Co oznaczają żółte znaki "Zgnilec amerykański pszczół. Obszar zapowietrzony"? Groźna choroba pszczół na Mazowszu

Na drogach Mazowsza pojawiły się nietypowe żółte znaki. "Zgnilec amerykański pszczół. Obszar zapowietrzony" to jednak nie informacja dla kierowców, a pszczelarzy.

Znaki informujące o zgnilcu amerykańskim zaczęły się pojawiać na Mazowszu. Dotyczą powiatów pruszkowskiego, warszawskiego i grodziskiego. To efekt rozporządzenia wojewody mazowieckiego z 31 lipca. Dla kierowców z południa Polski żółte znaki nie są nowością, bo w tym roku podobne pojawiły się już w Krakowie i okolicach. Informują one pszczelarzy o groźnej chorobie pszczół.

Tablice informujące o obszarze zapowietrzonym zostaną zdjęte, gdy inspektorzy weterynaryjni nie stwierdzą kolejnych zarażonych uli.

Nowe żółte znaki. Zgnilec amerykański - czy kierowcy mają się czym przejmować?

Tablice, które są przy drogach, ostrzegają pszczelarzy, że na ten teren nie można wwozić ani wywozić rodzin pszczelich, bo to jest choroba bardzo zakaźna. Kierowcy nie mają prawa się tym przejmować i tego bać, tylko mają się bać pszczelarze

- powiedział Marek Boroski, prezes Mazowieckiego Związku Pszczelarzy w Warszawie w rozmowie z "TVN24".

Co to jest zgnilec amerykański?

Zgnilec amerykański jest chorobą bakteryjną atakującą pszczoły. Powoduje wymieranie czerwiu w plastrach. Zarażone larwy zamierają w zasklepionej komórce, a później gniją. Robotnice usuwają martwy czerw z ula, ale przenoszą bakterie do pokarmu, którym karmią zdrowe larwy. Ule w szybkim tempie zostają zainfekowane przez ogniska bakterii, a następnie - w związku z przemieszczaniem się osobników - choroba atakuje całą populację pszczół na danym terenie. Z uwagi na brak skutecznych środków leczniczych, roje dotknięte bakterią w przeważającej większości są uśmiercane. Więcej o chorobie przeczytacie w tym miejscu: Uwaga, zgnilec amerykański! Pszczoły zagrożone.

W przypadku wczesnego wykrycia choroby możliwe jest uratowanie pszczół. Pali się wtedy tylko zaatakowane plastry, a rodzinę przesiedla do nowego ula

- wyjaśniał "Wyborczej" Michał Drewnicki z urzędu marszałkowskiego w lipcu tego roku, kiedy zgnilec zaatakował pszczoły na terenie województwa Małopolskiego w trzech powiatach: nowosądeckim, limanowskim i krakowskim.

Urzędnicy uspokajają, że miód zarażony zgnilcem nie jest szkodliwy dla ludzi. Choroba nie atakuje także innych owadów i zwierząt.

>>> Czy pszczoły zostaną zastąpione przez roboty? 

Więcej o:
Komentarze (31)
Znaki zgnilec amerykański pszczół, obszar zapowietrzony - co oznaczają, co to, o co chodzi? Wyjaśniamy
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • pedro.666

  Oceniono 69 razy 45

  A czy ktoś ostrzega kierowców jadących w stronę Warszawy przed zgnilcem żoliborskim?

 • jo81

  Oceniono 20 razy 10

  Jestem pszczelarzam i wg mnie najgorsze jest domorosle i hobbistyczne hodowanie pszczół bez wiedzy o ich chorobach i potrzebach. Takie niby eco. Ach jak ślicznie wygląda ul na działce... Z rojem przywiezionym nie wiadomo z czym... A potem zgnilec, waroza i inne syfy i w promieniu kilku km pszczoły zdychaja

 • bratjolki

  Oceniono 12 razy 8

  Kierowcy nie mają prawa się tym przejmować.....
  No tak. Ale jak jakiś kierowca bedzie sie tym przejmował - z sympatii dla pszczół lub sąsiada pszczelarza to predziutko znajdziemy paragrafik i wsadzi sie go razem ze smarkatym "dealerem" co miał 3g sielonego w kieszeni.

 • spyderman2

  Oceniono 11 razy 5

  na podkarpaciu wywiesić: zgnilec pisowski

 • marco35

  Oceniono 3 razy 3

  Spojrzałem "Zgnilec amerykański" i od razu pomyślałem, że coś o Trumpie będzie ;-)

 • Gość: Jack1958

  Oceniono 4 razy 2

  Nazwa pochodzi z czasów kiedy wszystkie plagi i choroby zdaniem komunistycznych władz pochodziły za oceanu.

 • peppers01

  Oceniono 2 razy 2

  Szkoda pszczólek

 • adstr

  Oceniono 1 raz 1

  Nie interesuje mnie artykuł o zgnilcu amerykańskim, bo o tym można przeczytać w wikipedii. Interesuje mnie co to jest "obszar zapowietrzony"?

 • Gość: Aga

  Oceniono 1 raz 1

  Kto to pisał, że nie umie odmienić słowa czerw. "Robotnice usuwają martwy czerw z ula," martwe czerwie lub martwego czerwia drogi Panie /Pani redaktorze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX