Rejestracja samochodu 2020. 30 dni na przerejestrowanie i kara 1000 zł za spóźnienie

Rok 2020 oznacza spore zmiany w rejestracji samochodu. Na przerejestrowanie pojazdu będziemy mieć tylko 30 dni. W przeciwnym razie grozi nam kara do 1000 zł. Co jeszcze się zmieni w rejestacji pojazdów 2020?

Rejestracja samochodu 2020. Zmiany w nowym roku

Ministerstwo Infrastruktury planuje zaprowadzić porządek na rynku importowanych samochodów. Pierwszą zmianą ma być dotrzymywanie terminów przerejestrowania pojazdów. Nowe zasady wejdą w życie już 1 stycznia 2020 r. Jakich zmian możemy się spodziewać?

Nowy termin to 30 dni. A kara? Nawet 1000

Najważniejszą zmianą będzie wprowadzenie obowiązku rejestracji zakupionego samochodu (nieważne - używanego czy nie) w terminie do 30 dni. Zapis ten istnieje od dłuższego czasu, ale do tej pory nie był egzekwowany. Jeśli nie poinformowaliśmy starosty o zakupie lub sprzedaży samochodu, tak naprawdę nie groziła nam żadna kara. Od stycznia właściciela pojazdu, który nie zrobi tego w wyznaczonym czasie, będzie czekała kara w wysokości od 200 do 1000 zł.

Zmiany w rejestracji pojazdów mają wyeliminować samochody-duchy

Na zmiany nalegała m.in. Komisja Europejska, która zarzucała Polsce, że nie wdrożyła dyrektywy w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji. Szacunki mówią, że z 24 milionów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów pojazdów aż 6 milionów to tzw. "samochody-duchy", które co prawda istnieją, ale nie jeżdżą po drogach, a wpływają na statystyki.

Samochody z importu będą droższe?

Na ciekawą sprawę zwraca uwagę magazyn Auto Świat. Nowe prawo ma dotyczyć zarówno osób prywatnych, sprowadzających z Unii Europejskiej auto na własne potrzeby, jak i handlarzy, którzy sprowadzają do kraju dziesiątki pojazdów. W takiej sytuacji sprzedawca ma 30 dni by sprzedać sprowadzony wóz, w przeciwnym razie musi go zarejestrować. A rejestracja oznacza nie tylko kosztowne tłumaczenie wszystkich dokumentów, ale także pokrycie kosztów ubezpieczenia pojazdu (choćby kwartalnego).

W wielu przypadkach może się okazać, że bardziej korzystne będzie zapłacenie kary 200-1000 zł (jej wysokość ustali starosta). Jest jednak prawdopodobne, że podniesie to ostateczną cenę sprzedaży auta na polskim rynku.

Więcej o:
Komentarze (65)
Rejestracja samochodu 2020. 30 dni na przerejestrowanie i kara 1000 zł za spóźnienie
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • liczbynieklamia

  Oceniono 14 razy 8

  Ważna informacja - jeżeli kupujemy samochód zarejestrowany na terenie Polski, to kara nie grozi za jego nieprzerejestrowanie, a jedynie za niezgłoszenie nabycia pojazdu. Czyli zamiast przerejestrowywać auto (i ponosić koszty nowego dowodu, tablic, etc.) można po prostu wysłać staroście krótkie pismo z informacją o nabyciu pojazdu. Oczywiście znając urzędników będą się pluli, ale kary za niezgłoszenie nałożyć nie będą mogli. Jak odmówią podbicia w biurze podawczym, zawsze można zainwestować 6 złotych w polecony na poczcie.

 • Gość: WAWA-HWDPolsce

  Oceniono 21 razy 5

  POLAK ZNAJDZIE JAKIEŚ OBEJSCIE TEGO PRZEPISU.......... DAMY RADĘ . JUZ SIĘ WIĘKSZOŚĆ POLAKÓW ZAUCZYŁA ŻE -SKORO NASZ KRAJ NAS DY...A NA KAŻDYM KROKU TO I MY MUSIMY ROBIĆ MU TO SAMO..................
  NA WSZYSTKIM NAS DYMAJ Ą.....
  -PALIWO---OC--- PARKOMATY W MIEŚCIE--- WSZEDZIE ZAKAZY PARKOWANIA,,SŁUPKI..ITD
  dlatego osobiście pluje na ten kraj....

 • Gość: Srr

  Oceniono 8 razy 4

  Czyli chodzi by znowu wydoić kasiurke od ludzi i dać patologii i klerowi. Choć to to samo

 • dawnyprezes

  Oceniono 11 razy 3

  A miało być tak pięknie ! Rejestracja miała być przypisana do pojazdu, a nie do właściciela. Mieszkam w Przemyślu, kupuję w Szczecinie już zarejestrowany samochód i muszę ????.

 • Gość: RUCUS

  Oceniono 2 razy 2

  chory kraj, chorzy politycy, masakra tu nie da się żyć ,,,, szkoda tylko że żaden matoł nie pomyślał o zmianie przepisu ubezpieczenia i czasowego wyrejestrowania , ja mam cabrio co stoi pół roku w garażu i dwa motory i płacę jak ten matoł przez cały rok , bo inaczej się nie da ,,,

 • Gość: Jan

  Oceniono 2 razy 2

  A co jesli kupilem auto na polskich tab.juz rok temu i nie przerejestrowalem do tej pory?skarbowy oplacony.nic dalej nie zglaszane. Czyli jeśli policja mnie zatrzyma i zobaczą że auto nie przerejstrowane mandat do 1000zł czy jak będą nakładać te kare. Przyjdzie list ze starostwa że mam im zapłacić 1000zł czy jak nie ogarniam

 • belferka1950

  Oceniono 2 razy 2

  To jest to PiSowskie uproszczenie przepisów. Urząd przyjazny obywatelom. Głosujcie na nich.

 • Gość: MasterC

  Oceniono 1 raz 1

  "Już od 1 stycznia kierowcy, którzy nie zarejestrują sprowadzonego z zagranicy auta w ciągu 30 dni, będą musieli zapłacić 1000 zł kary. Petenci nie wiedzą, że obejmie to tylko auta zakupione po tym terminie. Przepisy będą dotyczyć transakcji zawartych od 1 stycznia 2020 roku.
  Przede wszystkim przepis dotyczy pojazdów z rynku Unii Europejskiej. Jeśli auto zostanie "ściągnięte" ze Szwajcarii, Norwegię, Stanów Zjednoczonych czy Japonii, kara nam nie grozi..."

 • Gość: Gosc Ro

  Oceniono 1 raz 1

  NAJPIERW NIECH TAKI POLITYK SPRUBUJE SIE DOSTAC DO URZEDU KOMUNIKACJI ABY PRZEREJESTROWAC AUTO ZEBY ZALATWIC JAKAS SPRAWE. TRZEBA BRAC KILKA NUMERKUW ZAMIAST NA JEDNYM ZLOZYC WSZYSTKIE DOKUMENTY SKORO JUZ SIE SIEDZI PRZY TYM PKIENKU W IRZEDZIE NIEBYLOBY WTEDY SZTUCZNEGO TLOKU I WYDLUZAJACEGO SIE OKRESU OCZEKIWANIA KAK OBYWATEL SIE SPUZNI TP GO KARAC A MOZE BU TAK KARAC URZAD JAK SIE SPUZNI. TAKIE RZECZY TYLKP W NASZYM KRAJU ABY MECZYC ZWYKLYCH OBYWATELI!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX