Jak szybko schłodzić samochód w upał?

Samochód pozostawiony na słońcu bardzo szybko się nagrzewa. W wyjątkowo ciepłe dni temperatura w kabinie może przekroczyć nawet 60 stopni Celsjusza. Podpowiadamy jak skutecznie i szybko schłodzić wnętrze auta.

Wsiadając do rozgrzanego słońcem samochodu, można mieć wrażenie wchodzenia do piekarnika. Większość współczesnych aut jest wyposażonych w klimatyzację, która znacznie ułatwia podróżowanie w letnie dni. Istnieje kilka trików, które przy jej użyciu pomogą szybciej schłodzić kabinę.

Zrób przeciąg

W miarę możliwości przed rozpoczęciem podroży, dobrze jest otworzyć w samochodzie okna, albo nawet drzwi na "przestrzał". Taki przeciąg wywietrzy kabinę i wpuści do środka świeże, chłodniejsze powietrze. Choć brzmi niedorzecznie, pomóc może też kilkakrotne trzaśnięcie drzwiami, które dosłownie "wypchnie" z kabiny część nagrzanego powietrza.

Jak najszybciej rusz w drogę

Gdy wstępnie wywietrzymy kabinę, dobrze jest od razu ruszyć w drogę. Włączona klimatyzacja to jedno, ale pomocne będzie otwarcie wszystkich okien. Podczas jazdy nagrzane powietrze dużo szybciej wyleci z samochodu.

Jeśli zobaczysz zwierzę zamknięte w samochodzie podczas upału, możesz legalnie wybić szybę:

Zabezpiecz samochód przed przegrzaniem

Poza wiedzą dotyczącą efektywnego schłodzenia samochodu, dobrze jest zapobiegać jego przegrzaniu. Pozostawiając samochód podczas upału na otwartej przestrzeni, warto osłonić przednią szybę. Osłony wykonane z folii odbijającej promienie słoneczne kupimy na niemal każdej stacji benzynowej, czy w sklepach motoryzacyjnych. Wbrew pozorom większość ciepła dostaje się do kabiny właśnie przez szybę (to duża, płaska i nieizolująca powierzchnia), więc osłonięcie jej foliową zasłoną znacznie ograniczy nagrzewanie się wnętrza.

Alternatywą dla mobilnej osłony, jest przyciemnienie szyb. W Polsce jest jednak ograniczone przepisami - przyciemnić możemy jedynie boczne szyby i tylną.

Parkuj w cieniu

Najlepszym rozwiązaniem jest zostawianie auta w zacienionych miejscach. Nie tylko zapobiegnie to przegrzaniu się kabiny, ale też uchroni pojazd. Słońce bywa bowiem bezlitosne nie tylko dla powłoki lakierniczej, ale także dla opon i plastików wewnątrz auta, które parcieją pod wpływem długotrwałej ekspozycji na promieniowania UV.

Więcej o:
Komentarze (5)
Jak szybko schłodzić samochód w upał?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: kosztor

  0

  parkujemy w cieniu, jeżeli pod drzewem to porawdopodobnie będzie "upstrzony" ale chłodny

 • Gość: Darmowe porady

  0

  Dodam jeszcze porady które zauważalnie przyśpieszają obniżenie temperatury:
  1) przełącz klimę na obieg WEWNĘTRZNY (KLUCZOWE)
  2) nie ustawiaj wentylatora na maks, a na 1/3 - 1/2 obrotów - wtedy chłodzenie jest najwydajniejsze
  3) podczas jazdy klima pracuje wydajniej niż na postoju
  4) jeżeli są nawiewy na drugi rząd siedzeń na których nikt nie podróżuje warto je lekko przymknąć - cała wydajność klimatyzacji będzie na przednich pasażerów (w niektórych autach jest to szczególnie zauważalne)

 • Gość: Snake

  0

  Przyciemnić boczne szyby? Ale chyba nie te przednie...

 • Gość: lechutek

  Oceniono 1 raz -1

  Nie potrzeba żadnych trików, żeby szybko schłodzic wnetrze samochodu!
  1/ samochód kupujemy jasny-biały, srebrny, zółty
  2/ włączamy klime na auto/musi byc automatyczna
  3/ po 1 minucie mamy juz wystarczajaco w samochodzie.
  warunek- samochód Kia Cerato diesel 1,6 CRDi.
  Tylko minute potrzebuje na chłodek w srodku.
  Jeżeli ktos kupuje czrny, granatowy, ciemno szary wózek- to nie wie , co robi.!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX