Autostrada A1 w końcu będzie kompletna. Ostatnie odcinki w budowie

Autostrada A1 to trasa, biegnąca przez środek Polski - od Gdańska do granicy z Czechami w Gorzyczkach. W finalnej formie będzie miała ok. 580 km długości. Kierowcy korzystają już z blisko 480 km autostrady A1, a kolejne 102 km są w budowie.

Jeszcze w 2019 roku planowane oddanie do użytku ponad 26-kilometrowego odcinka łączącego węzły Częstochowa Północ i Częstochowa Blachownia. W przebudowie jest blisko 80 km trasy zbudowanej w okresie PRL pomiędzy Tuszynem a Częstochową.

Śląskie odcinki A1

Po oddaniu do ruchu 33 kilometrów autostrady pomiędzy węzłem Częstochowa Południe a Pyrzowicami, do ukończenia pozostała 21-kilometrowa obwodnica miasta. Obecnie nowy wykonawca prowadzi prace zabezpieczające, których efektem ma być umożliwienie przejazdu trasą główną od węzła Częstochowa Północ do ukończonego odcinka, tuż za węzłem Częstochowa Blachownia i połączenia z dalszą częścią A1 prowadzącą do granicy z Czechami.

My walczymy o każdy kilometr "a-jedynki", a tymczasem w Norwegii mają znacznie odważniejsze pomysły:

Granica województwa śląskiego – Częstochowa Północ

Na tym fragmencie w miejscu obecnej DK1 powstanie autostrada A1. Umowę na realizację w trybie projektuj i buduj podpisano 23 lipca 2018 r. Wykonawcą jest firma Polaqua a wartość robót to ok. 596.5 mln zł. W połowie czerwca rozpoczęto wprowadzenie tymczasowej organizacji ruchu na sekcji I (od granicy województw do miejscowości Łochynia). Zamontowano bariery ochronne, poszerzono jezdnię i poprawiono stan nawierzchni, wprowadzono oznakowanie poziome, pionowe oraz sygnalizację świetlną. Trwają przegotowania do odbioru tymczasowej organizacji ruchu na sekcji I. W efekcie ruch po DK1 będzie się obywał się na zmianę jedną jezdnią w układzie 2+1.

Od granicy województw śląskiego i łódzkiego do km 406 (okolice miejscowości Kruszyna) w kierunku Łodzi dostępny będzie jeden pas ruchu, a w kierunku Katowic dwa pasy ruchu. Od km 406 do rejonu budowanego węzła Częstochowa Północ, w kierunku Łodzi dostępne będą dwa pasy ruchu, a w kierunku Katowic jeden. Zgodnie z harmonogramem taka organizacja będzie obowiązywała do II kwartału 2021 roku.

Źródło: GDDKiA

Autostrada A1, GDDKiAAutostrada A1, GDDKiA GDDKiA

Więcej o:
Komentarze (52)
Autostrada A1 w końcu będzie kompletna. Ostatnie odcinki w budowie
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Mirek Kamiński

  Oceniono 37 razy 29

  Napiszcie ile będzie kosztował przejazd całością jak zaczną obowiązywać opłaty od Czech do Gdańska bo wszyscy są ciekawi i się ucieszą że tak tanio.

 • wasyll11

  Oceniono 20 razy 18

  Kiedy jajis rzad weźmie sie na odwage i wypowie koncesje Stalexportowi ,GTC i AW tak aby były tanie JEDNOLITE winiety dla A i E i zero bramek w poprzek Autostrady

 • icehunter

  Oceniono 13 razy 13

  Ale brednie. Nie skończą tego przez najbliższe dwa lata. Wystarczy pojechać i zobaczyć tumany.

 • czechy11

  Oceniono 17 razy 13

  Nie wiedziałem ze zejście z budowy wykonawcy to kontynuacja ostatnich robot.

 • saves

  Oceniono 5 razy 5

  Winieta Austria 10 dni - 9.5 euro, Czechy 10 dni - 310 koron. To po ok. 50zł. Ciekawe, kiedy u nas?

 • californian-legit

  Oceniono 5 razy 5

  Pani Zuzanna, jak zwykle, jest slabo poinformowana. Od podpisania umowy zaprojektuj i zbuduj, do rozpoczecia budowy, to jeszcze bardzo dluga droga.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX