Czarne skrzynki i 8 innych systemów będą obowiązkowo montowane we wszystkich nowych samochodach. Jak to wpłynie na ceny?

Piotr Kozłowski
"Czarna skrzynka" i inteligentne dostosowanie prędkości - m.in. w te systemy od 2022 roku będzie wyposażony każdy nowy samochód, który wyjedzie na drogi Unii Europejskiej. Eksperci ocenili, jak to wpłynie na ceny aut.

25 tys. zabitych i 135 tys. ciężko rannych – to coroczny bilans wypadków na drogach Unii Europejskiej, które kosztują wspólnotę 100 mld euro. Te liczby od lat są zbliżone, dlatego Parlament Europejski poparł nowe przepisy wprowadzające dziewięć nowych systemów bezpieczeństwa, w które będą wyposażone wszystkie samochody trafiające na drogi Unii Europejskiej. Szacuje się, że dzięki temu do 2038 roku na europejskich drogach zginie o 25 tys. osób mniej.

W ostatniej chwili zobaczyła rozpędzony samochód. Własnym ciałem osłoniła chłopca

Od maja 2022 roku każdy nowy samochód osobowy i dostawczy w UE będzie obowiązkowo wyposażony w:

 • Inteligentne dostosowanie prędkości. Dzięki radarom i danym z map system będzie znał ograniczenia prędkości obowiązujące na drogach. Jeśli kierowca przekroczy dozwoloną prędkość, system poinformuje go o tym, wprowadzając pedał gazu w wibracje. Wbrew niektórym opiniom, system w żaden sposób nie redukuje prędkości.
 • Ułatwienia w zakresie montażu alkomatów blokujących zapłon. To znormalizowany interfejs ułatwiający montaż alkomatów blokujących zapłon. Chodzi wyłącznie o ułatwienia w zakresie montażu, a nie wyposażanie samochodów w alkomaty.
 • Monitorowanie senności i uwagi kierowcy. To system analizujący zachowanie kierowcy. Jeśli uzna, że jest on senny lub nie skupia uwagi na drodze, zaproponuje przerwę.
 • Zaawansowany system wykrywania rozproszenia uwagi. To układ, który jest w stanie rozpoznać poziom uwagi wzrokowej, jaki kierowca poświęca sytuacji na drodze i w razie potrzeby ostrzegający kierowcę. Działa podobnie do tego opisanego powyżej.
 • Awaryjny sygnał stopu. To szybkie pulsowanie świateł stopu informujące kierowców jadących za nami, że rozpoczęliśmy intensywne hamowanie.
 • Wykrywanie obiektów przy cofaniu. To nic innego jak czujniki parkowania z tyłu lub kamera cofania.
 • Zaawansowany system hamowania. Automatycznie wykrywa możliwość zderzenia, uruchamia układ hamulcowy, aby zmniejszyć prędkość, nie dopuszczając do zderzenia lub ograniczyć jego skutki.
 • System utrzymywania pojazdu na pasie ruchu. To układ uniemożliwiający niezamierzoną zmianę pasa ruchu.
 • Rejestrator danych na temat wypadków. Tak zwana „czarna skrzynka” w samochodzie. Zbiera dane na temat jazdy, by ułatwić służbom poznanie przyczyn wypadku.

Wybór akurat tych systemów nie był przypadkowy. UE dokładnie przeanalizowała wypadki pod kątem przyczyn i wybrała układy, które relatywnie niedużym kosztem mogą znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo na drogach. Zapytaliśmy ekspertów, czy decyzja unijnych urzędników jest słuszna.

Samochody będą droższe? Jeśli nawet, to nieznacznie

Wprowadzenie jako obowiązkowych w każdym pojeździe skutecznych i jednocześnie relatywnie niedrogich środków bezpieczeństwa, które są już dostępne na rynku, zwiększy bezpieczeństwo kierowców i pozostałych użytkowników dróg oraz przyniesie szereg innych korzyści

- powiedział nam Alfred Franke, prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM).

To właśnie dzięki działaniom Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Części Motoryzacyjnych (CLEPA) przy wsparciu krajowym SDCM, udało się w tak ekspresowym tempie przeforsować te ważne dla bezpieczeństwa zmiany. Od przedstawienia propozycji do wypracowania ostatecznego kształtu przepisów minęło 10 miesięcy.

Oprócz poprawy sytuacji na drogach, nowe przepisy przyniosą również skutki takie jak zmniejszenie zatłoczenia dróg, emisji CO2, potrzeb służb ratowniczych i powiązanych z tym kosztów ekonomicznych. Nowe wymogi bezpieczeństwa będą stymulować europejskie badania, rozwój i innowacje, przyczyniając się do generowania wzrostu gospodarczego, tworzenia miejsc pracy i inwestycji

dodaje A.Franke.

Eksperci ze Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych są zdania, że nowe systemy nie wpłyną na ceny samochodów, a jeśli nawet, to w bardzo niewielkim stopniu. Analiza kosztów wykazała, że mogą to być kwoty rzędu 70-80 euro, czyli 300-350 zł.

Więcej o:
Komentarze (150)
Nowe systemy bezpieczeństwa obowiązkowe w samochodach
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • remo29

  Oceniono 95 razy 83

  A SOP i tak rozpierydoli auto, a wszystkie dane znikną.

 • Gość: VTG

  Oceniono 46 razy 40

  Że co przepraszam? 70-80 euro za te wszystkie systemy? To jakim cudem dzisiaj się płaci za to grube tysiące?

 • iwanme

  Oceniono 36 razy 34

  A zestawu BT dalej nie ma... Zestaw głośnomówiący dawno powinien być obowiązkowym wyposażeniem auta.
  To przynajmniej konkretnie zwiększa bezpieczeństwo.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 41 razy 31

  We wszystkich autach? Nie! W tych których będzie jeżdziła pani szydło zniszczy się wcześniej czarną skrzynkę.

 • Gość: sea

  Oceniono 32 razy 30

  A może by tak nasza UE wprowadziła dyrektywę, że pojazd musi być tak skonstruowany, żeby w przypadku awarii oświetlenia kierowca był w stanie bez użycia narzędzi wymienić żarówkę w 5 minut?! Bo zajmują się nierzadko pierdołami, a w większości produkowanych dziś aut trzeba użyć miliona narzędzi, a czasem nawet rozłożyć pół przodu auta żeby zmienić żarówkę. Taki nieoświetlony pojazd (bo niby jak kierowca ma to naprawić?) jakoś nie jest niebezpieczny?

 • Gość: Gość

  Oceniono 27 razy 25

  70-80 euro to pierwsza z 48 rat :)

 • student_zebrak

  Oceniono 25 razy 21

  ostatni punkt istnieje od lat, poduszka ma wlasny rejestrator
  tylko auto broszki nie mogli odcyfrowac
  ciekawe, czy faktycznie prosili producenta, czy zwyczajnie klamali suwerenowi?

 • Gość: wolność wg kołchozu

  Oceniono 31 razy 15

  Samochody będą tak drogie że pozostanie tylko wynajem na minuty i 100% kontrola i inwigilacja niewolników bez własności.

  Oczywiście dla naszego dobra i bezpieczeństwa:))

 • Gość: ooo

  Oceniono 15 razy 11

  Znowu o bluetooth zapomnieli .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX