Nowe silniki Toyoty będą powstawać w Polsce. To kolejna ogromna inwestycja Japończyków w naszym kraju - drugi z czterech "hybrydowych kroków"

Piotr Kozłowski
Toyota uruchamia produkcję nowego silnika w Polsce. To drugi z czterech zapowiedzianych przez Japończyków "hybrydowych kroków" nad Wisłą.

Z naszych nieoficjalnych ustaleń (choć z kilku pewnych źródeł) wynika, że dziś w fabryce Toyoty w Jelczu-Laskowicach ruszy produkcja kolejnego elementu układów hybrydowych Toyoty. Mowa o nowym, dwulitrowym silniku benzynowym, wykorzystywanym w hybrydach japońskiej marki. To drugi z czterech zapowiedzianych przez Toyotę "hybrydowych kroków", które będą zrealizowane w Polsce.

W listopadzie 2018 roku w Wałbrzychu ruszyła produkcja elektrycznych przekładni hybrydowych e-CVT 1.8. Trzecim krokiem będzie produkcja silnika 1,5 w kwietniu 2020 roku w Jelczu-Laskowicach. Ostatni przypada na kwiecień 2021 roku. Wtedy właśnie ruszy produkcja elektrycznych przekładni hybrydowych e-CVT 1.5 w Wałbrzychu.

Napędy hybrydowe to istotny krok na drodze do pełnej elektromobilności, który już teraz pomaga miastom redukować szkodliwe emisje i stanowi jedno z narzędzi do walki ze smogiem. Ta inwestycja to znakomity impuls rozwojowy, dzięki któremu najnowsze osiągnięcia w dziedzinie technologii przyjaznych środowisku wzmacniać będą polski i europejski rynek motoryzacyjny

- stwierdził premier Mateusz Morawiecki.

Rusza produkcja nowego silnika Toyoty w Polsce

Produkowany od dziś nowy silnik Toyoty to dwulitrowy, czterocylindrowy motor Toyota Dynamic Force Engine zaprojektowany w ramach globalnej platformy projektowej Toyoty TNGA (Toyota New Global Architecture). Osiąga moc 180 KM przy 6 000 obr./min. w napędzie hybrydowym oraz 173 KM przy 6 600 obr./min. w napędzie konwencjonalnym.

Dlaczego Toyota inwestuje w hybrydy? Rozmawialiśmy o tym z polskim przedstawicielem japońskiej marki

Może on współpracować z elektryczną przekładnią hybrydową w napędach hybrydowych lub stanowić samodzielną jednostkę w napędach konwencjonalnych. Montowany będzie w napędzie hybrydowym Corolli Hatchback i TS Kombi, a także w konwencjonalnym napędzie Toyoty RAV4. W ramach inwestycji wynoszącej łącznie 770 milionów złotych dla obu silników TNGA powstały całkowicie nowe linie produkcyjne, charakteryzujące się zautomatyzowaną produkcją, wyższą wydajnością i lepszą ergonomią pracy.

Jego wyróżnikiem jest wysoka sprawność cieplna na poziomie odpowiednio 41 i 40 procent, osiągniętą dzięki obniżeniu strat energii związanych z działaniem układów wydechowego i chłodzenia, zmniejszeniu tarcia części ruchomych oraz innym usprawnieniom. Oprócz tego, w porównaniu z dotychczasowymi silnikami, uzyskuje on wyższy moment obrotowy w całym zakresie prędkości obrotowych.

Więcej o:
Komentarze (63)
Nowa fabryka Toyoty w Polsce. Będziemy produkować hybrydy
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • js08836

  Oceniono 38 razy 32

  Co słychać w stoczni Nauta ? Cisza tam, mają urlopy czy plajta ? A może Autosan szybko się rozwija ? Też plajta ? To cały PiS, Chwali się zagranicznymi inwestycjami podczas, gdy swoje bankrutują. Może zatrudnić na umowę zlecenie rząd japoński czy chiński ? PiS gdzie się nie dotknie, to plajta. Jak tam przekop Mierzei Wiślanej ? Zabrakło łopat czy pieniędzy ? Setki Misiów Morawieckiego. Czym jeszcze się pochwali a co zatai ? Kłamcy.

 • bosman64

  Oceniono 30 razy 22

  Nowe silniki Toyoty będą powstawać w Polsce - bo Polska nalezy do EU i nie trzeba placic cla za towar np. z Chin. A zreszta wolacy to tez za miske ryzu.... Bo tak chce nasz mordziawiecki.

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 29 razy 15

  Oczywiście nic to nie ma wspólnego z siłą roboczą która jest tańsza niż w Chinach.

 • strach_sie_bac

  Oceniono 24 razy 14

  Tak z ciekawości, ile polskich firm produkuje cokolwiek w Japonii? :D

 • felicjan.dulski

  Oceniono 14 razy 12

  Nie my będziemy produkować, tylko u nas będą produkowali!
  Produkuje ten, który wykłada kasę, jak w przypadku filmu.

 • bratjolki

  Oceniono 12 razy 10

  Nie " będziemy produkować" tylko "będą u nas produkować"
  MY to będziemy pracować.
  U Japończyka. Tyle.

 • eva01

  Oceniono 18 razy 10

  Krytykowano poprzednie ekipy rządzące, że sprzedają Polskę....mija cztery lata, a fabryki zagraniczne nadal są budowane na polskiej ziemi.

 • Gość: oooo

  Oceniono 7 razy 7

  Polska myśl technologiczna kręcenie śrubokrętem walenie młotkiem i naciskanie przycisków w maszynie której budowy nie znamy:(

 • Gość: vhardi

  Oceniono 13 razy 7

  Interesuje mnie tylko jedno. Czy nowa fabryka będzie tradycyjnie zwolniona z CIT?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX