 • Oświadczenie złożone w trybie art. 11 ust. 1 pkt 5 ustawy o kierujących pojazdami

Obydwa oświadczenia, podobnie jak wniosek, znajdziemy w urzędzie. Możemy też oszczędzić sobie czasu, pobrać je z Internetu i do urzędu od razu pójść z wypełnionymi dokumentami.

Ile czeka się na wymianę prawa jazdy z powodu upłynięcia terminu ważności?

Realizacja zamówienia dokumentu trwa do 9 dni roboczych, ale zwykle nasze prawo jazdy jest gotowe szybciej. Czy dokument jest już gotowy możemy sprawdzić na specjalnej stronie internetowej. Po złożeniu wniosku w urzędzie dostaniemy kartkę z adresem. W szczególnych przypadkach urząd daje sobie jeden miesiąc (sprawy wymagające postępowania wyjaśniającego) lub dwa miesiące (sprawy szczególnie skomplikowane).

Jak mogę odebrać gotowe prawo jazdy?

Opcje są dwie:

 • odbiór osobisty w urzędzie,
 • urząd prześle gotowe prawo jazdy pocztą.

Najwygodniejsze dla nas rozwiązanie wybieramy przy składaniu wniosku, zaznaczając krzyżykiem odpowiednią opcję w sekcji "F" wniosku o wydanie prawa jazdy

Więcej o:
Komentarze (45)
Wymiana prawa jazdy 2020. Ile kosztuje i kto będzie musiał wymienić. Jak to wygląda w nowym roku?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • anonim500

  Oceniono 91 razy 91

  Czy trzeba wymienić bezterminowe prawo jazdy w 2020? Ten obowiązek dotknie wszystkich kierowców. Bez wyjątku. Kiedy trzeba będzie wymienić bezterminowe prawo jazdy? Kierowcy z dokumentem bez daty ważności uprawnień będą musieli się zgłosić do urzędu najwcześniej w 2028 roku. Najpóźniej takie prawo jazdy będzie można wymienić w 2033 roku.

  No po prostu gratuluje temu idiocie, ktory wysmarował te wypociny.

 • Gość: mnbvcxz

  Oceniono 41 razy 41

  skoro uprawnienia mam wazne bezterminowo to co mnie obchodzi waznosc kawalka plastiku? jakim cudem kawalek plastiku traci waznosc? co w nim jest takiego co traci waznosc?

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 31 razy 27

  200 zł x 10 milionów kierowców. No to może lepiej wymieniać prawo jazdy co 4 lata?
  Nowe źródło pieniędzy PiSu.

 • Gość: dzu

  Oceniono 33 razy 27

  Dlaczego mam zapłacić ponownie za coś za co zapłaciłem i otrzymałem bezterminowo, jeśli to nie z mojej winy coś, ktoś zmienia bo ma takie "widzi mi się" to niech za to płaci i bierze wszelkie uciażliwości na siebie [np. 9 dni roboczych oczekiwania bez dokumentu]. A nowy dokument tez otrzymam bezterminowo czy też mnie tu chca zrobić w wuja za moje pieniadze i wbrew mojemu "interesowi" /kolejne badania, wycieczki urzędowe, koszta co kilka lat..

 • omniscio

  Oceniono 21 razy 15

  dlaczego urzedy w rozwinietych krajach robia mi zdjecie na miejscu, a w RP musze isc do fotografa i przyniesc zdjecie?

 • Gość: Łukasz

  Oceniono 14 razy 14

  To jest porażka jak Rząd coś wprowadza to niech sam za to płaci. Dlaczego my mamy ponosić koszty jak już wcześniej zapłaciliśmy za dokument. A to nie jest przez 500+ tylko jakiś frajer chce się wzbogacić naszym kosztem dziś 100.50 a za 13 lat ile ?

 • Gość: romek

  Oceniono 16 razy 10

  kupic kolekcjonerskie, zrobic za granica i srac na pisoskich bandziorow

 • fakej

  Oceniono 12 razy 8

  Ja mam szwajcarskie prawo jazdy, chociaż od prawie 10 lat tam nie mieszkam. Ważne bezterminowo. Być może tam też taka akcja była z wymianą była jak u nas. Na szczęście jak ja o tym nie wiem to psy tym bardziej.

 • dublet

  Oceniono 8 razy 6

  Jezu, kto to pisał? Bezterminowe uprawnienia dalej będą bezterminowe, tylko blankiet będzie do wymiany za 15 lat! Tyle teorii. W praktyce PiS za 10 lat wprowadzi jakiś nowy obowiązek lub wzór i wszystko się zmieni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX