Kiedy trzeba przerejestrować samochód? Pamiętaj, że niedługo za spóźnienie zapłacisz nawet 1000 zł

Kiedy trzeba przerejestrować samochód? Samochód zazwyczaj należy przerejestrować w momencie, gdy właśnie się go kupiło. Podpowiadamy, jak to zrobić i ile wynosi całkowity koszt przerejestrowania auta w Polsce.

Przerejestrowanie samochodu. Co trzeba mieć przy sobie?

Rejestracja samochodu odbywa się w urzędzie odpowiednim dla miejsca zamieszkania właściciela pojazdu. By przerejestrować auto, należy zabrać ze sobą:

 • dowód, który potwierdzałby posiadanie auta na własność, na przykład umowę kupna-sprzedaży,
 • dowód osobisty,
 • dotychczasowy dowód rejestracyjny,
 • ważne badanie techniczne,
 • kartę pojazdu,
 • stare tablice rejestracyjne,
 • ważną polisę OC; 

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu?

Koszt przerejestrowania auta wynosi 180,50zł. W tej cenie znajdują się nowe tablice rejestracyjne, naklejka legalizacyjna, pozwolenie czasowe, naklejka kontrolna. Co ciekawe, jeśli auto było zarejestrowane wcześniej w tym samym mieście, nie ma konieczności zmiany tablic rejestracyjnych. Opłata spadnie wtedy o 81 złotych. 

>>> Kiedyś kradli "na butelkę", teraz w modzie jest metoda "na drut". Zobacz nagranie z monitoringu, na którym widać jak złodziej okradł kobietę:

Darowizna samochodu - przerejestrowanie

Zarejestrowanie samochodu po darowiźnie. W wydziale komunikacji potrzebne będą: umowa darowizny, dowód osobisty, dowód rejestracyjny samochodu, karta pojazdu, o ile była wydana, tablice rejestracyjne oraz ważną polisę OC.

W wydziale komunikacji nowy właściciel otrzyma świeże tablice rejestracyjne i tzw. miękki dowód rejestracyjny. Twardy dokument będzie do odbioru w przeciągu 30 dni. Wszystko zależy także od stopnia pokrewieństwa między darczyńcą a osobą obdarowaną. Istotne jest to ze względu na obowiązki podatkowe, jakie zostają automatycznie naniesione na obdarowanego tuż pod zakupie samochodu.

Ile czasu na przerejestrowanie auta?

Nowy właściciel auta na przerejestrowanie po zakupie ma dokładnie 30 dni. W tym czasie powinien skompletować też wszystkie wymagane dokumenty, o których była wcześniej mowa i które wymagane są przez każdy urząd przy rejestracji pojazdu. Obecnie nie ma przewidzianych żadnych kar za nieprzerejestrowanie auta w wyznaczonym ustawowo czasie. Wszystko jednak zmieni się wraz z 2020 rokiem, kiedy wejdą w życie nowe przepisy będą miały za zadanie usystematyzować proces rejestracji aut w Polsce.

Przerejestrowanie samochodu - nowe przepisy. Nawet 1000 zł za spóźnienie

Najważniejszą zmianą w przepisach dotyczących rejestracji pojazdów będzie wprowadzenie obowiązku jego rejestracji lub wyrejestrowania w terminie do 30 dni. Co więcej, właściciela samochodu, motocykla lub innego pojazdu, który nie zrobi tego w wyznaczonym czasie, będzie czekała dotkliwa kara w wysokości do 1000 zł. Kara będzie nakładana w drodze decyzji administracyjnej przez starostę, a pieniądze trafią do budżetu powiatu. Ukarane będą mogły być nie tylko osoby fizyczne, ale także osoby prawne oraz jednostki organizacyjne.

Nowe przepisy dotyczą rejestracji samochodu powinny wejść w życie od stycznia 2020 r.

Nowe przepisy. 30 dni na rejestrację lub wyrejestrowanie pojazdu

Właściciel będzie miał 30 dni na rejestrację pojazdu od:

 • zakupu nowego pojazdu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej,
 • zakupu pojazdu zarejestrowanego na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, czyli używanego z rynku wtórnego,
 • dopuszczenia przez organ Służby Celno-Skarbowej do obrotu pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa niebędącego członkiem UE,
 • sprowadzenia pojazdu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej z terytorium państwa członkowskiego UE,
 • 30 dni na złożenie wniosku o rejestrację ma mieć także osoba, która posiada pojazd powierzony mu przez zagraniczną osobę fizyczną lub prawną. Czas będzie liczony od dnia sprowadzenia pojazdu do Polski.
Właściciel pojazdu jest obowiązany złożyć wniosek o jego wyrejestrowanie niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od dnia zaistnienia przesłanki do wyrejestrowania pojazdu

- zakłada projekt Ministerstwa.

Więcej o:
Komentarze (4)
Kiedy trzeba przerejestrować samochód? Pamiętaj, że niedługo za spóźnienie zapłacisz nawet 1000 zł
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: KEMOR

  Oceniono 2 razy 2

  ŁUPIĄ NA KAŻDYM KROKU. ZA TABLICE JUŻ ZAPŁACIŁ PIERWSZY WŁAŚCICIEL. KUPUJĄC AUTO POWINNO SIĘ W KOMUNIKACJI ZGŁOSIĆ ŻE NASTĄPIŁA ZMIANA Z KOWALSKIEGO NA NOWAKA. A JAK NIE TO NIECH ODDAJĄ KASĘ ZA TABLICE TO KUPIMY NOWE.

 • Gość: jaga

  Oceniono 1 raz 1

  kurestwo i nic więcej podatek za co k......, za to że człowiek zapracował i kupił sobie auto....,

 • wylye

  Oceniono 1 raz 1

  A tym czasem posiadacz auta w Wlk Bryt. po jego nabyciu, odrywa stosowny kawałek ichniego dowodu rejestr. wkłada do koperty wpisuje adres, jednego (z chyba...) dwóch w całej UK urzędów komunikacyjnych DVLA, zostawia na poczcie (bez znaczka) i... po około 14 dniach w jego skrzynce jest nowy dowód rejestr. Tablice rejestr zostają te same na cały "żywot" pojazdu.
  A wiecie dlaczego?
  Bo tamto państwo nie jest drapieżne i łupieżcze.
  Więcej. Tamto państwo, nie pobiera podatku od kupna sprzedaży pojazdu na rynku wtórnym...
  Wiecie dlaczego?
  Powód jest ten sam.
  Tamto państwo uznaje, że osoba która zarobiła w ciągu roku podatkowego sumę tylko ok 11 000 funtów - nie płaci podatku.
  Wiecie dla czego?
  Wciąż dla tej samej przyczyny.
  Polakowi często trudno zrozumieć, dlaczego tablica rejestracyjna pojazdu nie jest zmieniana, wiecie dlaczego?
  Bo wyrósł w systemie, w którym państwo okradało go przez całe pokolenia i uważa że TAK MUSI BYĆ.
  Zmienia więc te tablice jak głupi, i płaci wielokrotnie podatek - tzw "wzbogacenie" przy każdym kupnie - sprzedaży pojazdu - bo myśli że to normalne...
  Kiedyś w komunistycznej jeszcze Rosji (ZSRR) słyszałem taki dowcip. Czasy stalinowskie
  W pewnym miasteczku ludzie zaprotestowali przeciwko drakońskim poczynaniom ichniego - 1szego sekretarza KPSS (nasze PZPR) Nazajutrz lokalny radiowęzeł ogłosił komunikat KGB
  - wszyscy mieszkańcy mają się stawić na rynku miasta, gdzie zostaną powieszeni wszyscy inicjatorzy protestów, którzy maja oczywiście stawić się również.
  Wieczorem do siedziby KGB przyszła delegacja "inicjatorów" z zapytaniem, czy... sznurek mają kupić sami, czy też dostaną od działaczy związków zawodowych w swoich zakładach pracy...

  Dusza homosovieticusa nigdy nie zniknie i będzie "wiecznie żywa" jak tow W.I Lenin

 • Gość: Zainteresowany

  0

  A co z osobami które wcześniej kupiły auto i nie było tego obowiązku, i jeżdżą na tablicach poprzednich właścicieli od paru lat???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX