Kręcenie liczników - jeszcze ostrzejsze przepisy i dodatkowe opłaty dla kierowców

Rząd poważnie wziął się za kręcenie liczników w samochodach. Za takie "modyfikacje" grozi więzienie, a stacje diagnostyczne są na tym punkcie mocno wyczulone. Od stycznia 2020 roku kierowcy będą musieli liczyć się z dodatkowymi opłatami przy weryfikacji wymienionego licznika kilometrów.

Od maja 2019 r. przepisy dopuszczają wymianę licznika przebiegu tylko w wyjątkowych sytuacjach - kiedy uległ on uszkodzeniu lub element z nim związany kwalifikuje się do wymiany. Jednak po takim zabiegu właściciel pojazdu w ciągu 14 dni musi zgłosić wymianę podzespołu na stacji kontroli pojazdu. W przeciwnym razie właścicielowi pojazdu może grozić kara nawet pięciu lat pozbawienia wolności.

Zobacz co grozi za cofanie licznika w samochodzie:

Nowe przepisy przy zmianie licznika

Ministerstwo Infrastruktury skierowało do konsultacji publicznych rozporządzenie dotyczące czynności diagnostycznych związanych z odczytem wskazania licznika. Dotyczą one nie tylko samego procesu, ale i opłat z tym związanych.

Od 1 stycznia 2020 roku w życie wejdą nowe przepisy. Diagnosta przeprowadzający kontrolę wymienionego licznika będzie pobierał od właściciela pojazdu opłatę w wysokości 50 zł jeszcze przed rozpoczęciem badania. Następnie zidentyfikuje pojazd w Centralnej Ewidencji Kierowców i Pojazdów oraz przeprowadzi "kontrolę wzrokową" licznika i porówna odczyty z tymi znajdującymi się w bazie danych. Zgłaszając się do stacji kontroli pojazdów w celu "legalizacji" wymiany licznika, kierowca musi posiadać pisemne oświadczenie, w którym należy podać powód wymiany licznika, a za podanie fałszywych informacji grożą kary wynikające kodeksu karnego.

Po zakończeniu badania diagnosta wprowadzi do bazy CEP odpowiednie dane, a oświadczenie dostarczone przez właściciela pojazdu zostanie przekazane do starostwa.

Więcej o:
Komentarze (107)
Kręcenie liczników - jeszcze ostrzejsze przepisy i dodatkowe opłaty dla kierowców
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • gaciekesikowej

  Oceniono 30 razy 22

  W przeciwnym razie właścicielowi pojazdu może grozić kara nawet pięciu lat pozbawienia wolności. - a w pierwszej instancji za zabicie na pasach dwóch kobiet 2,5 roku to jest dopiero system prawny, licznik ważniejszy dla PiS iorów niż życie ludzkie.

 • dejacek

  Oceniono 18 razy 14

  największe wały idą na granicy a tam więzienie nie grozi, zawsze można powiedzieć że turas cofnął

 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 19 razy 13

  W zeszłym roku sprzedawałem asterkę z 2006r.
  Gościu oczywiście niezadowolony, bo przebieg ponad 300 tys. Spytałem się go, ile powinien mieć, na co on: "za granicą jeżdżą mniej, bo mają poniżej 150 tys."
  Parsknąłem śmiechem i rozstaliśmy się.
  Kolejny kupiec stwierdził krótko: "w końcu nikt nie grzebał przy liczniku. Biorę".

 • nieprawomyslny

  Oceniono 9 razy 7

  Ogólnie ok, tylko z egzekwowaniem bywa różnie, mam auto 2004 z salonu, z przebiegiem 100k (tylko do jazdy po mieście), żeby mnie czasem nie skazali jak Komendę..

 • ssaassaa

  Oceniono 31 razy 7

  Jeszcze tylko prośba o zwiększenie (co najmniej o 4-5 razy) kwot mandatów za wykroczenia drogowe. Obecne są tak małe, że w większości budzą tylko politowanie.

 • robsonik1313

  Oceniono 12 razy 6

  Może zaczniemy rozstrzeliwać za niezgłoszenie w terminie wymiany licznika?!
  Może głąby w ministerstwie zabiorą się za absurdy w istniejących przepisach a nie wprowadzać średniowieczne kary (wystarczy ruszyć dupę zza biurka i zapytać ludzi pracujących w branży!) a nie żeby konus prezes musiał wycofywać ustawę z obrad w ostatniej chwili (12/2018)

 • Gość: Gość Darek

  Oceniono 19 razy 5

  Za pedofilstwo sądy wypuszczają raz w Częstochowie a za wymianę licznika posadzą. Fajnie.

 • Gość: nm

  Oceniono 5 razy 3

  Teraz kręcą na placu u Turka pod Berlinem. Albo handlarz kręci sam na placu przed zrobieniem badań technicznych i się z tym nie afiszuje. Tylko taka różnica z tego wyszła. Tylko poznikały ogłoszenia o korekcie licznika, ale dalej kręcą po kryjomu dla zaprzyjaźnionych komisów.

 • alan_grant

  Oceniono 4 razy 2

  Czy jak nie działa mi prędkościomierz i licznik kilometrów podpadam pod paragraf?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX