Czy to już czas? Kiedy wymienić opony na zimowe? Na pewno nie czekaj na pierwszy śnieg

Kiedy wymienić opony na zimowe? To pytanie - po ostatnich zimnych dniach - zadaje sobie wielu kierowców. Zwłaszcza, że teraz pogoda się polepszyła. To co robić? Zmieniać, czy nie zmieniać? Odpowiadamy na kilka najczęstszych pytań dotyczących wymiany opon.

Czy wymiana opon na zimowe jest w Polsce obowiązkowa?

Wbrew opinii zaskakująco dużej części kierowców, zmiana opon na zimowe nie jest w Polsce regulowana przepisami i wcale nie jest obowiązkowa. Wobec tego to od kierowcy zależy, jakiego rodzaju ogumienie będzie miał w swoim pojeździe. Jednak pamiętajmy, że przewaga opon zimowych względem letnich podczas jazdy po zaśnieżonych drogach jest bezdyskusyjna.

Zatem, dla własnego bezpieczeństwa, warto zainwestować trochę pieniędzy na zmianę opon letnich na takie, które zapewnią lepszą przyczepność podczas jazdy w warunkach zimowych. Przy czym nie zawsze muszą to być opony zimowe.

>>> TRWA PLEBISCYT THE BEST OF MOTO. ZAGŁOSUJ NA SAMOCHÓD ROKU MOTO.PL I WYGRAJ NOWĄ HONDĘ CIVIC <<<

Kiedy wymienić opony na zimowe?

To pytanie powróciło w ostatnich dniach. Mieliśmy niedawno w Polsce uderzenie zimnej pogody, temperatura spadła w okolice zera, na drogach zrobiło się ślisko, a w górach spadł śnieg. Jednak już chwilę później wróciło słońce i zrobiło się znacznie cieplej. Co robić? Zmieniać czy nie zmieniać?

Niestety, producenci opon są zgodni, że trudno jest wskazać jedną konkretną datę, w której należy dokonać wymiany ogumienia. To wszystko zależy od pogody. Jednak wieloletnie badania pozwoliły wysnuć wniosek, że odpowiednim momentem na zmianę opon na zimowe jest okres, w którym maksymalna temperatura powietrza w ciągu dnia sięga 7 stopni Celsjusza. Są to warunki, w których zachodzi już bardzo duże prawdopodobieństwo opadów śniegu i przymrozków.

Wielu ekspertów radzi, żeby nie zwlekać ze zmianą opon na zimowe i zrobić to już teraz, w październiku. Jesienna aura bywa w Polsce kapryśna, nie damy się więc zaskoczyć nagłemu ochłodzeniu, nie powinniśmy też zbytnio uszkodzić zimówek podczas jazdy cieplejsze dni, które mogą się jeszcze zdarzyć w październiku i listopadzie. Unikniemy długich kolejek do wulkanizatorów oraz stresu, kiedy spadnie niespodziewany śnieg, a my będziemy musieli ruszyć w trasę.

>>> Kiedy zmienić opony na zimowe? Zobacz krótki film z najważniejszymi poradami:

Czy zawsze trzeba wymieniać opony na zimowe? Możliwe, że wystarczą ci tzw. opony całoroczne

To zależy od tego, z jakimi warunkami atmosferycznymi przyjdzie nam się zmierzyć zimą. Nie zawsze zimowe opony będą konieczne. W wielu obszarach Polski, zwłaszcza w miastach, w których służby dbają o to, by ulice pozostawały czarne, coraz więcej kierowców decyduje się na zakup opon całorocznych. Korzystają z nich przez cały rok, bądź opony letnie na zimę zmieniają właśnie na całoroczne.

Biorąc pod uwagę fakt, że w niektórych dużych miastach w Polsce kierowcy nie mieli okazji do jazdy po zaśnieżonej ulicy od co najmniej kilku lat, wybór opon całorocznych nie wydaje się złym pomysłem. Przy czym warto mieć na uwadze fakt, że z pewnością w warunkach letnich tzw. opona letnia będzie miała lepsze właściwości jezdne niż opona całoroczna. Tak samo opona zimowa zdecydowanie lepiej poradzi sobie w warunkach zimowych niż opona całoroczna.

Opony całoroczne nie nadają się jednak do eksploatacji w ekstremalnych warunkach zimowych. Droga hamowania na takich oponach jest dłuższa, co stwarza ryzyko wypadku. Przy ciepłej i suchej pogodzie są również mniej efektywne niż opony letnie

- komentują eksperci jednej z największych firm oponiarskich na rynku.

Opony uniwersalne to efekt kompromisu. Koncerny oponiarskie od niedawna zaczęły eksperymentować z oponami, które można stosować przez cały rok i które wykazują takie same właściwości w lecie i w ziemie, jak opony sezonowe. Niemniej, trzeba pamiętać, że tańsze opony całoroczne nie wykazują aż tak dobrych właściwości technicznych.

Na co zwrócić uwagę podczas wymiany opon?

Zmiana ogumienia to dobry moment na sprawdzenie kondycji i ewentualną korektę stanu kół. Większość kierowców, jeżeli już zmienia sezonowo opony, to ewentualne czynności dodatkowe ogranicza do sprawdzenia wyważenia.

Tymczasem na polskim rynku działa sporo warsztatów oponiarskich, które korzystają z nowoczesnego sprzętu dającego wiele możliwości. Istotne przy zmianie opon jest nie tylko wyważenie koła, ale także zoptymalizowanie opony względem felgi. Chodzi o odpowiednie ułożenie opony na feldze, w taki sposób, by siły odśrodkowe działające podczas kręcenia się koła, a różniące się w wyniku struktury i kształtów opony oraz felgi, wzajemnie się optymalizowały, przekładając się na właściwą pracę koła.

Czy wymieniasz sezonowo opony w swoim samochodzie?
Więcej o:
Komentarze (18)
Czy to już czas? Kiedy wymienić opony na zimowe - na pewno nie czekaj na pierwszy śnieg
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • pislamabad

  Oceniono 5 razy 5

  Od kilku lat całoroczne i żadne inne. Ale kupuje te najlepsze GY Vector 4S G2, Hankooki Optimo 4S, Vredestein Quatrac 5. ZERO RÓŻNICY w stosunku do zimówek, rehilarne wyjazdy Czechy, Włochy na narty, idą zimą jak dobre zimówki. Ok, latem podczas 30C i gwałtownym hamowaniu są lekko bardziej "gumowate" niż letnie ale to pryszcz

 • normalny1977

  Oceniono 7 razy 5

  Jak jeździsz rocznie 10-15 tyś km i to głównie po mieście. Opony całoroczne. Jak 50 60 tyś rocznie i to po wszystkich drogach wymiana opon jak najbardzoej uzadadniona. Dodatkowo istotna różnica mieszkamy w Suwakach raczej zimówki. Mueszkamy we Wrocławiu raczej całoroczne. Na wyjazd w góry można se nakładki kupić.

 • Ja TylkoJa

  Oceniono 7 razy 5

  Od lat się z tym nosiłem i od roku już mam.
  Całoroczne to spokój czas i oszczędność może też.
  Lepsze czy górze tego nie wiem ale jak dotychczas nie mogę narzekać

 • Gość: gosc

  Oceniono 3 razy 3

  znowu zaczyna się cyrk oponiarsko-wulkanizatorski a ja wam mówię że opony zimowe to nie jest żaden cud .

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 1 raz 1

  >Na pewno nie czekaj na pierwszy śnieg

  Ja tam, aby się nie spóźnić, już jesienią wymieniam na letnie a wiosną na zimowe.

 • Gość: bolek agent

  Oceniono 7 razy 1

  jeżdże na całorocznych 20 lat i śmiać mi sie chce z tych co zmieniaja co pół roku

 • Gość: Filip

  Oceniono 2 razy 0

  Najlepsza rada uzyj wlasny mozg nie koniecznie pseudo gazetowych ekspertow. Opony, wszystko zalezy gdzie mieszkasz, gdzie jezdzisz i jak jezdzisz. Wymiana opon nie jest konieczna w wielu przypadkach jesli masz w dobrym stanie wielosezonowe opony. Wymiana opon jest napedzana przez komers/sprzedawcow i service tych opon. To jest duza forsa, dlatego warto robic wode z mozgu naiwnym. W szecji jest to obowiazek ale warunki pogodowe sa inne niz w Warszawie czy Wroclawiu.

 • hakatumbaitsumani

  Oceniono 4 razy 0

  A ja sobie "bezczelnie" śmigam na zimówkach cały rok i dobrze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX