Powstanie obwodnica Oświęcimia. Kiedy pojedziemy nową trasą S1?

Obwodnica Oświęcimia będzie stanowiła ważny fragment drogi krajowej nr 44 oraz trasy S1. Właśnie ogłoszono przetarg na projekt i budowę ostatniego odcinka. Kiedy kierowcy mogą się spodziewać oddania drogi do ruchu?

Przetarg dotyczy ostatniego, czwartego odcinka, który powstanie w ramach budowy drogi S1 na trasie Kosztowy - Bielsko Biała. Trasa ma mieć przebieg dwujezdniowej drogi krajowej klasy GP. Obwodnica Oświęcimia pobiegnie po nowym śladzie i zostanie dołączona do istniejącej DK44. Lokalizacja drogi obejmie województwa małopolskie i śląskie, powiaty oświęcimski i bieruńsko-lędziński oraz gminy Bojszowy i Oświęcim,

Niezbędne będzie szczególne podejście

W ramach tego odcinka szczególnego podejścia wymaga fragment drogi zlokalizowany w sąsiedztwie Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz - Birkenau. W związku z tym został opracowany „Raport z oceny oddziaływania na dobro światowego dziedzictwa - Auschwitz - Birkenau niemiecki, nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945) dla inwestycji pn. „Budowa drogi ekspresowej S1 od węzła Kosztowy II w Mysłowicach do węzła Suchy Potok w Bielsku-Białej”, w którym szczegółowo opisano genezę specjalnego traktowania tego obszaru, przeprowadzono analizy uwarunkowań lokalizacji i rozwiązań elementów drogi oraz sformułowano zalecenia, które należy ująć na kolejnych etapach przygotowania i realizacji inwestycji.

Przetargi na wszystkie odcinki drogi ekspresowej S1 od Mysłowic do Bielska-Białej zostały ogłoszone w tym roku, a obwodnica Oświęcimia była ostatnim. Docelowo droga S1 będzie mieć 135 km długości. Stanie się nie tylko ekspresowym połączeniem od granicy państwa w Zwardoniu do lotniska w Pyrzowicach i autostrady A1, ale także ważnym połączeniem międzynarodowym. S1 znajduje się bowiem w VI korytarzu Transeuropejskiej Sieci Transportowej łączącej kraje basenu Morza Bałtyckiego z krajami Europy Południowej. Zakończenie budowy całego przebiegu S1 zaplanowane jest na 2023 rok.

Odcinek I: węzeł Kosztowy II (z węzłem) - węzeł Oświęcim (bez węzła):

 • droga ekspresowa o długości 12,865 km
 • obwodnica Bierunia o długości 2,1 km
 • trzy węzły drogowe (Kosztowy II, Lędziny, Bieruń)
 • para Miejsc Obsługi Podróżnych o funkcji wypoczynkowo-usługowej: Lędziny Wschód (klasa II) oraz Lędziny Zachód (klasa III)

Odcinek II: węzeł Oświęcim (z węzłem) - Dankowice:

 • droga ekspresowa o długości 15,165 km
 • trzy węzły drogowe (Oświęcim, Wola, Brzeszcze)

Odcinek III: Dankowice - węzeł Suchy Potok (z węzłem):

 • droga ekspresowa o długości 12,02 km
 • dwa węzły drogowe: Stara Wieś, Suchy Potok
 • para Miejsc Obsługi Podróżnych o funkcji wypoczynkowo-usługowej: Dankowice Zachód (klasa) oraz Dankowice Wschód (klasa III)
 • obwód utrzymania drogowego

Odcinek IV: obwodnica Oświęcimia o długości ok. 9,04 km

Trasa S1, obwodnica OświęcimiaTrasa S1, obwodnica Oświęcimia GDDKiA

Więcej o:
Komentarze (14)
Powstanie obwodnica Oświęcimia. Kiedy pojedziemy nową trasą S1?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • aaz1

  Oceniono 16 razy 12

  A monopol na A4 jak był, tak jest i będzie

 • Gość: esbek

  Oceniono 9 razy 9

  Jak zbudują tą część S1 to zniknie "zakręt idiotów" w Bielsku Białej. Blacharze w tym mieście już płaczą.

 • Gość: ip

  Oceniono 10 razy 6

  A kiedy Beskidzka Droga Integracyjna z Bielska-Białej do Głogoczów a...temat ma 50 lat. Austriaccy zaborcy budowali cały odcinek starej E7 kilka lat od podstaw. Wstyd.

 • Gość: Gość

  Oceniono 6 razy 4

  Ciekawe kiedy Kraków doczeka się północnej obwodnicy?

 • jakub13579

  Oceniono 22 razy 4

  Przecież szydło dopiero co budowało sobie obwodnicę aż do wycieraczki pod drzwiami i już następną rychtuje ? Za grosz poczucia przyzwoitości to-to nie ma. Chyba że jej się to po prostu należało.

 • Gość: Gość

  Oceniono 3 razy 3

  Ciekawe czy mieszkańcy Sosnowca doczekają się od GDDKiA zjazdu z S1? To chyba coś niewykonalnego co przerasta ich kompetencje.

 • szoferek1

  Oceniono 2 razy 2

  Nareszcie jakieś konkrety!Jazda s1 przez Tychy-Pszczynę-Czechowice to jest jazda przez mękę. W godzinach szczytu 35 km.z Tychów do Bielska pokonuje się w 1,5-2 godz. a droga po dwa pasy w każdą stronę.

 • f1909

  Oceniono 11 razy -3

  Jak to jest Drodzy Państwo że budowa dróg za PIS-u idzie jak po maśle a za Platformy afera goniła aferę ? -- Te setki bankructw ( w owych czasach ) średnich i małych firm budowlanych robiły na wszystkich przygnębiające wrażenie !!!

 • Gość: westriverbank

  Oceniono 11 razy -3

  S1rał to pies, obwodnica północna (933), to dar dla Sołowiowa, południowa(44), dar dla Szydło, a ludzie w godzinach szczytu, od lat tłuką się z jednej części miasta do drugiej prawie godzinę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX