Toyota i Subaru zacieśniają współpracę. Subaru staje się spółką zależną Toyota Motor Corporation

Toyota i Subaru współpracują ze sobą już od jakiegoś czasu. Teraz marki podpisały nową umowę o sojuszu biznesowym i kapitałowym, która wzmocni ich długofalowe partnerstwo. Toyota zwiększa swoje udziały w Subaru Corporation do 20 proc.
Subaru staje się spółką zależną Toyota Motor Corporation.

Toyota i Subaru połączyły siły już w 2005 r. W ramach współpracy biznesowej obie firmy produkowały dla siebie wzajemnie różne modele oraz wspólnie opracowały bliźniacze sportowe coupe Toyota GT86 i Subaru BRZ. Przed wakacjami Japończycy ogłosili, że zamierzają wspólnie zaprojektować platformę dla samochodów elektrycznych na baterie (BEV), a następnie zbudować na niej samochód z napędem AWD Subaru i zelektryfikowanymi układami napędowymi Toyoty.

Sojusz kapitałowy Toyoty i Subaru

Toyota zwiększa swoje udziały w Subaru z 16,83 do 20 proc., zyskując 20-procentowe prawo głosu. Tym samym Subaru staje się spółką zależną Toyota Motor Corporation. Jednocześnie Subaru przejmuje akcje Toyoty o takiej samej wartości (do 80 miliardów jenów). Przedstawiciele marek podkreślają, że obie firmy zacieśniają więzi, by wspólnie wejść na nowy poziom rozwoju wykraczający poza to, co każda z firm samodzielnie osiągnęła do tej pory.

Toyota i Subaru mają zachować własną indywidualność.

W związku z fundamentalnymi zmianami, z którymi mierzy się branża motoryzacyjna, obejmującymi cztery kluczowe dziedziny – łączność z internetem, autonomiczność, współdzielenie pojazdów i elektryfikację (CASE), Toyota i Subaru łączą siły, by produkować samochody zgodne z najnowszymi trendami

- czytamy w oficjalnym komunikacie.

Nad czym będą pracować teraz Toyota i Subaru?

W nadchodzącym okresie, w ramach zacieśnionej współpracy Toyota i Subaru wspólnie opracują nowe modele 4x4 oraz następną generację Toyoty GT86 i Subaru BRZ. Subaru wprowadzi napęd Toyota Hybrid System do swoich kolejnych modeli, po udanej adaptacji do SUV-a Crosstrek Hybrid, oferowanego na amerykańskim rynku.

Jednocześnie obaj producenci rozwiną współpracę w dziedzinie łączności samochodów z internetem i autonomicznego prowadzenia.

>>> Czy samochody elektryczne to jedyne rozwiązanie? "Samochód tankuje się wodorem w ciągu 2,5 minuty. Może przejechać 600 km, a Polska ma tego gazu pod dostatkiem.":

Więcej o:
Komentarze (6)
Toyota i Subaru zacieśniają współpracę. Subaru staje się spółką zależną Toyota Motor Corporation
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • liczbynieklamia

  Oceniono 2 razy 2

  To świetna wiadomość! Za parę lat, gdy nabywca Corolli będzie miał dość słuchania "jak możesz jeździć tak nudnym autem?", "po co zmieniać corollę na corollę", "kupiłbyś sobie wreszcie coś ciekawego", pójdzie sobie do salonu i kupi sobie kolejną corollę, ale tym razem z innymi znaczkami. Na następnym spotkaniu ze znajomymi pytany o swój nudny samochód dumnie oznajmi "kupiłem Subaru Imprezę". Silnik typu H6/2 (półbokser, trzy cylindry), napęd AFWD (asymmetric front wheel drive).

 • Gość: zibi

  Oceniono 1 raz 1

  Toyota umacnia swoją pozycje na rynku, wyrosła na silnego gracza z potężnym kapitałem

 • Gość: mnich22

  Oceniono 5 razy 1

  Na tej współpracy znacznie więcej zyska subaru. Skorzysta na patentach toyoty i zacznie może robić auta tak niezawodne jakie ma toyota.

 • Gość: Kierowca boxera

  0

  Panie Trusz, wstydu oszczędź. Spółka jest zależna, jak inna ma w niej ponad 50%, czyli plejady są nadal niezależne. A BRZ /GT86 to nie współpraca, tylko owoc subaru, pod który podpięła się toyota z braku celicy... Ale cóż, pewnie ceni Pan motoryzację tylko w wersji papierowej.

 • Gość: gosc

  Oceniono 3 razy -3

  Brawo, kolejna dobra decyzja dla subaru.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX