Kierowca ledwo zatrzymał się do kontroli. Dostawczak ważył 7 ton przy dopuszczalnej masie 3,5 tony

Kolejna absurdalna sytuacja, o której donosi GITD. Do kontroli zatrzymano auto, które wyraźnie było przeciążone. Było tak ciężkie, że kierowcy ledwo udało się wyhamować. Co się okazało? Dopuszczalną masę pojazdu przekroczono aż dwukrotnie.

Strona internetowa Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego to kopalnia absurdalnych, a jednocześnie przerażających sytuacji, do których dochodzi na polskich drogach. Wczoraj pisaliśmy o samochodzie dostawczym, który przekroczył dopuszczalną prędkość o 56 km/h w terenie zabudowanym. Dzisiaj chcemy wam pokazać prawdziwego gracza wagi ciężkiej. Jeden pojazd ważył tyle, co dwa przy zachowaniu dopuszczalnych norm.

Dostawczak ważył blisko siedem ton - był tak przeciążony, że kierowca miał problemy z zatrzymaniem pojazdu do kontroli.

Dwa samochody w jednym. Dostawczak ważył aż 7 ton

Iveco wiozące odpady zostało zatrzymane przez wielkopolskich inspektorów ITD 26 lipca w Kościanie na drodze krajowe numer 5.

Inspektorzy ITD już z daleka zauważyli, że kierujący ma problemy ze statecznością pojazdu. Pomimo wczesnego wydania polecenia zatrzymania się do kontroli, kierujący nie był w stanie zatrzymać pojazdu. Samochód wjechał na skrzyżowanie i dopiero po chwili kierowcy udało się nad nim zapanować. Uginające się opony wskazywały na spore przeciążanie. Dostawczak ważył prawie 7 ton przy dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony, zatem jeden pojazd ważył tyle co dwa.

Inspektorzy ukarali kierowcę mandatem karnym na kwotę 1000 złotych. ITD wydała też zakaz dalszej jazdy do czasu usunięcia nadmiaru ładunku.

Dlaczego przeciążone pojazdy są groźne dla innych użytkowników dróg?

Przeciążone pojazdy nie tylko niszczą drogi, ale są też dużym zagrożeniem w ruchu drogowym. Kierujący może mieć problemy z panowaniem nad pojazdem, samochód może zachowywać się niestabilnie w trakcie jazdy, a jego droga hamowania znacznie się wydłuża.

Źródło: Główny Inspektorat Transportu Drogowego

Dwa w jednymDwa w jednym fot. GITD

O stanie technicznym pojazdów, jeżdżących po polskich drogach rozmawialiśmy niedawno w tym filmie:

Więcej o:
Komentarze (54)
Kierowca ledwo zatrzymał się do kontroli. Dostawczak ważył 7 ton przy dopuszczalnej masie 3,5 tony
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: SKF

  Oceniono 42 razy 24

  Kierowca jak i pracodawca powinni zostac skierowani na obiowiazkowe leczenie psychiatryczne.

 • M T

  Oceniono 25 razy 23

  1 tona 1000zl i tak za każdą następną plus standardowy mandat

 • Gość: KaT

  Oceniono 16 razy 16

  Kary śmiesznie niskie a "wykrywalność" prawie zerowa ...
  Kary powinny być baaaaardzo wysokie z minimum 10tys za każdą przekroczoną tonę ..

  Dodatkowo czas zacząć montować wagi na drogach i kontolować wagę i walić mandatami ...
  "janusze biznesu" niszą nam drogi za które później musimy płacić i mają głęboko gdzies że przez przeładowanie niszczą drogi i narazają na niebezpieczeństwo innych użytkowników dróg

 • hilux_ie

  Oceniono 14 razy 14

  Ojtam ojtam, dostawczak jak bus, musi latać. Cytryn i Gumiak przewożo.

 • nessuno

  Oceniono 16 razy 14

  Iveco wiozące odpady zostało zatrzymane przez wielkopolskich inspektorów ITD 26 lipca w Kościanie na drodze krajowe numer 5.

  Pewnie lokalny janusz biznesu, w pośpiechu wiozący odpady do lasu.Tylko kara coś niska.

 • Gość: Obserwator

  Oceniono 12 razy 12

  Zwracam uwagę, że ten z białą budą to raczej przyjechał na ratunek (hakowiec na bliźniakach, czyli 5-7 w dowodzie, raczej 5 t). To ten z tyłu z niebieską budą wygląda na do 3,5 t (jest też na drugim zdjęciu). I tak: ten służy do wożenia powietrza w postaci styropianu, złożonych mebli itp., ale że skrzynię z plandeką ma duże, to i z 10 t żelastwa wejdzie, a wtedy... zamykać dla przykładu.

 • Gość: kaszpiros

  Oceniono 13 razy 11

  Może czas jak jest w innym cywilizowanych krajach zacząć montować wagi na drogach (przy drogach) i zacząć kontrolować wagę ? Dodatkowo kary za przekroczenie dopuszczalnej wagi powinny być bardzo wysokie ..

  Takie coś jest także dobre dla nas obywateli , bo przeciążone samochody niszczą nam bardzo skutecznie drogi

 • pablo_x

  Oceniono 9 razy 7

  Jak na obecne czasy, to wysokości mandatów drogowych są śmiesznie niskie w stosunku do ewentualnych konsekwencji wypadku i wysokości odszkodowań. Do obecnych kwot trzeba dopisać 0 i to byłoby w miarę realne odstraszenie dla tych co narażają ludzkie życie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX