Mercedes Gierka i Gomułki na sprzedaż. Za ile? "Historia zawsze jest w cenie"

60-letni Mercedes Adenauer, którym byli wożeni Edward Gierek i Władysław Gomułka, został wystawiony na sprzedaż. Cena to 399 tysięcy złotych.
Długo zastanawialiśmy się nad wyceną tego konkretnie egzemplarza. W naszym przekonaniu jego wartość jest kompletnie niewymierna. (...) Kolekcjonerzy często kierują się przede wszystkim własnymi emocjami, podczas gdy prawdziwą wartość stanowią samochody z historią. Właśnie taki jest oferowany przez nas rządowy Adenauer

- mówi Zuzanna Staniszewska z Classic Motors, firmy, która sprzedaje rządową limuzynę.

Rządowy Mercedes 300d Adenauer - co to za auto

Żerań odżył dzięki tej wystawie. Po prostu trzeba ją zobaczyć

Jaka była historia oferowanego egzemplarza? Mercedes 300d to pojazd o numerze nadwozia 189010A 8501134. To jedna z 6 sztuk zamówionych przez rząd PRL w 1959 roku. Co ciekawe, zamówienie to było bardzo specyficzne. Standardem w wersji “d” było wspomaganie kierownicy oraz automatyczna skrzynia biegów, jednak polskie Adenauery nie zostały wyposażone w te układy, prawdopodobnie z dwóch powodów:

 • Po pierwsze, dla szkolenia kierowców BOR łatwiej było mieć podobnie wyposażone auta produkcji radzieckiej, jak i niemieckiej. Te radzieckie nie miały automatycznych skrzyń biegów.
 • Drugi powód był prawdopodobnie praktyczny – manualna skrzynia biegów była zdecydowanie łatwiejsza w serwisowaniu, a brak wspomagania, mimo znacznego spadku komfortu, zdejmował mechanikom jeden potencjalny problem z głowy.

Ten konkretny egzemplarz nie posiada dokumentacji pomiędzy przetargiem w 1971 lub 1972 roku a 1978 rokiem – wraz z samochodem został przekazany dokument z Urzędu Rejonowego w Pułtusku potwierdzający sprzedaż Mercedesa w 1978 roku i jego rejestrację. W 1981 roku auto było już w rękach nowego właściciela, tym razem z Przasnysza, w tym czasie Mercedes zostaje wyłączony z eksploatacji, prawdopodobnie z powodu awarii silnika, co potwierdza kopia dowodu rejestracyjnego.

Adenauer znów zmienił właściciela w 1990 roku, tym razem walutę stanowiło 750 bonów PKO. Ponowna sprzedaż nastąpiła w 1992 roku. Auto trafiło do Warszawy, a do umowy kupna-sprzedaży został dodany dokument rzeczoznawcy, w którym zostało stwierdzone, że silnik znajdował się poza karoserią, bez osprzętu oraz, że nadwozie zostało także częściowo rozmontowane.

Mercedes 300d AdenauerMercedes 300d Adenauer Fot. Classic Motors

Następny właściciel posiadał auto do 2012 roku. W poprzednich rękach samochód został kompleksowo odrestaurowany, karoseria została pokryta nowym lakierem w fabrycznym kolorze 40-schwarz, wnętrze zostało w całości odnowione, elementy chromowane również. Układ napędowy, silnik, który znajdował się wciąż poza autem w momencie zakupu, został odbudowany od podstaw.

Obecnie Mercedes 300d Adenauer, którym byli wożeni Edward Gierek i Władysław Gomułka, znajduje się w kolekcji firmy Classic Motors, która postanowiła go sprzedać. Auto trafi na portale aukcyjne z ceną wynoszącą 399 tys. zł.

Więcej o:
Komentarze (80)
Mercedes Gierka i Gomułki na sprzedaż. Jaka cena?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: GrammarNzi

  Oceniono 19 razy 19

  Część historyczna tekstu napisana w czasie teraźniejszym, poza najnowszymi latami, gdzie użyto czasu przeszłego. Dobra znajomość języka polskiego u dziennikarza to jak widać zbędne wymaganie.

 • sobieryba

  Oceniono 16 razy 14

  Czekam za kilkadziesiąt lat na aukcję samochodu premiera Morawieckiego - samochodu elektrycznego oczywiście..

 • Gość: Xytras

  Oceniono 17 razy 13

  Słyszałem, że reżyser Barewicz też chce sprzedać swojego Mercedesa. Trzeba tylko uregulować cło w Świecku.

 • Gość: courvoisier_i_wypije

  Oceniono 11 razy 11

  Ja pamietam, ze Gierka to wozili Peugeotem 604. A przy oficjalnych okazjach, np. wizytach zagranicznych przywodcow, to Czajką. Mercedesa "Adenauer" wozacego go jakos sobie nie przypominam. Natomiast Cyrankiewicz byl fanem tej marki.

 • siwywaldi

  Oceniono 14 razy 10

  G.... prawda.
  W latach 60-tych i 70-tych Mercedesy były kupowane przez MSZ i używano ich do obsługi delegacji. Tzw. Prominentów początkowo wożono Humberami, a za Gierka zastąpiono je Peugeotami.
  Wyjątkiem były DWIE osoby: Cyrankiewicz, który jeździł klasycznym Mercedesem 300 i Jaruzelski, który załatwił sobie prawo do wożenia się BMW. Gomułka do takich dupereli nie przywiązywał wagi i z reguły jeździł Wołgą lub... chodził do KC pieszo, bo mieszkał 500 metrów od "Białego Domu". Oczywiście do pierwszego garnituru używano Czajek a później ZIŁ-w, czy ZIS-ów, dokładnie już nie pamiętam

 • samodzielny68

  Oceniono 20 razy 8

  Mercedes Gierka i Gomułki?! Zaraz wiadomo, że go kupi ten który 13 grudnia spał do południa!

 • fakej

  Oceniono 27 razy 7

  Zayebiste dwa fotele obok siebie w sam raz do ru...ia z przodu w dowolnej pozycji bez żadnej wieśniackiej konsoli pomiędzy nimi. Niestety teraz mało kto potrafi takie samochody produkować. Właściwie to już nikt.

 • new.joiner

  Oceniono 6 razy 6

  Może Mateuszek by sobie kupił? W końcu to godny nastepca Gierka, a 400tys dla niego to drobniaki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX