Akcja SMOG w całej Polsce. Już dzisiaj posypią się mandaty, a niesprawne auta nie pojadą dalej

Policja startuje dzisiaj z kolejną akcją SMOG. Na drogach w całej Polsce funkcjonariusze będą korzystać z dymomierzy i analizatorów spalin. Poprzednie akcje kończyły się wieloma mandatami i zabranymi dowodami rejestracyjnymi.

TRWA PLEBISCYT THE BEST OF MOTO. ZAGŁOSUJ NA SAMOCHÓD ROKU MOTO.PL I WYGRAJ NOWĄ HONDĘ CIVIC

Już dzisiaj, 30 września, w całej Polsce rusza kolejna akcja SMOG.

Podczas pełnienia służby będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem, jednak nadrzędnym celem działań będzie eliminowanie z ruchu pojazdów, których stan techniczny w oczywisty sposób, np. poprzez nadmierne zadymienie wskazuje na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego

- informuje policja w oficjalnym komunikacie. Policjanci będą wyposażeni w specjalistyczny sprzęt kontrolno-pomiarowy - dymomierze oraz analizatory spalin. Funkcjonariusze będą dokonywali badań emisji spalin pojazdów, wobec których istnieje uzasadnione przypuszczenie, że naruszają wymagania ochrony środowiska. Działania te pozwolą wskazać samochody, które nie powinny być dopuszczone do jazdy ze względu na przekroczenie norm emisji spalin.

"Taki pojazd dalej nie pojedzie" - zerowa tolerancja dla trucicieli

Co się stanie, kiedy złapią kierowcy, którego pojazd rażąco przekracza dopuszczalne normy? Akcje "SMOG" mają oznaczać absolutny brak tolerancji dla zatruwania środowiska. Nie skończy się więc tylko na mandacie, który może wynieść nawet 500 zł. Policjanci będą też zabierać dowody rejestracyjne, a to tylko początek kłopotów. Już w przypadku poprzedniej akcji policjant z Komendy Głównej Policji zapowiadał w rozmowie z auto.dziennik.pl (źrodło w linku):

Po zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego za naruszenie norm ochrony środowiska – bez względu na to, czy chodzi o wycieki, czy o przekroczenie norm spalin – taki pojazd dalej nie pojedzie. Z miejsca kontroli może być jedynie odholowany lub odwieziony na lawecie.

A to oznacza, że do samego mandatu trzeba będzie doliczyć jeszcze opłatę za transport do warsztatu, naprawę usterki oraz formalności związane z odzyskaniem dowodu.

>>> Czy tylko samochody trują środowisko? Spaliny ze statków zbierają żniwo. Winna trująca siarka:

Więcej o:
Komentarze (75)
Akcja SMOG w całej Polsce. Już dzisiaj posypią się mandaty, a niesprawne auta nie pojadą dalej
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • czerwony.beret

  Oceniono 38 razy 22

  Akcja, akcja, akcja! Do diabła! Takie działania powinny być codzienną rutyną. Dlaczego w Polsce policja drogowa skupia się na przeprowadzaniu jakichś "akcji", zamiast regularnie, codziennie badać to, co idzie w powietrze z rur dwudziestoletnich, poniemieckich gratów? Dlaczego takie działania muszę przybierać formę "akcji" i odbywać się tak rzadko?

 • bron1410

  Oceniono 36 razy 14

  Za jeżdżenie z chmura dymu z tylu powinni od razu zabierać dowód rejestracyjny. Nie stać cię żeby mieć sprawny samochód to niestety musisz jeździć PKSem.

 • tomasz_problem

  Oceniono 18 razy 12

  Nie chodzi o ekologię i zdrowie. Jakby tak było, spaliny byłyby obligatoryjnie badane przy przeglądzie technicznym a nie są.
  Tu chodzi o kasę z mandatów i pozorną akcję WOW przed wyborami. Tyle.

 • j-ugo

  Oceniono 10 razy 8

  Zawartość spalin powinna być badana podczas obowiązkowych technicznych przeglądów pojazdów. A nie podczas kontroli drogowych.Policjanci powinni skoncentrować się na piratach drogowych i jeżdżących na podwójnym gazie.

 • Gość: mawyr

  Oceniono 16 razy 8

  A kiedy zabiorą sie za paliwo, które bardziej pasuje jako opałowe a nie do diesla.

 • Gość: usa3turbo

  Oceniono 17 razy 7

  Polska to popieprzony kraj---- mieszkam w USA pond 30 lat raz zostalem tylko zatrzymany przez policje z mojej winy w stanach niema czegos takiego ze policjant sprawdza stan samochodu (SREDNIA WIEKU samochodow w usa 14-15 lat )przeglond techniczny w wiekszosci stanow co 2 lata sprawdzaja jedynie spaliny podlanczajac samochod do komputera , test trwa okolo 10 minut -Niby najbogatszy kraj na swiecie a ludzie jezdza samochodami bez zderzakow miesiacami z peknietymi szybami itp jak by tak wprowadzili polskie prawo 50% samochodow mialo by zabrany dowod rejstracyjny .

 • Gość: Proste?

  Oceniono 24 razy 6

  Proponuję zacząć od autobusów i ciężarowych. Autobus zużywa 40-50L/100km, do tego jeździ 12-16h dziennie. Zatruwa środowisko jak 12-16 aut osobowych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX