Ograniczenia prędkości w Polsce. Co powinien wiedzieć każdy kierowca?

Ograniczenia prędkości w Polsce. Czy każde skrzyżowanie odwołuje ograniczenie prędkości, a na drodze ekspresowej zawsze możemy jechać 120 km/h? W przepisach jest kilka pułapek, w które kierowca może wpaść zupełnie nieświadomie. Nieznajomość przepisów nie zwalnia jednak z obowiązku ich przestrzegania.

Ograniczenia prędkości w obszarze zabudowanym. Ile można jechać?

W Polsce w obszarze zabudowanym możemy jechać maksymalnie 50 km/h w godzinach od 05:00 do 23:00. W godzinach nocnych (23:00-05:00) limit prędkości jest podniesiony o 10 km/h i wynosi 60 km/h. W strefach zamieszkania ograniczenie prędkości wynosi 20 km/h.

To ogólne zasady dotyczące limitów prędkości w obszarze zabudowanym. Trzeba jednak zawsze obserwować znaki, bo są miejsca w których limity są inne. W miastach na większych, najczęściej dwu- lub trzypasmowych, ulicach często można jechać 70 km/h lub 80 km/h. Z kolei w miejscach, gdzie mieszka dużo ludzi albo zlokalizowane są szkoły ograniczenie wynosi np. 30 km/h. Pamiętajcie, zawsze patrzymy na znaki.

Ograniczenie prędkości na terenie całej miejscowości. Jak je rozpoznać?

Czasem przy wjeździe do danej miejscowości, pod jej nazwą lub znakiem "obszar zabudowany", zobaczymy znak z informacją o ograniczeniu prędkości. Bardzo ważne: w takiej sytuacji ograniczenie na znaku obowiązuje na terenie całej miejscowości i nie jest odwoływane przez skrzyżowania.

Ograniczenie obowiązuje do końca obszaru zabudowanego. Może zostać też odwołane przez znak z innym limitem dopuszczalnej prędkości. Warto mieć to na uwadze, bo zdarzają się miejscowości, gdzie jechać można np. 30 lub 40 km/h, łatwo więc o złamanie przepisów ze zwykłego przyzwyczajenia.

Strefa ograniczonej prędkości

Znak "strefa ograniczonej prędkości", który widzicie poniżej (to klasyczny znak ograniczenia prędkości, ale na kwadratowym znaku) oznacza wjazd do strefy w obszarze zabudowanym, w którym obowiązuje niższy limit dozwolonej prędkości. Ograniczenie to obowiązuje aż do momentu, kiedy nie miniemy znaku informującego o końcu strefy. Wygląda praktycznie identycznie, ale jest przekreślony. Skrzyżowania nie odwołują tego ograniczenia.

Ograniczenie prędkościOgraniczenie prędkości Fot. Robert Robaszewski / Agencja Gazeta

Za zbyt szybką jazdę w terenie zabudowanym możesz stracić prawo jazdy

Za przekroczenie dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h kierowca zostanie ukarany nie tylko dotkliwym mandatem (400-500 zł i 10 pkt karnych), ale może także stracić prawo jazdy na 3 miesiące.

Kierowcy jeżdżący zbyt szybko w miastach to jeden z większych problemów polskich dróg. W samej Warszawie w tym roku policjanci grupy Speed odebrali 2 045 praw jazdy na trzy miesiące za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h. A to dane tylko do końca czerwca.

Grupa 'SPEED'Grupa 'SPEED' fot. policja.pl

Mandat za przekroczenie prędkości w Polsce. Ile kierowca musi zapłacić za zbyt szybką jazdę?

Taki możesz dostać mandat za przekroczenie prędkości:

 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości do 10 km/h - mandat w wysokości 50 zł
 • Od 11–20 km/h – mandat od 50 do 100 zł i 2 pkt karne
 • Od 21–30 km/h – mandat od 100 do 200 zł i 4 pkt karne
 • Od 31–40 km/h – mandat od 200 do 300 zł i 6 pkt karnych
 • Od 41–50 km/h – mandat od 300 do 400 zł i 8 pkt karnych
 • Od 51 km/h – mandat od 400 do 500 zł i 10 pkt karnych, w niektórych przypadkach - zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące (obszar zabudowany).

Nie zgadzasz się z mandatem? Zobacz, co powinieneś zrobić:

Dozwolona prędkość poza obszarem zabudowanym. Na drodze ekspresowej limit prędkości to 120 km/h? Tak, ale nie zawsze

Jak szybko możemy jechać poza obszarem zabudowanym?

 • Na drogach jednojezdniowych dwukierunkowych - 90 km/h
 • Na drogach dwujezdniowych dwukierunkowych o dwóch pasach ruchu - 100 km/h
 • Na drogach ekspresowych jednojezdniowych - 100 km/h
 • Na drogach ekspresowych dwujezdniowych - 120 km/h
 • Na autostradach - 140 km/h

Raz jeszcze przypominamy o uważnej obserwacji drogi i patrzeniu na znaki. Są odcinki dróg szybkiego ruchu, na których wprowadzono niższe limity prędkości i to one są obowiązujące. Chwila nieuwagi może nas kosztować mandat.

Ograniczenie wynosi 70km/h, mijam znak informujący o wjeździe na drogę ekspresową lub autostradę - czy mogę przyspieszyć?

Nie. To jedna z podchwytliwych sytuacji na drodze. Często na początkach dróg ekspresowych i autostrad ustawiony jest znak ograniczenia prędkości (np. 70 lub 80 km/h), a kawałek za nim widzimy znak, który informuje o wjeździe na drogę szybkiego ruchu. WAŻNE: ten znak nie odwołuje ograniczenia prędkości. Ograniczenie obowiązuje do pierwszego skrzyżowania lub do znaku informującego o jego końcu.

Droga ekspresowa S8 w MarkachDroga ekspresowa S8 w Markach fot. GDDKiA

Co odwołuje ograniczenie prędkości?

 • skrzyżowanie,
 • inny znak ograniczenia prędkości,
 • znak informujący o końcu zakazów,
 • koniec lub początek obszaru zabudowanego,
 • koniec lub początek strefy zamieszkania.

Czy skrzyżowanie zawsze odwołuje ograniczenie prędkości?

Trzeba pamiętać, że nie wszystkie skrzyżowania są skrzyżowaniami w myśl prawa. W polskich przepisach mamy też coś takiego jak "połączenie dróg". Mowa tu np. o sytuacji, kiedy z naszą drogą łączy się droga wewnętrzna, gruntowa, dojazdowa do posesji lub utwardzona o długości do 20 km/h. Takie "skrzyżowania" nie odwołują ograniczeń prędkości!

Na drogach o dwóch jezdniach znaki nie są odwołane, jeśli skrzyżowanie występuje po lewej stronie i nie ma połączenia z jezdnią z prawej strony. Skrzyżowania nie odwołują też ograniczeń prędkości, gdy występuje po lewej stronie dwujezdniowej drogi (czyli takie, od którego jesteśmy ogrodzeni pasem zieleni).

Czy próg zwalniający odwołuje ograniczenie prędkości?

Nie. Progi zwalniające nie odwołują ograniczenia prędkości. Ograniczenie zostaje zdjęte dopiero, kiedy miniemy znak mówiący o końcu niższego limitu dozwolonej prędkości lub przejedziemy przez skrzyżowanie.

Kielce, ul. Śląska. Znaki informujące o ograniczeniu prędkości oraz progu zwalniającymKielce, ul. Śląska. Znaki informujące o ograniczeniu prędkości oraz progu zwalniającym PAWEŁ MAŁECKI

A jak szybko można jechać z przyczepą?

 • w terenie zabudowanym obowiązują nas takie same przepisy, jak samochody osobowe - zazwyczaj to 50-60 km/h (oczywiście są miejskie drogi o niższym ograniczeniu, zawsze trzeba patrzeć na znaki). WAŻNE: w obszarze zabudowanym z przyczepą nie możemy przekraczać 60 km/h, nawet jeżeli jedziemy ulicą, gdzie ograniczenie prędkości jest wyższe,
 • poza terenem zabudowanym na drodze jednojezdniowej - 70 km/h,
 • poza terenem zabudowanym na drodze dwujezdniowej - 80 km/h,
 • na drogach ekspresowych i autostradach - 80 km/h.
Czy dostałeś/-aś kiedykolwiek mandat za nadmierną prędkość?
Więcej o:
Komentarze (84)
Ograniczenia prędkości w Polsce. Co powinien wiedzieć każdy kierowca?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: asdf

  Oceniono 50 razy 40

  Totalna obsesja na punkcie prędkości, a wariaci jak wyprzedzali na trzeciego na zakręcie, tak wyprzedzają, jak wyprzedzali na przejściu dla pieszych tak wyprzedzają, jak jechali na zderzaku, tak jadą, itd. Cała para w gwizdek. Czy policja kiedykolwiek zajmie się eliminowaniem z dróg niebezpiecznych kierowców?

 • Gość: alFred

  Oceniono 33 razy 33

  cyt: "…..lub utwardzona o długości do 20 km/h."
  hmmm….ciekawe

 • jogar

  Oceniono 29 razy 21

  Tragedia jest jazda na zderzaku!!! Gdy ja trzymam prawidłowa odległosć do auta przed to za chwile kretyn wyprzedza mnie i ja mu jestem na zderzaku!

 • race444

  Oceniono 21 razy 15

  Polska to chyba jedyny kraj w ktorym nikt nie jezdzi zgodnie z przepisami. Bylem ostatnio na delegacji i przejezdzalem przez wies dlugosci prawie 6 kilometrow. Ja jechalem te 6 kilometrow zgodnie z przepisami na tempomacie 50 km/h. Na odcinku 6 kilometrow 1x na nie zatrabiono i 6x zostalem wyprzedzony. Ci ktorzy mnie wyprzedzali to mieli na blacie tak na oko 75-80 km/h

 • ksks3

  Oceniono 18 razy 14

  Trzeba uprościć przepisy nie zmieniając ich dolegliwości. Sam prowadzę od przeszło czterdziestu lata mimo to czasem muszę się zastanowić jak szybo mogę jechać . To jakaś paranoja ! Przepis , żeby działał musi być jasny i prosty !!!! A to że nie jest dowodzi powyższy materiał .

 • Gość: Rikardo

  Oceniono 14 razy 10

  Debilizm z ta droga gruntowa "zatrzymać się i mierzyć dlugość drogi żeby dowiedziec się czy można jechać szybćiej "No cóz takich mamy ustawodawców i policjantow

 • nordkapp77

  Oceniono 20 razy 10

  Nie można prościej, jak w krajach cywilizowanych - przejeżdżając granice masz tablicę: zabud.50, niezab.90, autostr.130. Wystarczy. Ewentualne odstępstwa są regulowane postawionym znakiem. U nas ograniczenia są wg mniemania wyznawców tupolewizmu tylko dla leszczy i cienkich bolków, bo przeca miszczowie zmieszczą się śmiało.

 • Gość: Alfa

  Oceniono 11 razy 9

  nie rozumiem tego sformułowania
  " Mowa tu np. o sytuacji, kiedy z naszą drogą łączy się droga wewnętrzna, gruntowa, dojazdowa do posesji lub utwardzona o długości do 20 km/h."
  Czy ktoś wie o co chodzi?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX