BMW Concept 4. Możesz się bulwersować, ale musisz przywyknąć

Piotr Kozłowski
BMW Concept 4 nie ma szokować, nie ma badać. Ma przyzwyczajać. Wielkie grille powędrują do mniejszych modeli BMW. Czy się to Europejczykom podoba, czy nie. Bo podoba się Chińczykom.

Nie wiemy, jak wygląda wnętrze, nie wiemy, co pracuje pod maską. A może to samochód elektryczny? To nie jest istotne. BMW Concept 4 ma tylko jedno zadanie - oswajać europejskie oczy z tym, do czego na razie nie mogą się przyzwyczaić. Mowa o nerkach. Wielkich nerkach. Od początku budziły kontrowersje. Do historii internetu przeszedł już mem przedstawiający BMW X7 z doklejonym przed maską kaloryferem (choć niektórych bawi do dziś...), mającym przedstawiać najbliższe skojarzenia z nowym dziełem projektantów BMW. Wielkie nerki mają już najnowsze BMW serii 7 oraz X7. X5 też, choć tam styliści tylko otarli się o akceptowalną granicę. Dziś ją przekroczyli.

BMW Concept 4BMW Concept 4 Fot. BMW

BMW Concept 4. Większego się nie da? No właśnie nie

Z pierwszymi zdjęciami nowego BMW serii 7 trudno było się oswoić. Ale po jakimś czasie się udało. Auto jest ogromne, a wielkie nerki sprawiają, że wygląda na jeszcze masywniejsze. W tym segmencie to akceptowalne. Przecież Lexus i Audi od lat łykają powietrze znacznie większymi otworami niż nawet X7. Tylko problem w tym, że charakterystyczne nerki BMW wyjątkowo niekorzystnie wyglądają przy takich gabarytach.

O ile w największym SUV-ie i największej limuzynie w miarę wkomponowują się w całość, o tyle w zaprezentowanym BMW Concept 4, czyli niedużym coupe, kompletnie dominują nad wszystkim innym. Grill we wspomnianym koncepcie po prostu nie może być większy, bo sięga od dolnej krawędzi zderzaka aż po maskę. Nerki wyglądają nienaturalnie i nie ratują ich nawet masywne boczne wloty w przednim zderzaku. Bawarczycy tłumaczą się nawiązaniami do klasycznych BMW 328 czy 3.0 CSi, ale kto im powiedział, że pod względem nerek 328 to akurat to auto, na którym należy się wzorować? Odpowiadam: Chińczycy.

BMW Concept 4BMW Concept 4 Fot. BMW

A dokładniej badania preferencji chińskiego klienta. Chińczycy lubią wszystko, co duże. Duże samochody, duże koła, duże grille. Lubią, gdy ktoś, komu siedzą na zderzaku, czuje, że zaraz go połkną. Amerykanie też lubią duże. Spójrzcie na Chevy Silverado 2500HD, nazwane przez jednego z testujących je dziennikarzy "Big Mother Trucker".

Wygląda na to, że Europa, jako rynek znaczący w globalnej rozgrywce coraz mniej, będzie musiała przekonać się do amerykańsko-chińskich upodobań. BMW Concept 4 ma w tym pomóc. Ma oswajać z tym, co nieuniknione i z tym, co jest już blisko.

Więcej o:
Komentarze (55)
BMW Concept 4 - ogromny grill zawędruje do wszystkich modeli BMW
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: tomcio

  Oceniono 28 razy 26

  Najgorsze, że w tym przypadku nie można zastosować powiedzenia "zawsze mogło być gorzej"...

 • trans.sib

  Oceniono 13 razy 13

  Wygląda jakby ktoś chciał zrobić karykaturę stylistyki BMW.

 • Gość: Altair

  Oceniono 12 razy 12

  Taki swinski ryjek

 • der-rauber

  Oceniono 11 razy 9

  A to jest problem zrobić stylistykę na Azję i Amerykę oraz na Europę (dostępne wszędzie)?

 • Gość: gniazdo brejzy

  Oceniono 8 razy 6

  ale wielki świński ryj hehe

 • Gość: Gość Darek

  Oceniono 4 razy 4

  Fajnie że takie coś robią konkurencja na tym ZYSKA. A oni niech dalej produkują wozy chińczykom.

 • Gość: mck

  Oceniono 6 razy 4

  Wygląda szokująco źle. Rozwiązanie jest proste - europejczycy przerażeni szokujacą estetyką BMW przestaną je kupować i sprzedaż zbliży się do poziomu Lexusa, którego sprzedaż w UE jest mizerna (i z moich osobistych obserwacji największym problemem tam jest kontrowersyjna stylistyka). BMW będzie musiało szukać swojego miejsca w USA i chinach. Ma tam już fabryki, więc w sumie będzie tam produkowac i tam sprzedawać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX